ÜST
programlama dili

En Popüler 5 Programlama Dili

Programlama dili, bir algoritmayı ifade edebilmek için yazılımcıların bilgisayara ne yapması gerektiğini anlatmalarının yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Hangi veri üzerinde işlem yapılacağı, verinin ne şekilde depolanıp iletileceği, hangi koşullarda hangi işlemlerin gerçekleşeceği; yazılımcılar tarafından bilgisayara programlama dilleri aracılığıyla aktarılıyor. İster programlamaya giriş aşamasında olun ister uzun zamandır yazılım dünyası içinde yer alıyor olun, kariyerinizde ilerlemek için sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. 

Dolayısıyla en çok kullanılan programlama dilleri hakkında bilgi sahibi olmak ve kendinizi bu yönde geliştirmek son derece önem kazanıyor. En popüler programlama dilleri arasından öne çıkan 5 tanesini sizler için derledik. Hemen başlayalım… 

Python

programlama dili

En çok kullanılan yazılım dilleri arasında yer alan Python dili açık kaynak kodlu olup yeni başlayanlar için kolay öğrenilebilmesiyle öne çıkıyor. Makine öğrenimi, derin öğrenme, yapay zekâ ve diğer veri bilimi alanları açısından popüler olan Python yazılım dili 2D görüntüleme ve 3D animasyon paketleri geliştirmek amacıyla kullanıldığı gibi, popüler video oyunları oluşturmak için de kullanılıyor. 

Çok yönlü olması, karmaşık uygulamaları ölçeklendirebilmesi, C ve C+ gibi diğer popüler program dilleri ile kolaylıkla entegre olabilmesi, yüksek gelir elde edilen bir dil olması, sürekli geliştiren bir ekibi bünyesinde barındırması bakımından büyük avantaj sağlıyor. Birçok bilgisayar kavramını hızlıca ele alıp üzerine inşa ederek devam edilebilmesi nedeniyle öğrencilere öğretilen ilk kodlama dili olduğu biliniyor. 

Siz de Python öğrenmek ya da Python kod yazma konusunda kendinizi daha fazla geliştirmek istiyorsanız, Python kitapları size kesinlikle hitap edecektir. Hatta Kodlab Yayınları’ndan çıkan Python Eğitim Seti akıllıca bir seçim olacaktır.

C#

En popüler yazılım dilleri arasında bir diğeri olan ve Microsoft tarafından geliştirilerek nesne yönelimli programlama kavramlarını desteklemesiyle 2000’li yıllarda ünlenen C# dili Windows, Android ve iOS’taki uygulamalar için uygun bulunuyor. 

Yazılım geliştiricilerin yaklaşık üçte biri tarafından, popüler web sitelerinin arka ucunda kullanılan C# programlama dili daha çok C++ ile benzerlik gösteriyor ve .NET çerçevesi için güçlü bir programlama dili olarak öne çıkıyor. 

Aynı zamanda web ve oyun geliştirme alanlarında da adından söz ettiriyor. Siz de C# eğitimi almak istiyorsanız C# Eğitim Kitabı harika bir başlangıç olacaktır. 

JavaScrıpt

programlama dili

Üreticisi tarafından sadece 10 gün içinde hazırlanması sebebiyle ilk dönemlerde alay konusu haline gelen ve çok paradigmalı, üst düzey, dinamik bir dile dönüşmesi yıllar alan JavaScript, kodlama dilleri söz konusu olduğunda, birçok yazılımcının son yıllarda vazgeçemediği bir dil olarak beliriyor. 

Her ne kadar adından dolayı Java ile benzerlik gösterdiği düşünülse de böyle bir benzerliği bulunmuyor fakat diğer programlama dilleri ile uyum gösteriyor. Bir web tarayıcısında hemen çalışabiliyor, veri doğrulama özelliği bulunuyor, pek çok programa erişim imkânı tanıyor, büyük bir destek ekibi tarafından destekleniyor.

Çeşitli eklentilere sahip olması, özelliklerini artırıyor. Web’in standart programlama dili olarak kabul gördüğü için hemen hemen bütün web sitelerinde yaygın olarak kullanılıyor. Web sitelerini geliştirip tasarlamaya ek olarak daha dinamik hale getirmeye de yardımcı oluyor. 

JavaScript eğitimi almak istiyorsanız, programlama kitapları arasında yer alan JavaScript kitapları JavaScript öğrenmek için doğru seçim olacaktır. Bizden tavsiye isteyecek olursanız, JavaScript Programlama kitabını rahatlıkla önerebiliriz. 

GO

programlama dili

Web uygulamaları ile API’ler için Google tarafından geliştirilmiş olan ve kısaca “GO” olarak anılan Golang büyük projeler üzerinde çalışan programcıların ihtiyaçlarını karşılıyor, özellikle Google uygulamalarında yaygın olarak kullanılıyor. 

Sadeliği ve modernliği ile birlikte büyük kod tabanlarını yönetebilme yeteneği, süreçlerin eş zamanlı çalışmasına imkân vermesi, hızı, uyumu, kolay öğrenilebilir olması gibi özellikleriyle GO programlama dili yoğun ilgi görüyor. Siz de GO yazılım dili öğrenmek istiyorsanız GO Programlama kitabını edinmekle başlayabilirsiniz.

PHP

Popüler programlama dilleri içinde PHP programlama dili web sitelerinin %80’inden fazlasını oluşturmada kullanılıyor ve bu yönüyle birçok web geliştiricisi tarafından, öğrenilmesi gerekli olarak kabul ediliyor. Açık kaynaklı olması, kolay öğrenilmesi, rahat geliştirilmesi, farklı araçlarla entegre edilebilmesi, uygun maliyete sahip olması, üst düzey hata ayıklama seçeneği sunması başlıca özellikleri olarak göze çarpıyor. 

programlama dili

PHP eğitimi için siz de “elimin altında kitabım olsun” diyenlerdenseniz göz atabileceğiniz birçok PHP kitabı bulunuyor. Hangisiyle başlayacağınıza karar vermekte zorlanıyorsanız A’dan Z’ye PHP adlı kitabı inceleyebilirsiniz.