ÜST
göz çevresi bakımı

Göz Çevresi Bakımı için İpuçları

Vücudun her bölgesi bakıma ihtiyaç duyuyor. Şüphesiz göz çevresi de bakıma ihtiyaç duyan bölgelerden biri. Göz çevresi bakımı bu bölgenin hassas olması ve yorgunluk, yaş, sağlıksız yaşam tarzı gibi faktörlerden etkilenerek kararma, morarma, kırışma problemlerine sebebiyet vermesi; üstelik bu sorunların herkes tarafından kolaylıkla görülebilir bir bölgede yar alması nedeniyle önem taşıyor.

Dolayısıyla genç yaşlardan başlayarak göz çevresi bakımına dikkat etmekte fayda bulunuyor. Peki göz çevresi bakımı nasıl yapılmalı? Gelin, bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

1.Yanlış müdahalelerden kaçının

göz çevresi bakımı

Göz çevresi hassas bir bölge olduğu için bu bölgeye nazik davranmak ve yanlış müdahalelerden kaçınmak gerekiyor. Bilinçsizce yapılan yanlış müdahaleler, göz çevresinde hemen görünür olabiliyor. Bu nedenle bu bölgeye nasıl bir bakım uygulamanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmalı ve uygulamaları yaparken göz çevresine zarar verecek yöntemler ile hareketlerden kaçınmaya dikkat etmelisiniz.

2.Göz çevresi temizliğine dikkat edin

Göz çevresinde kullanılan fondöten, kapatıcı gibi gözenekleri tıkayan makyaj malzemeleri ciltte uzun süre kaldığında; kuruluk, kırışıklık, kararma, morarma gibi göz çevresi problemleri görülebiliyor. Tüm bu problemleri önleyebilmek adına, gece yatmadan önce makyajınızı silerek göz çevresi temizliği yapmalı ve göz çevresi kremleri ya da göz çevresi serumları ile göz çevresini nemlendirmek konusunda özenli olmalısınız.

Makyajınızı temizlemek için La Roche-Posay Respectissime Hassas Göz Çevresine Çift Fazlı Makyaj Temizleyici kullanabilirsiniz.

Ve ardından Dr. C. Tuna Resurface Göz Çevresi Bakım Kremi ile göz çevrenizi nemlendirebilirsiniz.

3.Kırışık önleyici ve giderici kremlerden yararlanın

göz çevresi bakımı

Göz çevresi temizleyicileri ve göz çevresi nemlendiricileri ile beraber; genç yaşlardan itibaren kırışık önleyici ve giderici kremler sürmek, göz çevresi jellerinden yararlanmak, göz maskesi ve göz çevresi bantları kullanmak; göz çevresi bakımınız açısından faydalı olacaktır.

4.Yaşam tarzınızı iyileştirin

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi; yorgunluk, uykusuzluk, yanlış beslenme gibi sağlıksız bir yaşama ait izleri göz çevresinde kolaylıkla görebiliyoruz. Bu sebeple yaşam tarzınızda yapacağınız olumlu değişiklikler göz çevresi bakımı söz konusu olduğunda çok işinize yarayacaktır. Özellikle sağlıklı beslenme, bol su tüketimi ve uyku düzeni çok önemlidir. Böylece kararma, morluk gibi göz altı problemleri ve göz şişliği sorunları için önemli bir adım atılmış olur.

5.Göz çevresi egzersizleri yapın

Göz çevresi masajı ve yüz yogası gibi göz çevresi egzersizleri göz çevresi bakımınız açısından çok faydalı olacaktır. Masaj için göz çevresi masaj aletlerini kullanabilirsiniz.

Thema Yüz ve Göz Çevresi Soğuk Masaj Aleti ile göz çevrenize masaj yapabilirsiniz. Aynı zamanda masaj aletine ek olarak doğal taşlardan faydalanabilir ve badem yağı, papatya yağı gibi ürünlerle cildinizi besleyerek masaj deneyiminizi daha keyifli bir hale dönüştürebilirsiniz. Düzenli olarak uygulayacağınız masaj ve yüz yogası sayesinde göz çevrenizi sıkılaştırabilirsiniz.

Hatta yüz yogasını sadece göz çevrenize değil, tüm yüzünüze uygulamanız durumunda yüzünüzün tamamında olumlu etkiler görmeye başlayacaksınız. Yüz yogasını göz çevresi bakımı öncesinde veya sonrasında yapabilir; masajı da sadece masaj sırasında değil, göz çevrenize nemlendirici krem sürerken de hafif parmak vuruşlarıyla gerçekleştirebilirsiniz.