ÜST
Evde Kolay Perçem Kesimi - Perçem Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde Kolay Perçem Kesimi – Perçem Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perçem ve kahkül, her sezonun favorisi olmayı başaran ve modası asla geçmeyen saç modellerindendir. Kadınların hayatlarında mutlaka bir kez denediği saç kesimlerinden biridir. Perçem, kendi içinde birçok farklı model ve seçenek sunar; kıvırcık perçem, yan kahkül, uzun veya kısa perçem, pixie gibi birçok seçenek mevcuttur. Saç kesme makası ve saç fırçası gibi saç kesme malzemelerinden faydalanarak yüz şeklinize ve saç tipinize uyumlu olacak perçem stiline çok basit şekilde sahip olabilirsiniz. Perçem modelleri, yüz yapınıza ve tarzınıza uygun olmalıdır. Örneğin, kısa, uzun veya yan kahkülleri sağa veya sola yatık şekilde kestirebilirsiniz, bu da tarzınızda çarpıcı bir değişiklik yapmanızı sağlar.

 

Yüzün ön kısmına düşen saçların kenarda kalan saçlara nazaran daha kısa olmasına perçem denir. Yüzün tam önünde bulunan saç tellerine asimetrik bir görünüm verir. Herkesin yüzüne estetik, canlı ve farklı bir hava katan perçem, doğru kesim yöntemiyle hızlı ve kolayca kesilebilir. Perçem kesiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Alnınız genişse, perçem kesimi yüzünüzün simetrisini değiştirebileceğinden dengeli bir kesim yapılmalıdır. Yüzü çevreleyen perçemler, yüzünüze çekici, zarif ve ilgi çekici bir hava katabilir.

Evde Kolay Perçem Kesimi - Perçem Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perçem Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzünüze estetik, özgün ve dinamik bir görünüm kazandırmak için uzun süredir denemek istediğiniz ancak cesaret edemediğiniz perçem kesimini evde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Saç kesme makinesi, tarak ve makastan faydalanarak yüz şekline uyumlu olarak dilediğiniz kâkül modeline sahip olmak mümkündür. Oval ve üçgen yüze sahip kadınların sıklıkla tercihi olan, alnı geniş kadınların da keyifle kestirdiği perçem, çoğunlukla minik yüzlü kadınlara çok fazla önerilmiyor. Ancak, tüm bayanların rahatlıkla kullanabileceği, kendi tarzlarını yansıtabilecekleri evde perçem kesimi modelleri ile kendilerini daha keyifli, enerjik ve iyi hissedebilirler.

Yüz yapınıza uygun perdeli perçem veya uzun perçem modelleri, el becerisi gerektiren bir işlem olduğu için özenli ve hassas bir şekilde yapılmalıdır. Perçem, yüzün sağ ve solundan eşit uzunlukta başlayarak eşit kısalıkta devam eden ve şekil verilirken ayrılan kâküller için farklı uzunlukta olacak şekilde asimetrik olarak kesilebilir. Kısa saç perçemi ise günden güne popülerlik kazanan, en çok kısa saçlara uyum sağlayan ve size taze ve dinamik bir hava kazandıran bir saç modelidir.

Yüzünüze Uygun Perçem Modeli

Gülüşe ve yüz hatlarına dikkat çeken katlı perçem modeli, bugünlerde en sık tercih edilen kesimlerden biri olma özelliği taşıyor. Yandan perçem kesim modeli ise trend, şık ve modern kesim teknikleri arasında yer alıyor. Her tip yüze uygun olan, dilendiği zaman uzun ya da kısa şekilde sağ ya da sola atılabilecek şekilde kesim yapmak mümkün. Bu perçem tipleri ile daha zarif, benzersiz ve havalı bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

 

Uzun perçem kesimi, popüler bir saç kesim yöntemi olup tercih edilebilir. Bilhassa geniş alına sahip bireylerin sık sık kullanmayı tercih ettiği uzun perçemler, kaş hizasında modellenerek kaşı kapatacak uzunlukta kesilebilir. Oval yüz tipleri için ise elmacık kemiklerini belirginleştirebilir. Kıvırcık saçlar için perçem tercihi, Latin esintilerini yansıtmak, estetik bir görünüm elde etmek isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir seçenektir. Dağınık perçem modeli, saç kesmeye dair fazla tecrübesi olmayan kişiler için son derece uygundur. Dağınık perçem, hatalı kesimleri tolere ederek canlı, özgür, dinamik ve şık bir görünüm sunar.

Evde Kolay Perçem Kesimi - Perçem Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hatalı Perçem Kesimi Nasıl Düzeltilir?

