ÜST

Erkeklerin Favori Bıyık Modelleri 

“Erkeğin makyajı” diye geçen bıyık erkeklerin olmazsa olmaz dedikleri zevklerinden biri oluyor. Yüzün daha estetik görünmesine olanak tanıyan bıyıklar, yüzyıllardır erkeklerin kişisel tarzlarını ifade etmelerine yardımcı oluyor. Erkekler için bıyık modelleri ise zaman içinde değişmiş olsa da, her dönemde popülaritesini koruyor. Klasik bıyığın yanı sıra farklı stillerde tercih edilen bıyık modelleri de yer alıyor. Pek çok  erkek, bıyığınının olmasından gurur duyuyor. Hatta onu kendi benzersiz imzası olarak kullanıyor. Erkeklerin vazgeçilmezi olan bıyık alternatifleri her yüze farklı bir mizaç katıyor. Kimi erkekler klasik ve zarif bir görünüm için tercih ediyor. Kimileri ise cesur ve dikkat çekici bir tarz yaratmak için daha farklı bıyık modellerine yöneliyor. Erkeklerin favori bıyık modelleri ise kişisel zevklere ve yüz şekillerine göre farklılık gösteriyor. Her erkeğin kendine özgü bir bıyık stilini seçeceği geniş bir yelpaze bulunuyor. Bu bıyık türleri hakkında bilgi sahibi olmanız için bir rehber hazırladık!

Bıyık Nedir? 

Erkekleri daha estetik ve farklı mizaçta gösteren bıyık, yüzün üst dudak kısmında bulunan kıllı bölüme deniyor. Erkeklerde doğal olarak büyüyen bıyıklar, genelde erkeklik belirtisi olarak kabul ediliyor. Yani bir cinsiyet ifadesi olarak da kullanılıyor. Moda veya kişisel tercih nedeniyle farklı şekillerde taranan bu bıyıklar, farklı şekillerde kesiliyor ve şekillendiriliyor. Bıyık modelleri ise farklı uzunluklarda, yoğunluklarda ve şekillerde oluyor. Kişiden kişiye değişen bu modeller, her yüze farklı bir ifade kazandırıyor. Bıyıkların büyümesi genelde hormonal değişikliklere, genetik faktörlere ve yaşa bağlı olarak değişiyor. Kimileri için bıyık modelleri kişisel stil ve moda ifadesi olarak tercih ediliyor. Diğerleri için yalnızca doğal olarak var olan bir fiziksel özellik olarak kabul ediliyor. Günümüzde sayısız modelde bıyığa rastlamak mümkün. Bu da akla yüze giden bıyık modelinin ne olduğunu getiriyor. Sayısız bıyık modeli arasından erkekler kendi zevklerine ve tercihlerine göre seçim yapabiliyor. Siz de bıyık modellerine göz gezdirerek zevkinize yanıt veren modeli tercih edebilirsiniz. 

Favori Bıyık Modelleri

Bıyık modelleri birbirinden farklı boyutlarda, şekillerde ve görünümlerde oluyor. Bu durum ise ince, yuvarlak, düz veya oval yüz tiplerinden her birine cevap vermeyi başarıyor. Erkekler için favori bıyık modelleri ise kişisel tercihlere, yüz şekline ve tarza bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Birbirinden farklı modeller arasından erkekler seçimini deneyerek de yapıyor. Klasik modeli bırakmak isteyenler veya klasik modele geçmek isteyenler aşağıdaki bıyık modellerini inceleyerek seçim yapıyor:

Klasik Bıyık

Tarihsel olarak en yaygın bıyık modeli, şüphesiz olarak klasik bıyık oluyor. Yediden yetmişe her erkek klasik bıyık modelini kullanıyor. Bu bıyık modeli hem zahmetsiz hem de hoş bir görünüm sunuyor. Üst dudakta düz bir çizgi oluşturan model, diğer tüyler gibi kesiliyor. Çok minimal ve zarif bir görünüm sunuyor. 

İngiliz Bıyık

Erkeklerin en fazla tercih ettiği bir diğer model ise ingiliz bıyık oluyor.  İngiliz bıyık tipi klasik bıyık modeline benzese de uçları yukarı doğru kıvrılan bir şekle sahip oluyor. Bu model, daha geleneksel bir görünüm isteyen erkeklerin favorileri arasında yer alıyor. Üstelik her yüz tipine gittiği ve estetik görünümü yukarı çıkardığı için çok seviliyor. 

Fırça Bıyık

Erkeklerin favori bıyık modellerinden bir diğeri ise fırça bıyık olup, son derece estetik duruyor. Yoğun ve kalın tüylerle karakterize olan fırça bıyık hem genç hem de yetişkin bireylere hitap ediyor. Fırça bıyık geniş bir şekle sahip oluyor. Öte yandan çok cesur ve maskülen bir görünüm sunuyor. 

