ÜST
evde atık tasarrufu

Evde atık tasarrufu yapmanın yolları

Günlük hayatımızda verdiğimiz pek çok kararın gezegen üzerinde büyük bir etkisi var. Çevre dostu ve çevre üzerinde kalıcı bir etkisi olacak küçük değişiklikleri hayatımıza entegre ederek toplumumuza ve gezegenimize yardım edebiliriz. Buna başlamak için en iyi yer de kendi evlerimiz. Evlerimizden büyük miktarlarda atık ve çöp çıkıyor. Ama bu azaltmak için yapabileceğimiz uygulamalar var. Evde atık tasarrufu yapmanın yolları nelermiş gelin beraber bakalım.

Gıda israfını azaltın ve kompostlayın

evde atık tasarrufu

Gıda israfı, günümüzün büyük problemlerinden bir tanesi. Yiyecekleri çöpe atmadan önce, kendinize gerçekten çöpe atmanız gerekip gerekmediğini sorun. Buzdolabınızdaki yiyeceklerin son kullanma tarihlerini not etmeyi ve yemeklerinizi buna göre planlamayı alışkanlık haline getirin. Yiyemeyeceğinizden fazlasını satın almayın.

 

Ayrıca yiyecek artıklarını kompostlayabilirsiniz. Meyve ve sebze artıkları, yumurta kabukları, kahve telvesi vb. gibi öğeleri arka bahçenizde ya da kompost kovalarının içinde kompostlayabilirsiniz. Biorfe Bokashi Kompost Kovası 18 Litre İkili Set ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Gıda israfını azaltmak ve kompostlama gibi uygulamaları gerçekleştirmek evde atık tasarrufu yapmanızı sağlamasının yanı sıra hem bütçenize hem de çevremize olumlu bir şekilde geri dönecektir.

Tek kullanımlık ürünlerden kaçının

Tek kullanımlık ürünler, hem gezegenimize zarar veren hem de evde çok fazla atık oluşturan ürünler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Plastik torbalardan plastik bardaklara, pipetlerden tek kullanımlık kağıt havlulara kadar gün içerisinde bu ürünlerden oldukça fazla kullanıyoruz.

Bu ürünlerin yerine sürdürülebilir seçenekleri tercih etmek evde atık tasarrufu için oldukça önemli. Tek kullanımlık plastiklerden kaçınabilir, alışverişe giderken yanınızda bez alışveriş çantalarından bulundurabilirsiniz. Çınar Bez Çanta Ham Bez Çanta 8 kg ağırlığa dayanabilen, %100 saf pamuk ve 140 gram ham bez kumaştan üretilmiş bir çanta ve bu özellikleri de onu alışverişlerinizde size eşlik edecek en uygun ürün haline getiriyor.

evde atık tasarrufu

Ayrıca tek kullanımlık pipetler yerine cam pipetleri tercih edebilirsiniz. 1200 Derece Dayanıklı Cam Pipet 23 cm 4’lü Set yeniden kullanılabilir, çevre dostu, sürdürülebilir ve kolayca temizlenebilir.

Bunların dışında yeniden kullanılabilir kapları tercih edebilir, geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir ambalajlı ürünleri satın alabilir, kağıt havlular yerine yıkanabilir mikrofiber bezleri tercih edebilir, yeniden doldurulabilir bir su şişesini hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Kağıt kullanımını azaltın

Çok sayıda kağıt üretiyor ve tüketiyoruz. Bunların birçoğu geri dönüştürülmek yerine atılıyor. Ancak, çabalarımızı sadece bir kağıdın doğru bir şekilde nasıl geri dönüştürüleceğini öğrenmekten bir adım daha ileri götürebiliriz.

Örnek olarak, e-faturalara geçiş yapabilir, makbuzları ve belgeleri dijital olarak kaydedebiliriz. Onilne alışveriş yaparken ayrı ayrı almak yerine aynı anda birden fazla ürün satın alabilir ve notlarımızı kağıt yerine artık hayatımızın her noktasında olan dijital cihazlarımıza yazabiliriz. Bu hem ormanlarımızı korumamıza yardımcı olacak hem de evdeki çöp miktarını azaltarak atık tasarrufu sağlayacaktır.

Eşyalarınızın ömrünü uzatın

Evlerimizde atık tasarrufu yapmanın bir diğer yolu ise sahip olduğumuz eşyaların kullanım süresini uzatmaktan geçiyor. Kıyafetlerimiz, tüketim mallarımız, ev eşyalarımız ve ev aletlerimiz gibi sahip olduğumuz tüm ürünlerin ömrünü uzatmak için yollar arayabiliriz. Temel ev eşyalarının onarımlarını öğrenmek, artık ihtiyacımızın olmadığını düşündüğümüz ürünleri aile ve arkadaşlarla paylaşmak veya bağışlamak, işlevini yitirmiş eşyalara ileri dönüşüm uygulamak gibi çözümler tüketimi azaltırken atık tasarrufu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Örnek olarak, ileri dönüşüm, işlevini yitirmiş, yıpranmış ya da artık kullanmayacağınız eşyalara yeni bir işlev vererek farklı bir amaçla kullanmayı içeriyor. Eskimiş veya giymediğiniz bir tişörtü ya da herhangi bir kıyafeti ufak bir işlemden geçirerek bir çanta haline getirebilirsiniz. İleri dönüşümün sınırı sizin hayal gücünüze bağlı. Bir eşyayı bu şekilde değerlendirebilir, yukarıda bahsettiğimiz ve sizin aklınıza gelen seçeneklerle kullanım süresini uzatabilir ve atık oluşumunu önleyebilirsiniz.