ÜST

Evde Meditasyon Nasıl Yapılır? & Evde Meditasyonun Sırları

Evde meditasyon yapmanın farklı çeşitleri vardır. Bu çeşitlerin hemen hemen hepsinin temelinde konsantrasyon ve nefes kontrolü bulunur. Kişiler, nefes kontrolleri yaparak, belirli noktalara odaklanır ve gündelik hayattaki düşüncelerinden bir müddet uzaklaşır, aynı zamanda kendi iç dünyasına doğru bir şekilde yolculuğa çıkar. Böylelikle kişiler olumlu bir ruh haline bürünür. Evde meditasyon yapmanın düzenli bir şekilde olması, kişilerde olumlu bir şekilde ruh hali kalıcı olur ve kişiler ruhsal bir iç disipline kavuşur. Ev ortamında meditasyon yapmak için tek gereken şeylerden bir tanesi sessiz bir ortam ve her gün meditasyona birkaç dakika zaman ayırmak olur. Meditasyonun başlangıç aşamasında, günlük olarak kişiler vaktinden 10 dakika kadar ayırmak yeterli olacaktır. Meditasyon yapmaya başladıktan sonra alışma sürecinde günde iki defa beşer dakika vakit ayırabilirsiniz. 

Meditasyon yapma esnasında nelere yoğunlaşmak gerektiği ve meditasyonu nasıl yapacağınız, tercih ettiğiniz meditasyon çeşitlerine bağlıdır. Farklı çeşitlerde meditasyon yöntemleri bulunur. Ev ortamında meditasyon yapmak için özel bir ortam seçmeniz gerekir. Seçtiğiniz bu ortama mumlar, tütsüler ve çiçekler ekleyerek, kendinize sakin bir alan yaratabilirsiniz. Meditasyon yapacak olan kişinin sırtı düz olacak bir şekilde bir sandalye ya da yere rahatça oturması gerekir. Gözlerinizi kapatıp ve bakışlarınızı meditasyon ortamında bulunan alan, resim ve herhangi bir simge ya da size huzur verecek olan nesneye odaklamak gerekir. Yavaş, derin ve nazik bir şekilde nefes alarak meditasyon işlemine geçebilirsiniz. Meditasyon yaparken zihninizi kendi içinize ya da bir nesneye odaklanmak gerekir. Meditasyon sırasında aldığınız bütün nefeslerin size huzur getireceğini bilmeniz gerekir. 

Nefes alıp verirken çıkan havanın, tıpkı bir gelgit ile beraber suyun kıyıdan uzaklaşması gibi düşüncelerinizi de beyninizden uzaklaştırdığını fark edebilirsiniz. Birçok insan meditasyon yaparken, yüksek sesle şarkı söylemeyi tercih eder. Bu tercihler yerine kendi geleneklerimizden ve inançlardan gelen bir kelimeyi zihninizden tekrar edebilirsiniz. Farklı kelimeleri söylemek, kötü düşüncelerden uzak kalmanıza yardımcı olur. Bir ya da iki hafta düzenli bir şekilde ev ortamında meditasyon yaptıktan sonra ruh halinizde ve stres düzeyinizde gözle görülür bir düzeyde değişiklik fark edebilirsiniz.

Meditasyon Ne İşe Yarar?

Günlük hayatta bütün her şey hızlı bir şekilde akıp gider. Bir gün içerisinde yüzlerce kilometre yol yapıyor, trafik, gürültü, cep telefonu, sosyal medya, internet ve yüzyüze kişilerle görüşmeler derken pekçok olumsuz durumlara maruz kalırız. Bu olumsuz durumlar sonucunda bütün günümüz bir koşturmaca halinde geçer. Kendimize bu durumlarda yeteri kadar vakit ayıramaz ve stresli bir gün geçirebiliriz. Kişilerin zihne yoruldukça yorulur ve yılda bir ya da iki defa yapılan kısa tatiller bu yorgunluğun giderilmesine yeterli olmaz. Böylelikle kişiler zihnini boşaltmayı ve kötü düşüncelerden uzaklaşmaya ihtiyaç duyar. Beyni boşaltmak için spor yapmak, hobi edinmek ve daha birçok yol bulunur. Bunlardan bir tanesi ise ev ortamlarında yapılan meditasyon çeşitleridir. Meditasyon, kişilerin konsantrasyon olma yeteneğini geliştirerek günlük hayattaki kötü düşüncelerden uzaklaştığı ve beynini bir müddet dillendirdiği yöntem çeşitleridir.

