ÜST

Gözlük Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gözlük seçimi yaparken, sadece görünüşe ya da sadece numarasına odaklanmamalısınız. Yüz şekliniz, tarzınız gibi birçok unsur, gözlük seçiminde önemli rol oynar. Peki, gözlük seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Öncelikle lenslerden bahsedelim. Lensler, görüşünüzü iyileştirdiği ve daha iyi görmenizi sağladığı için gözlüğünüzün en önemli parçasıdır. Uygun lenslere sahip olmak, yaş, bilgisayar kullanımı ve astigmat gibi durumlardan kaynaklanan bulanık görüşü giderir.

Optik çerçeveler de önemli bir rol oynar çünkü düzeltici lenslerinizi yerinde tutarlar ancak bunlar sadece lensleri tutma görevinden çok daha fazlasıdır. Doğru optik çerçeveler size kişisel tarzınızı ifade etme ve biraz eğlenme fırsatı verir.

Gözlüklerinizi birkaç yıldır kullanıyorsanız ve yakın zamanda göz muayenesi için doktorunuza gitmediyseniz, görme ve reçetenizde fark etmediğiniz değişiklikler olabilir. Yeni bir reçete gerektirebileceğini gösteren bazı işaretler şunlardır:

 • Sık sık baş ağrısı
 • Gözlerde yanma, kızarıklık
 • Bulanık görme
 • Göz yorgunluğu ve zorlanma

Ve yıllardır aynı gözlüğü kullanıyorsanız, muhtemelen güncellenmiş bir reçete ve yeni bir gözlük zamanı gelmiş olabilir. Düzenli göz muayenesi için doktorunuzu ziyaret etmeniz, göz doktorunuzun meydana gelen değişiklikleri tespit etmesine ve reçetenizde gerekli değişiklikleri yapmasına olanak sağlayacağından önemlidir. Aksi halde göz numaranız büyüyebilir ya da farklı sorunlar yaşarsınız ve bu da yaşam kalitenizi düşürür.

Gözlük seçimi yaparken hiçbir detayı atlamamalısınız ancak bu şekilde hem konforlu hem de doğru kullanım sağlayabilirsiniz. Yüzünüzde oturmayan, burun kenarlarını rahatsız eden bir gözlükten verim alamazsınız. Gözlük seçiminde dikkat edilmesi gerekenler başlıklı yazımız, nihai kararınızı çok daha kolay hale getirmenize yardımcı olacak belirli faktörleri göz önünde bulundurmanıza yardımcı olabilir.

Yüz Şekline Göre Gözlük Çerçevesi Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Çerçeve seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden biri yüz şeklinizdir. Farklı yüz şekli türlerinden bazıları ve onlara en çok hangi çerçevelerin yakıştığına dair öneriler:

 • Kare yüz şekli: Yuvarlak veya oval çerçeveler herhangi bir keskin açıyı yumuşatmaya yardımcı olabilir. Kare çerçevelerden kaçının, çünkü bunlar yalnızca yüzünüzü kutu gibi gösterir.
 • Yuvarlak yüz şekli: Kare çerçeveler veya dikdörtgen çerçeveler yuvarlak bir yüze yakışır ve daha ince görünmesini sağlar. Küçük veya yuvarlak çerçeveler bu yüz şeklinde sizi daha iyi gösterecektir.
 • Kalp yüz şekli: Yüzünüzün alt kısmına biraz genişlik eklemek için alt kısmı ağır olan çerçeveleri tercih edin. Geniş bir alın vurgusu yapacağından, üst kısmında süslemeler veya renklendirme olan çerçevelerden kaçının.
 • Elmas yüz şekli: Elmas yüz şekline sahip kişiler için kedi gözü çerçeveler elmacık kemiklerinizi vurgulamak ve dar çenenizi ve alnınızı öne çıkarmak için iyi bir seçenektir. Kutu görünümlü kare çerçevelerden kaçınılmalıdır, çünkü onları geliştirmek yerine sadece dar özelliklere dikkat çekeceklerdir.
 • Oval yüz şekli: Bu, orantıları eşit olan daha uzun bir yüzdür. Bu dengeyi korumak için yüzünüzün en geniş kısmı kadar (hatta biraz daha geniş) gözlük çerçeveleri arayın.

Unutmayın, gözlükleriniz net görmenize yardımcı olmanın yanı sıra önemli bir moda aksesuarıdır ve onları takarken kendinizi güvende ve rahat hissetmeniz gerekir.

Saç ve Cilt Renginin Gözlük Seçiminde Önemi Nedir?

Saçınızın ve cildinizin rengi, tıpkı kıyafetlerde olduğu gibi gözlük çerçevesinde de önemli bir rol oynar. Yanlış seçeceğiniz çerçeve rengi sizi daha soluk ya da daha karmaşık gösterebilir. Stilistler, saç ve cilt tonlarını “soğuk” veya “sıcak” olarak sınıflandırır.