Dallı Bıyık

Erkeklerin sıklıkla tercih ettiği bir bıyık alternatifi de Dallı Bıyık oluyor. Karizmatik bir görünüm sunan bu model, dikkat çekmek isteyen erkeklere öneriliyor. İki veya daha fazla tüy grubunu birleştiren bir bıyık modeli olarak geçiyor. Uçları genelde yukarı doğru veya dışarı doğru kıvrılan dallara benzeyen bir şekli ile biliniyor. Alışılmışın dışında ve dikkat çekici bir görünüm vadediyor. O nedenle erkeklere mutlaka Dallı Bıyık modelini denemeleri tavsiye ediliyor. 

Balbo Bıyık

Balbo bıyık ise küçük büyük demeden herkesin denediği bir bıyık modeli oluyor. Üst dudağın altında boşluk bırakan ve yanlara doğru uzanan tüylerden oluşuyor. Söz konusu bıyık seçeneği modern bir görünüm sunuyor. Havanın bıyık modeli olarak da biliniyor. Bu yönüyle de çekici bir görünüm sunuyor. Siz de Balbo bıyık modelini deneyerek son derece farklı bir görünüme sahip olabilirsiniz. 

Chevron Bıyık

Son bıyık tipi de Chevron bıyık oluyor. Erkeklerin severek kullandığı bu bıyık tipi yoğun, kalın ve düz bir şekle sahip. Üst dudağı tamamen kaplayan bıyık, dikkat çekici bir görünüm sunuyor. 1970’lerin popüler bir bıyık modeli olduğundan dönem dönem moda olabiliyor. 

Erkeklerde Bıyık Bakımı Nasıl Olmalı?

Erkeklerin estetik görünümünü etkileyen bıyık, onlar için olmazsa olmaz sayılıyor. Bu bıyıkların hem sağlıklı hem de estetik olması için düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekiyor. Erkekler için bıyık bakımı ise düzenli bir rutinle yürütülüyor. O nedenle belirli başlı tüyoları dikkate alarak bakım yapmak gerekiyor. Bunlar arasında ise aşağıdakiler yer alıyor:

Bıyıkları Temiz Tutmak

Bıyıkların her daim temiz ve hijyenik olması önem taşıyor. Her gün düzenli olarak bıyıkları su ve hafif bir temizleyici ile yıkamak gerekiyor. Böylece bıyıklardaki  kir, yağ, toz ve diğer kalıntılardan giderilmiş oluyor. 

Taramak 

Bıyıkları  tarayarak düzenli bir şekle getirmek de bakımın bir parçası sayılıyor. Özellikle tarak kullanarak bıyıkları hem düzenli hem de istenilen şekle getirmek gerekiyor. Bıyıkları tararken tüylerin doğal yöne uygun olacak şekilde taranması büyük önem taşıyor. 

Kesmek 

Bıyıkları  gerektiğinde kesmek daha sağlıklı uzamasına ve daha estetik görünmesine olanak tanıyor. Bıyıkların uzunluğunu ve şeklini istediğiniz gibi kontrol etmek için düzenli kesim yapmanız önem taşıyor. Kesim için keskin bir makas veya bıyık makası kullanmanız da körelmelerinin önüne geçiyor. 

Balmumu veya Jöle kullanmak 

Bıyık bakımı için önemli olan bir hususta onların arzulandığı şekilde görünmesi oluyor. Bu da ancak balmumu veya bıyık jölesi gibi ürünler kullanmak ile mümkün oluyor. Bıyıkları şekillendirmek ve istenilen şekli korumak için bu tür ürünleri kullanmanız tavsiye ediliyor. 

Beslemek

Bıyıkların daha sağlıklı ve güçlü olması için düzenli olarak bıyık yağının veya bıyık balsamının kullanılması gerekiyor. Bu tür ürünler, bıyıkların nem dengesini koruyarak hem kırılmasını hem de  dökülmesini önlüyor. 

Düzenli Temizlemek 

Bıyıklarıda toz başta olmak üzere yiyecek veya içecek kalıntıları birikiyor. Bu sebeple, düzenli olarak bıyıkları temizlemek gerekiyor. İlgili kalıntıları temizlemek için bir mendil veya temiz bir havlu kullanabilirsiniz. 

Sağlıklı Bir Yaşam Sürmek

Sağlıklı bir yaşam tarzı da bıyıkların son derece sağlıklı olmasını sağlıyor. Dengeli beslenme, yeterli su tüketimi, düzenli egzersiz ve yeterli uyku gibi çeşitli etkenler bıyıkların hem sağlıklı hem de güçlü kalmasına yardımcı oluyor. Bu sayede daha gür, canlı ve istenilen görünümde bıyıklara kavuşmak mümkün hale geliyor.