ÜST
halılar

Hangi odada hangi halılar kullanılmalı?

Dekorasyonun gizli kahramanları vardır; halılar ve perdeler gibi… Mekana ruhunu, rengini verirler. Bu sebeple evin hangi odasında, hangi halının nasıl kullanılacağı, halı seçimi yaparken bilmeniz gerekenler önemlidir.

Ev dekorasyonunuzu kusursuz bir şekilde tamamlamak için halı seçiminizi doğru tercihlerden yana kullanmanız gerekiyor. Salondan mutfağa, oturma odasından yatak odasına kadar evinizin her alanında size eşlik eden halıları, severek kullanmak ve ileride pişman olmamak için sizin için oluşturduğumuz halı seçimi ile ilgili tavsiyeleri incelemeye başlayın deriz.

Peki iyi ve doğru bir halı seçimi nasıl yapılır? Hangi odaya hangi tür halılar uygundur? Bu ipuçları siz ve eviniz için en uygun halıyı seçmenize yardımcı olacak.

Salon Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

halılar

Eğer odanızı tamamen yenilemeyecekseniz halı seçerken odadaki üç temel renkten birini anahtar olarak seçin. Halının bu renklerle tamamen birebir olması beklenmez. Fakat iki üç tanesi ile uyumlu tonlarda halı seçebilirsiniz.

Biz salon halısı için yaşam alanınızı şıklaştırmayı öneriyoruz dolayısıyla oturma keyfinizi artırmak için şık halılar düşünebilirsiniz. Halı rengini seçerken de mobilyalarınızla olan uyumunu göz önünde bulundurabilirsiniz.

Salon için halı modelleri tercih ederken öncelik olarak mobilyalarınızın tarzı ve renklerini göz ardı etmemelisiniz. Salonun genişliği ve mobilyaların düzeni halının kendini göstermesini olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebilir. Mobilyalar klasik ise halı da buna uyumlu olmalıdır. Daha modern mobilyalarla salonunuzu döşediyseniz ve canlı renkleri seviyorsanız; yamalı görünüm veren “patchwork” halılar tercih edilebilir. Renk olarak koyu renklerin hakim olduğu bir salonunuz varsa açık renkler tercih edip kontrast uyumu sağlayabilirsiniz. 

Yatak Odası Halısı Nasıl Seçilir?

Tüm odalarda olduğu gibi yatak odalarında da halılar çok önemlidir. Yatak odası halısı seçimi diğerlerine göre daha önemlidir. Çünkü hav dediğimiz uçuşan tozları toplayan, bakterileri içine hapseden yatak odası halıları uyurken bizi hasta edebilir. 

Yatak odası halısı öncelikle yumuşak olmalıdır. Yataktan kalktığımız gibi ayağımızı bastığımız bu halıların bize huzur ve sıcaklık veren bir yapısı olmalıdır. Modern kadife halılar bu konuda oldukça güzel örneklerdir.

Peluş halı modelleri de yumuşak olduğu gibi kalındır. Boşluktaki tüm alanları kapatmalıdır. Halıfleks olarak adlandırılan bir zamanların en popüler halı modellerinden biri olan tüm oda halısı, yatak odası için uygun değildir. Yatağın altında ve kenarlarında kalan kısımlar her daim kirli ve tozlu kalacağı için tek parça halılar yerine kolayca temizlenebilen, parçalı halılar kullanılmalıdır. Kendi kendini temizleyebilen, bakterileri içine hapsetmeyen modern yatak odası halıları her ev için idealdir.

Koridor Halısı İçin Tavsiyeler

halılar

 Koridorlar için evin en sık kullanılan yeri diyebiliriz ve bu da demek oluyor ki üzerinde en sık gezdiğimiz, evin tüm bireyleri tarafından sık sık temasa geçilen halıdır.

Koridor halısı için en önemli detay kaymaz olmasıdır. Kaymaz halılar olarak bilinen ama asıl adı kaydırmaz tela olan halıların kullanılması koridor için en uygun olandır. Kaydırmaz tela kullanımı ile halınız daha sağlam olur ve kesinlikle kayma yapmaz.

