ÜST
desenleri

Ev Dekorasyonunda Farklı Desenleri Bir Arada Kullanmayı Denediniz mi?

Dekorasyon ilgi alanınıza giriyorsa ve dekore etmek size keyif veriyorsa, dekorasyonda desen kullanımının ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Eğer birçok kişi gibi siz de ev dekorasyonu yaparken desenleri nasıl kullanabileceğinizi bilemiyor, bu konuda kararsız kalıyorsanız yazımızı okumaya devam edin; çünkü desenler doğru kullanıldıklarında nasıl gözlerimizi dinlendiriyor ve psikolojimizi olumlu etkiliyorlarsa, yanlış kullanıldıklarında da bir o kadar gözlerimizi yoruyor ve psikolojimizde olumsuz etkiler bırakıyorlar. Dolayısıyla desen kullanımı hakkında doğru bilgilere sahip olmak ve dekorasyon yaparken bu bilgileri kullanmak oldukça önemli.

Trendler de dekorasyon yaparken büyük yardımcılar arasında yer alıyor. Son dönemlerde desenlerle ilgili dekorasyon trendlerinden biri de farklı desenleri bir arada kullanmak. Bu da demek oluyor ki desen kullanımı için trendleri takip etmek doğru ve istediğiniz gibi sonuçlar elde etmenizi kolaylaştırıcı etkenlerden olacaktır.

Peki desenleri bir arada kullanırken nelere dikkat etmelisiniz? Haydi önemli ipuçlarına birlikte göz atalım…

1.En fazla 3 farklı desen kullanın

desenleri

Dekorasyonda farklı desenleri bir arada kullanırken, özellikle ilk denemelerinizi yapıyorsanız, risk almamak için çok sayıda farklı deseni birleştirmek yerine en fazla 3 farklı desenle sınırlı kalmaya çalışın. Bunu yaparken de hem desenlerin hem de renklerin birbirleriyle uyumlu olmalarına dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Çok yorucu olmaması açısından, desenlerin içinde yer alan düz renkleri de kullanarak dengeleme yapmak iyi bir fikir olacaktır. Geometrik desenler, çiçek desenleri ve düz renkler bir arada kullanmak açısından birbirleriyle uyumludurlar. Örneğin iki birbirine uyan desenli yastık arasına bir düz renkli yastık koyabilirsiniz. Satışa sunulan kırlent takımlarından yararlanmak da işinizi kolaylaştıracaktır.

Kate Louise 6 Parça Kırlent Kılıf Seti’ne göz atmanızı öneririz. Kırlent Takımları kategorimizden diğer seçenekleri de inceleyebilirsiniz.

2.Renk uyumu için renk skalasından destek alın

Desenleri bir araya getirirken renk tonları arasındaki renk uyumu için bir renk skalası hazırlamayı ve skaladan destek almayı deneyin. Zevkinize uyan, sizi yansıtan, aynı zamanda evinize de yakışacak renkleri bulabilmek konusunda skala size destek olacaktır. Temel renkler olarak, kullandığınız desenler arasından en iddialı olanları alabilirsiniz.

3.Büyük alanlarda büyük desenleri, küçük alanlarda küçük desenleri tercih edin

Küçük alanlarda büyük desenleri kullanmak boğucu bir etki yaratır ve ortamı daha küçük gösterir. Bu nedenle alanınız küçükse küçük desenleri tercih ederek yaşam alanınızın daha büyük görünmesini sağlayabilir ve ortamı boğucu hale gelmekten kurtarabilirsiniz. Aynı zamanda büyük desenler; duvar, perde, koltuk şalı gibi büyük zeminlerde daha anlaşılır olurken, küçük desenler de yastık gibi küçük yüzeyler için uygun olacaktır.

desenleri

Büyük desenli bir duvar kağıdı düşünürseniz BienHome Açık Yeşil Büyük Yapraklı Tropikal Duvar Kağıdı ilginç olacaktır, incelemenizi tavsiye ederiz.

4.Tek bir rengin tonlarını birleştirmeyi deneyin

Çok farklı renklerin neden olduğu karmaşıklığı önlemek ve şık, etkili sonuçlar elde etmek için tek bir renk seçip o rengin farklı tonlarından bir birleşim yapabilirsiniz. Boğucu etkiden korunmak amacıyla da araya beyaz, bej, ekru gibi renkleri ekleyebilirsiniz.

5.Damask desenlerinin ve etnik desenlerin kullanışlılığından yararlanın

Damask desenleri diğer desenlerle kolay uyum sağlayan desenlerdendir. Damask deseni ile birlikte çiçek deseni, geometrik ya da çizgili desen kolaylıkla kullanılabilir. Aynı şekilde etnik desenler de çiçek ve geometrik desen ile rahatlıkla uyum sağlarlar. Aralarında beyaz, bej, ekru gibi renkleri kullanmanız halinde müthiş bir uyum yakalayabilirsiniz.