ÜST

Hyaluronik Asit Serum Nedir? & Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımı, her mevsimde dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çeşitli cilt tipleri vardır ve bu cilt tiplerinin ihtiyaç duyduğu bakım vardır. Günlük yaşamda cilde çok önem verilmese de aslında cildin de bakıma ihtiyacı vardır. Mevsim geçişlerinde, yaz ve kış ayında cilde gerekli bakımları yapmak gerekir. Bakım yapılmazsa kuruyabilir, yağlanabilir, güneş ışınlarından zarar görebilir. Cildi korumak için rutin bakımlar oluşturulmalıdır. Cilt bakımında kullanılan çeşitli malzemeler vardır ancak cilt tiplerine göre en uygun malzeme kullanılmalıdır. Cilt bakımına başlamadan önce cildin yapısı öğrenilmelidir. Cildin yapısına uygun malzeme kullanılmalıdır. Cildin yapısına uygun malzeme kullanılmazsa cilt zarar görebilir.

Cilt yapısında bulunan bir madde cildin korunması için önemlidir. Hyaluronik asit, cilt için önemli bir maddedir. Hyaluronik asit cildin ve dokuların yağlanmasını sağlayan bir maddedir. Cildin nemli kalmasını sağlar. Hyaluronik Asit vücutta belirli miktarda bulunur. Ciltte, eklemlerde ve gözde bulunur. En temel özelliği kendi ağırlığının bin katı kadar su molekülü taşıyabilmesidir. İşlevi ise kayganlık ve nemlilik sağlamak olarak bilinir. İnsanda yaş ilerledikçe azalan bir maddedir. Hiyalüronik asidin vücutta üretimi azalır ve ihtiyaç haline gelmeye başlar. Fazla güneş ışığına maruz kalma, susuzluk ile birlikte hyaluronik asit azaldığı için cilt kurumaya ve kırışmaya başlar. Cildin bakımı ve onarımı için hyaluronik asit serumu kullanılabilir.

Hyaluronik Asit Faydaları

 • Hyaluronik asit, vücudun ürettiği bir molekül olması sebebiyle cildin doğal nem kaynağıdır. Gerekli görüldüğü yerde takviye olarak kullanılabilir.
 • Cildin yapısını koruduğu ve denge sağladığı için sivilce oluşumunu da azaltmaya etki eder.
 • Hyaluronik asit ciltte oluşan yara, kızarıklık, leke, kızarıklık, iltihap, siyah noktanın iyileşmesini sağlar ve cildi onarır.
 • Vücutta bulunan eklem ve sinir sisteminin işleyişini dengeler.
 • Yaşlanmaya bağlı ciltte oluşan sarkıklıkları düzenler ciltte denge sağlar.
 • Cildi nemlendirir. Sert ve soğuk havalarda cildin gözeneklerini nemlendirir ve onarır.
 • Hyaluronik asit, antioksidan içerir. Cildi zararlı toksinlerden arındırır ve korur. Cildin parlak görünmesini sağlar.
 • Hyaluronik asit, hücre içi su dengesini sağlar. Yüzde oluşan ince çizgilerin oluşmasını yavaşlatır. Çizgileri onarır ve görünümü güzelleştirir.
 • Cilt kuruluğuna iyi gelir. Cildi doğal olarak nemlendirir ve cilt dengesini sağlar. Gözeneklerin kapanmasını sağlar. Nemlendirici olarak hyaluronik asit krem kullanabilir.
 • Estetik uzmanları tarafından da kullanılan bir maddedir. Ciltte oluşan çukur ve çöküntülerin görünümünü iyileştirmek için uzmanlar tarafından enjeksiyon yapılır. Cildin daha dolgun görünmesini sağlar.
 • Hyaluronik asit, vücutta oluşan kırışıklıkların giderilmesini sağlamak için de kullanılır. Cildin parlak ve yumuşak olmasını sağlar. Cilt yapısını korur ve dengeler.
 • Cildin esnek bir yapıda olmasını sağlar.
 • Hücre yenilenmesine destek olur. Hücre yenilendiği için ciltte parlaklık artar.
 • Hyaluronik asit, göz kuruluğunu da önler.
 • Kuru ve nemsiz ciltler için kullanılır. Kuru ciltleri nemlendirir ve besler.

Hyaluronik asit, cilt bakımında kullanılır ancak kullanım alanı bu kadar sınırlı değildir. Yüz yıkama jellerinde, dudak bakımı ürünlerinde, güneş kremlerinde kullanılır. Hyaluronik asit, serum ve krem olarak temin edilebilir. Piyasada farklı özelliklerde hyaluronik asit kullanılır. Bazı çeşitlerinde hayvansal ürün bulunur. Vejetaryen ve vegan yaşam sürdürenlerin dikkat etmesi gerekebilir. Ürünü temin etmeden önce içeriği kontrol edilmelidir. Ürün temin edilmeden önce kesinlikle dermatolog tarafından bilgi ve destek alınmalıdır. Cilde uygulanan her ürün cilde yararlı değildir. Uzman tarafından destek almak cilt sağlığı için önemlidir.