Oturma Odası Halı Önerileri

Ailece keyifli sohbetler yaptığınız, dostlarınızı ve aile büyüklerinizi ağırladığınız oturma odanız için halı seçimi yaparken mümkün olduğunca mobilyalarınıza uygun renkte modeller tercih etmenizi öneririz. 

Oturma odalarınızda rahatlıkla kullanacağınız, yıkanabilir özellikte göz yormayan tek renk ya da az desenli pastel tonlu halılar oldukça fazla tercih edilmektedir. Bulunduğunuz alanın olduğundan daha geniş gösterilmesinde de halı seçimi çok önemlidir. Oturma odası halısının koltuk ve kanepelerin arasına tam oturması gerekir.

Genel olarak daha spor bir tarza sahip olan oturma odaları için aynı şekilde püsküllerden arınmış, düz renk ya da modern desenleri içerisinde barındıran bir model seçebilirsiniz. Salondan daha küçük olan oturma odanızın ferah ve geniş bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız halıyı iki koltuk arasına sığacak şekilde tercih edebilirsiniz. Koltuklarınızın altına kadar giren halılar, hem koltuk altını süpürmenizi hem de koltukları hareket ettirmenizi zorlaştırır.

halılar

En sık kullandığınız mekan olan oturma odası halılarınızı toz ve kirden derinlemesine arındırmak için Dyson V11 Absolute Dikey Şarjlı Elektrikli Süpürgeyi tercih edebilirsiniz.  

Mutfak için Halı Tavsiyeleri

Mutfak halısı çeşitleri her mutfağa uygun tasarımlarda, farklı çeşitlerle görücüye çıkar. Her odada olduğu gibi dekorasyonun öncelikli şartı uyumdur. Tercih edeceğiniz halının perdelerle veya mutfak dolaplarıyla uyum yakalaması ya da mutfağınızın genel tarzına aykırı olmaması önemlidir.

Mutfak halısında bir diğer önemli husus, mutfağın kolay kirlenebilir bir mekan olmasından dolayı kolay temizlenebilir bir ürün olması gerektiğidir. Kolay süpürülebilir ve anti-bakteriyel özellikte bir halı tercih etmek mutfak işlerinizde sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca kaymaz taban tercih etmek, mutfak işlerinizde güvenliğinizi sağlamada da yardımcı olacaktır.

Çocuk ve Bebek Odası Halısı Nasıl Olmalı?

Dekore etmesi son derece keyifli olan çocuk ve bebek odaları aynı zamanda en çok özen isteyen alanlar arasında. Çocuk ya da bebek odası halısı için yumuşak, toz tutmayan, antibakteriyel ve teflon halıları tercih edebilirsiniz. Minikler için özel olarak tasarlanan teflon halılar, toz ve kiri içerisinde tutmuyor ve su ya da diğer sıvı maddelerin dökülmesi durumunda halının ıslanmasını engelliyor.

Bunların yanında, çocuğunuzun gün boyunca oradan oraya koşturup oynayacağını düşünürsek ona daha eğlenceli ve güvenli bir alan sunmak adına, yumuşak halı modellerini tercih etmenizi öneririz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta, kadife, halıfleks ve peluş halı modellerinden uzak durmanız. Temizliği son derece zor olan bu modeller, kir ve tozu maalesef içerisinde barındırır.

 

halılar

Astım hastaları için son derece risksiz, hav ve toz üretmeyen, alerjisi olanlara uygun Seksekli Gri Çocuk Odası Halısı çocuk odasında kullanılabilecek uygun bir halı örneği olabilir.

Tasarım olarak;  miniklerin enerjisine ve neşesine uygun bir model hayal ediyorsanız mutlaka canlı renk ve desenlere sahip ürünleri tercih etmelisiniz. Odanın daha ferah ve eğlenceli görünmesi için üzerinde sevimli hayvan desenleri, çizgi karakterler ya da sevdiği objelerin bulunduğu bir ürün satın alabilirsiniz.