Soğuk saç tonları arasında sarı, mavi-siyah, kırmızı/kumral ve gri ile beyaz karışımı gibi bazı gri tonları bulunur. Soğuk cilt tonlarında pembe veya mavi alt ton bulunur. Saçınız ve teniniz soğuk tonlara meyilliyse siyah, gümüş, pembe kahve, mavi-gri, mor tonları çerçeveleri deneyin.

Sıcak cilt tonlarında sarı veya bronz alt ton bulunur. Sıcak saç tonları, altın sarısı, altın kahverengi, kahverengimsi siyah ve kahverengimsi grileri içerir. Saçınız ve teniniz sıcak tonlara meyilliyse bakır, şeftali, kırmızı, sıcak mavi tonlarında optik çerçeveler düşünebilirsiniz ve her ikisinin bir karışımına sahipseniz, çeşitli çerçeveler deneyin ve neyin en iyi göründüğünü görün. Unutmayın, bunlar yalnızca yönergelerdir. Kendinize uygun olduğunuzu düşündüğünüz gözlüğü bir süre deneyimleyerek de karar verebilirsiniz.

Gözlük Seçiminde Önemli Olan Tüm Unsurlar

Özet geçmek gerekir ise gözlük seçimindeki tüm unsurları aynı başlıkta toplamak daha iyi olacaktır. Gözlük seçimi için gereken tüm detayları verdik. Şimdi bunları ve daha fazlasını içeren önemli noktalar ile en uygun gözlüğü seçebilmek için okumaya devam edebilirsiniz.

En başta bahsettiğimiz lens tipi, gözlük seçiminde önemli unsurlar arasında öne çıkar. Reçeteniz ve seçtiğiniz lensin ağırlığı ve kalınlığı bazı çerçeve tiplerini sizin için daha pratik hale getirebilir. Bu yüzden bahsettiğimiz yüz şekli ve tipi göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır. Taşıyabileceğinizden ağır ya da yüzünüzde orantısız duran bir gözlük, sizi konfordan uzaklaştırır. Bu da gözlüğü çok gerekli zamanlar dışında çekmecenize kaldırmanıza neden olabilir ve yaşam kalitenizi ciddi derecede düşürecek bu hatalar, gözlerinizdeki sorunun ilerlemesine sebep olabilmektedir. Yeni bir gözlük seçiyorsanız ya da ilk defa gözlük kullanacaksanız, seçeneklerinizi değerlendirirken bu önerileri dikkate alabilirsiniz:

 • Tarzınız

Gözlükleri, dünyaya tarzınızı neyin yönlendirdiğini göstermenin bir yolu olarak düşünün. Klasik stilleri seven bir gelenekçi misiniz? En son trendleri yakından takip ediyor musunuz? Stil yelpazesinin neresinde olursanız olun, birçok marka ve model ile size uygun optik çerçeveleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

 • Kişiliğiniz

Optik çerçeveler, kişiliğinizi ifade etmenin eğlenceli bir yoludur. Bir gözlük eğlence ve maceracı kişiliğinizi sergileyebilir; bir diğeri ciddi bir imaj yansıtabilir. Gerçek kişiliğinizi en iyi yansıtan bir çerçeve seçin. Ya da her ikisini de yansıtan birkaç gözlük alarak, çok yönlü kullanım sağlayabilirsiniz.

 • Yüzünüzün şekli ve boyutu

En önemli unsurlardan birinin yüz şekli ve boyutu olduğuna değinmiştik. Zevkinizin size rehberlik etmesine izin vermeniz gerekse de geleneksel görüş, farklı gözlük türlerinin belirli yüz şekillerinde en iyi sonucu verme eğiliminde olduğu yönündedir. Bu noktada oval bir yüzünüz varsa, en az yüzünüzün en geniş kısmı kadar veya ondan daha geniş olan çerçevelerde en iyi şekilde görünürsünüz. Dar çerçeveler size geniş çerçeveler kadar iyi gelmeyebilir.

Kalp şeklindeki yüz alında daha geniş ve çenede daha dardır. Bu yüz şeklinde yüzünüzün boyutlarını dengelemeye yardımcı olması için altta daha geniş çerçeveler düşünün.

Yuvarlak bir yüz, yüzünüzün daha ince ve daha uzun görünmesini sağladığı için dar veya köşeli çerçevelerle daha iyi görünür.

Yüzünüz kare veya köşeli ise daha yuvarlak, daha yumuşak çerçeveler seçmek yüzünüzün açılarını dengeleyebilir.

Yazımızda ilk kez değineceğimiz bir yüz şekli daha var. Aslında boyut olarak ifade edersek daha doğru olur. Küçük yüze sahip kişiler, gözlük seçimi yaparken her detayı göz önünde bulundurmalıdır. Yüzünüz özellikle küçükse, daha küçük çerçeveler düşünün. Hatta yüzünüzün küçüklüğüne göre çerçeve bulmakta zorlanıyorsanız, birkaç tasarım değişikliği ile çocuk gözlük çerçevelerine de bakabilirsiniz. Bunun için mağaza ile görüşerek en uygun tasarıma karar verebilirsiniz.