Kötü kesilmiş bir perçemi düzeltmenin en kolay yolu, doğru seçilmiş bir saç fırçası, tarak ve makas gibi gerekli materyaldir. Yan perçem kesimi, son zamanların en popüler ve estetik perçemleri arasında yer alır. Değişik ve zarif bir görüntü kazanmak isteyen kadınlar için oldukça uygundur. Yan perçem, yana doğru eğilerek düzenli bir şekilde kesilir. Perçemi kesmek için saçlarınızın kuru, temiz ve düz olmasına özen göstererek saçlarınıza iyi bir fön çekmelisiniz.

 

Alnınızın 5 cm gerisinden başlayarak bir çizgi oluşturun ve bu çizgiden alnınıza kadar olan saçları özenle tarayın. Saç ayrım mesafesi belirlendikten sonra, kaşların en yüksek noktasından alnınıza doğru bir üçgen şeklinde düşünün. Kâkülü kestiğiniz saçları diğer saçlardan sıkı bir şekilde ayırın. Saç perçeminin kesilme süreci nasıl olmalıdır? Kâkülü kesmeye başlamadan önce saçları yukarı doğru kıvırarak, kesim işlemine yavaş yavaş parçalar halinde başlayın. Kâkül kesimi tamamlandıktan sonra, perçemlere fön çekerek ve gerektiğinde makas yardımıyla son düzenlemeleri yaparak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Saç Bakımı

Saçınızın perçem kesimi kadar bakımına da dikkat etmek önemlidir! Evde uygulanabilen saç maskeleri, pratik kullanımlarıyla sıkça tercih edilir. Saçınızda yanma veya yıpranma gibi olumsuz durumlar yaşayanlar, evde uygulanabilecek saç maskelerini araştırmaktadır. Evde yapılabilecek saç maskeleri sizler için derledik!

 

Saç bakımının en keyifli yanı, uygulama sırasında ortaya çıkan dinlendirici etkidir. Birçok insan, saç diplerine yapılan masajı ve bakımı çok sevmektedir. Saç tellerinin en iyi şekilde beslenmesi ve günlük stresten uzaklaşma, saç bakım rutinleri ile mümkün hale gelir.

Özellikle saç sorunlarıyla mücadele eden kişiler, saç bakımına daha fazla önem verirler. Saç kepeği ve dökülme gibi olumsuz durumlar, evde kullanılan saç bakım yöntemleriyle azaltılabilir. İnsanlar, daha güçlü ve dolgun saçlar için ellerinden geleni yapmaya gayret ederler.

Dökülme Karşıtı Maske

Zeytinyağı, bal, tarçın, yumurta ve badem yağı gibi malzemelerin birleşimi, saçların köklerinden uçlarına kadar beslenmesine ve dökülmeye karşı korunmasına yardımcı olabilir. Bal ve tarçın ise saçların parlaklığını artırırken, sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Nem Bombası Maske

Doğal nem içeren ürünler, saçların nemlenmesine ve canlanmasına katkıda bulunabilir. Örneğin, bir yemek kaşığı bal ve bir çay bardağı sütün karışımı, saç diplerine ve saç tellerine uygulandıktan sonra 20 dakika bekletilir. Bu uygulama sonrasında saçlar daha canlı ve güçlü bir görünüm kazanabilir.

Evde Kolay Perçem Kesimi - Perçem Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Kepeği İçin Maske

Kepek, birçok kişinin zaman zaman karşılaştığı bir sorundur ve genellikle rahatsızlık verici olabilir. Nane yaprakları, saçtaki kepek oluşumunu azaltmaya ve saç derisini temizlemeye yardımcı olabilir. Nane yaprakları ezilerek suyla karıştırılır ve elde edilen karışım saça uygulanır. Yaklaşık 15 dakika bekletildikten sonra saç yıkanır. Nane maskesi, içerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde kepek oluşumunu azaltabilir.

Yağlı Saçlar İçin Maske

Yağlı saçlar, hızlı bir şekilde kirlenip sağlıksız görünebilir, bu da kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Saçlardaki fazla yağın temizlenmesi için düzenli şampuanlama önemlidir. Bir bardak portakal suyu ile bir yemek kaşığı balın karıştırılması ve saça uygulanması, saç derisindeki yağın azalmasına yardımcı olabilir. Bu karışım, saçları temizlerken aynı zamanda saç derisinin yağlanmasını kontrol altına alabilir.

Yıpranmış Saçlar İçin Maske

Saçlar, boya, açıcı ve güneş gibi dış etkenlerden dolayı yıpranabilir ve sağlıksız bir görünüm kazanabilir. Yanmış ve yıpranmış saçların hızlı bir şekilde iyileştirilmesi için uzman doktorlardan yardım almak önemlidir. Bir adet muzu püre haline getirerek bir çay kaşığı badem yağıyla karıştırarak elde edilen karışım, yıpranan saçların kendini toparlamasına yardımcı olabilir.