ÜST
güne yürüyüşle

Güne Yürüyüşle Başlamanın 8 Faydası

Sabah uyandığınızda hareket etmek önceliğiniz olmayabilir. Ancak güne yürüyüşle başlamak, ister mahallenizde olsun, ister işe ya da okula gidip gelirken olsun, vücudunuza birçok fayda sağlayabilir. İşte bu yazımızda güne yürüyüşle başlamanın 8 faydasına bakacağız.

1.Enerjinizi artırın

güne yürüyüşle

Güne yürüyüşle başlamak, gün boyunca size daha fazla enerji verebilir. Araştırmalar, açık havada 20 dakika yürüyen yetişkinlerin, kapalı alanlarda 20 dakika yürüyenlere göre daha canlı ve enerjik yaşadıklarını gösteriyor.

Bir dahaki sabah, enerji takviyesine ihtiyacınız olduğunda veya uyandığınızda kendinizi yorgun hissettiğinizde, yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz.

2.Ruh halinizi düzeltin

Sabahları yürümenin ruhsal sağlığa da faydaları vardır. Sabah yürüyüşü yapmak şunlara yardımcı olabilir:

  • Öz saygıyı geliştirmek,
  • Ruh halini yükseltmek,
  • Stresi azaltmak,
  • Kaygıyı azaltmak,
  • Yorgunluğu azaltmak,
  • Depresyon semptomlarını hafifletmek veya depresyon riskini azaltmak.

En iyi sonuçlar için haftada en az 5 gün 20 ila 30 dakika yürümeyi denemelisiniz.

3.Günlük fiziksel aktivitenizi tamamlayın

Sabahları yürümenin bir yararı da aile, iş veya okul yükümlülükleri sizi raydan çıkarmadan önce günlük fiziksel aktivitenizi tamamlamanızdır. Sağlıklı yetişkinlerin haftada en az 150 ila 300 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmaları önerilmektedir.

Bu gereksinimleri karşılamak için sabah haftada 5 defa 30 dakikalık bir yürüyüşü tamamlamaya çalışın. Puma Flyer Runner Unisex Yürüyüş Ayakkabısı sabah yürüyüşlerinizde size eşlik edebilir.

4.Kilo vermenize yardımcı olabilir

Sabahları yürümek, kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. 30 dakika orta hızda yürümek 150 kaloriye kadar yakmanızı sağlayabilir. Sağlıklı bir diyet ve kuvvet antrenmanı ile birlikte kilo verdiğinizi görebilirsiniz.

5.Sağlığınızı yönetin

Yürüyüş, bağışıklığınızı artırmanın yanı sıra çeşitli sağlık problemlerini önleme ve yönetmenize yardımcı olmak da dahil olmak üzere sağlığınız için sayısız fayda sağlayabilir. Çalışmalar günde 30 dakika yürümenin kalp hastalığı riskini yüzde 19 oranında azaltabileceğini gösteriyor. Diyabetle yaşıyorsanız, yürümek kan şekeri seviyenizi düşürmeye de yardımcı olabilir. Hatta yaşam sürenizi artırmanıza, kardiyovasküler hastalık ve belirli kanser riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

6.Kasları güçlendirin

Yürümek bacaklarınızdaki kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir. En iyi sonuçlar için, orta ila yüksek tempoda yürüyün. Rutininizi değiştirmeye çalışın ve merdiven çıkın, yokuş yukarı ve aşağı yürüyün veya koşu bandında eğimli bir şekilde yürüyün.

güne yürüyüşle

Eğer çevrenizde yürüyüş yapabileceğiniz bir açık alana sahip değilseniz Yui Y1 Walkingpad Akıllı Koşu ve Yürüyüş Bandını kullanabilirsiniz.

7.Zihninizi netleştirin

güne yürüyüşle

Sabah yürüyüşü, zihinsel netliğinizi ve gün boyunca odaklanma yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Yürümek, ayrıca daha yaratıcı düşünmenize yardımcı olabilir. Araştırmalar, yürümenin fikir akışı sağladığını gösteriyor ve bu da problemleri daha iyi çözmenize yardımcı olabilir. Bu, özellikle açık havada yürüyorsanız geçerlidir.

8.Geceleri daha iyi uyuyun

Güne yürüyüşle başlamak, geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Bir çalışma 55-65 yaş arası, geceleri uykuya dalmakta güçlük çeken veya hafif uykusuzluk çeken yaşlı yetişkinleri gözlemlemiş. Sabah ve akşam egzersiz yapanların, geceleri daha iyi uyku kalitesi elde ettikleri belirtiyor.