Genel olarak sessiz ve sakin bir ortamda, bilinç bulanıklığı durumlarında yapılan uygulamalar olsa bile hareketli ve bilinç tamamen açık durumdayken de yapılan pekçok meditasyon türleri bulunur. Meditasyondaki asıl amaç varlığı hissetmek, zihne odaklanmak, zihni anlamak ve kişilerin ruhunu iç huzura ve rahatlamaya yöneltmektir. Kişiler meditasyon sonrasında kendilerine daha huzurlu ve öz varlığına ulaşmış bir şekilde hisseder. Meditasyon, pasif bir şekilde yapılacaksa eğer, uzun süreli kalmanın rahatsız etmeyeceği bir şekilde rahat bir pozisyon bulmak oldukça önemlidir. Meditasyon sırasında oturma pozisyonu tercih edilecekse eğer, özellikle de iç bacağı önceden esnetmek ve meditasyona başlamak gerekir. Her zaman sırt kaslarının esnek ve rahat olması önemli bir detaydır. Meditasyonun ilk zamanlarında gözlerin açık olması dikkat dağıttığı için, gözleri kapalı tutmak meditasyon için daha iyi bir yöntem olacaktır. Bu özelliklerin yanı sıra omurgayı dik tutmak oldukça önemlidir.

Meditasyon Yapmak Hangi Sağlık Sorunlarına İyi Gelir?

Ev ortamlarında meditasyon yapmak, genellikle stresle kötüleşebilecek bir sağlık probleminiz varsa, bu sağlık problemlerine faydalı olur. Yapılan araştırmalar sonucunda meditasyon yapmanın pekçok semptomlara yardımcı olacağı söylenir. Stres, astım, kanser, kronik rahatsızlık, depresyon, kalp hastalığı, hipertansiyon, bağırsak problemleri, uyku problemleri ve tansiyondan kaynaklı olan baş ağrılarına meditasyon yapmak iyi gelir. Bu problemlerden herhangi birine ya da diğer farklı sağlık problemlerine sahip olan kişiler, meditasyon hakkında bir yol çizerek ev ortamlarında kendini daha iyi rahatlatmak ve beynini dinlendirmek için meditasyon çeşitlerini tercih edebilirler. Meditasyon yapmak tıbbi tedavinin yerini tutmasa bile mevcut tedavilere katkıda bulunur.

Meditasyon Ürünleri Nelerdir?

Ev ortamlarında meditasyon yapmak için belirli ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Öncelik olarak rahat edebileceğiniz bir kıyafet ve kendiniz ile başbaşa kalabileceğiniz kişisel bir ortamınız varsa, meditasyon için gerekli malzemelere sahipsiniz demektir. Meditasyon yapmayı daha kolaylaştırmak, meditasyon düzenini kurmak ya da meditasyon konusunda profesyonelleşmek isteyen kişiler, meditasyon ürünlerini tercih edebilir. Pek çok farklı özellikleri ve çeşitleri bulunan meditasyon cihazlarının asıl amacı ise meditasyon yolculuğunu kolaylaştırmak ve kişilere ihtiyacı olan bir rehberliği sunmak olur. Meditasyon yapmadaki en önemli amaç, zihni rahatlatmak olsa bile bedensel konfor ve gevşeme sağlamadan bu durumlara geçmek oldukça zordur. Böylelikle evde bulunan günlük eşyalarınız her zaman meditasyon yapma konusunda yeterli olmaz. Meditasyon minderleri, bedensel rahatlama konusunda size fayda sağlayacaktır. Meditasyon minderi seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi ise minderin kullanılmamış ve üzerinde rahat edebileceğiniz bir ürün olmasıdır.

Meditasyon yapan kişilerin olması olmaz ürünlerinden bir tanesi de ışık kaynaklarıdır. Genellikle güneş ışınlarını taklit eden meditasyon ışıkları, adrenalin ve kortizon hormonlarını azaltırken, melatonin hormonlarının ise normal bir şekilde artmasına sebep olur. Yorgunluğa ve strese sebep olan hormonlardaki azalmanın yanı sıra, uyku dengesini sağlayan hormonların artması, hem yaşam için hem de meditasyon kalitesi açısından olumlu bir rol oynar. Sevdiğinize da sevmediğiniz kokulara karar vermek gerekir. Meditasyona odaklanmak ve düşüncelerinizi kontrol altında tutmak için koku, her zaman önemli bir yere sahiptir. Beyinde bulunan başka düşünceleri tetikleyecek olan kokular tercih edilmediği sürece,  meditasyon sırasında rahatlatıcı bir kokunun bu yolculuk sırasında size eşlik etmesini sağlar. Pek çok insan rahat kıyafetler konusunda oldukça başarılıdır. Günlük hayatta kullanılmayan kıyafetler meditasyon yaparken olmazsa olmaz eşyalar arasındadır. Kullanılmayan ve rahat kıyafetler meditasyon esnasında kendinizi daha rahat ve huzurlu hissetmenize yardımcı olur.

Meditasyon sırasında kendi bütçenize uygun bir şekilde alışveriş yapmak için Hepsiburada sitesinin efsane kasım ve black friday indirim fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Meditasyon ürünlerine hızlı ve kolay bir şekilde sahip olmak için, Hepsiburada üzerinden güvenilir bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Meditasyon ürünleri arasında bulunan rahat kıyafetler, mum, çiçek, meditasyon cihazı ve daha birçok meditasyon ürünlerine güvenilir ve hızlı bir şekilde sahip olmak için efsane cuma indirimlerini de yakalayabilirsiniz.