Hyalüronik Asit Kullanımı

Öncelikle cilt bakımı yapmadan yüzün temiz olması gerekir. Cildin temiz ve gözeneklerin açık olması cilt bakımı rutininin ilk koşuludur. Temiz cilde her gün sabah ya da akşam kullanılabilir. Pamuk yardımıyla cilde kolaylıkla uygulanabilir. Hyaluronik asit serumu ve kremi kullandıktan sonra cildi nemlendirmek verimi artırmaya yardımcı olur. Bazı çeşitleri şu şekildedir:

Hyaluronik Asit Krem: Gündüz ve gece bakım kremlerinde bulunur. Güneş kremleri içerisinde de bulunur.

Hyaluronik Asit Ampul: Evde peeling yapmak için kullanılır.

Hyaluronik Asit Takviyesi: Kapsül şeklinde eczanelerden temin edilebilir.

Hyaluronik Asit Maske: Maske hali çok sık kullanılır. Çeşitleri vardır marketlerde, eczanelerde ve internet aracılığıyla temin edilebilir.

Hyaluronik Asit İçeren Besinler

Vücutta hyaluronik asit molekülü artırılmak isteniyorsa diyet listesine ya da yemek listesine eklenebilecek bazı besinler vardır. Vücutta yeterli hyaluronik asit bulunmuyorsa ek takviye yapılmasında bir sakınca görülmüyor. Doğal yollardan hyaluronik asit takviyesi besinler yoluyla yapılabilir. Sağlıklı yaşam için düzenli ve dengeli beslenmek her şeyden önemlidir. Hayatı sağlıklı bir şekildesürdürmekiçinvücudunihtiyaçlarıkarşılanmalıdır.Vücudunihtiyaçlarınıanlamakiçinvücududinlemek,gözlemlemekveanlamak gerekir. Farklı koşullarda vücudunuzu gözlemleyebilir ve deneyebilirsiniz. Uzmanlar tarafından destek alarak beslenme programı hazırlayabilirsiniz. Uzmanlardan destek alarak vücudunuza gerekli testleri yaptırabilir ve vücudunuzun hangi besinlere ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz. Tahlil yaptırmak kolay bir yol olabilir. Yılda düzenli aralıklarla kontroller sağlanması gerekir. Kontroller sağlandıktan sonra belirli şeylere dikkat edilmelidir. Uzman tavsiyelerine uyulmalıdır. Gerekliyse düzenli beslenme programı yapılmalı ve uyulmalıdır.

Hiyalüronik asidin doğal olarak bulunduğu besinler şu şekildedir:

 1.   Patates ve tatlı patateste hyaluronik asit bulunur.
 2.   Karnabahar ve brokoli de bulunur.
 3.   Ispanakta bulunur.
 4.   Tavuk, et ve ilik suyunda bolca bulunur.
 5.   Brüksel lahanasında ve marulda bulunur.
 6.   Balkabağında bulunur.
 7.   Fasulyede bulunur.
 8.   Kepekli tahıllarda bulunur.
 9.   Soya sütünün içerisinde bulunur.
 10.   Maydanoz da bulunur.
 11.   Biberde bulunur.
 12.   Ihlamur da bulunur.
 13.   Limon, greyfurt ve portakal da bulunur.
 14.   Kiraz ve yaban mersinin de bulunur.
 15.   Kivi de bulunur.
 16.   Elma ve muzda bulunur.
 17.   Avokado ve ananasta bulunur
 18.   Şeftali ve armutta bulunur.
 19.   Kavunda bul

Görüldüğü gibi birçok meyve ve sebzenin içerisinde hyaluronik asit bulunuyor. Yukarıdaki sebze ve meyvelerden bolca tüketilmelidir. Zaten sağlıklı yaşam için bütün besinlerden azar azar tüketilmelidir. Sebze ve meyve her mevsimde yeterince tüketilmelidir. Özellikle soğuk mevsimlerde hastalıklara karşı dirençli olmak için sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Hyaluronik asit vücutta eksik ise önce doğal yollardan karşılanması daha uygun olabilir. 

Kişisel bir ihtiyaçtır ancak her şeyin doğalı vücut sağlığınız için daha yararlıdır. Doğal yollardan temin etmeye başladıktan sonra vücut dengesi sağlanmaya başladığı görülür. Eğer kişinin daha fazla hyaluronik aside ihtiyacı varsa uzmandan destek almalıdır. Uzman gözetimi altında cildinin yapısına bakılmalıdır. Cilt yapısı belirlendikten sonra ihtiyaç duyulan miktar belirlenmelidir. Kişinin cilt yapısı, ihtiyacı ve alım gücüne göre örnek ürün listesi oluşturulabilir. Uzman ve kişi bu ürünleri detaylı bir şekilde inceleyerek sürece karar verilmesi önerilir. Karar verildikten sonra güvenilir bir şekilde ürün temin edilmelidir. Ürün temin edildikten sonra gerekirse uzman gözetimi altında kullanılmalıdır. Gerekli değil ise kişi belirli aralıklarla kontrole gelmek şartıyla ürünü kendisi kullanabilir. Kullanım kılavuzu da dikkate alınmalıdır. Beklenmeyen bir etki oluşursa en yakın uzmanla görüşme yapılmalıdır. Uzman ile beraber sürece devam etmek daha sağlıklı ve güvenilir olur.