ÜST
ileri dönüşüm

İleri dönüşüm ile eski eşyaları verimli bir şekilde değiştirin

Eski eşyalarınızı yenilemek istiyor ama fazla masraf yapmak da istemiyorsanız ileri dönüşüm ile eski eşyalarınızı nasıl değiştirebileceğinizi derlediğimiz bu yazımız tam size göre.

Geri dönüşüm kavramına henüz adapte olmuşken nedir bu ‘ileri dönüşüm’ diye soruyor olabilirsiniz. ‘İleri dönüşüm’ (upcycle)  kavramını en genel haliyle ‘eskimiş ve artık kullanılmayan bir eşyanın, esas amacından farklı veya benzer bir işlev kazandırılarak tekrar kullanılması’ olarak tanımlamak mümkün. Örneğin artık işlevini yerine getirmeyen bir sandığı ufak birkaç değişiklik yaparak TV sehpası yerine kullanabilir, eski bir çaydanlığı şık bir saksıya dönüştürebilirsiniz.

İleri dönüşümün amacı tüketim sonucu yarattığımız atıkları azaltmak, eşyaların hammaddelerini değiştirmeden benzer veya farklı işlevler kazandırarak yeniden kullanıma sunmak. Bu yönüyle ileri dönüşüm, geri dönüşüme alternatif bir yöntem olarak görülüyor. Peki ileri dönüşüm ile geri dönüşümün farkı ne?

Hammaddesi düşük kalitedeki bir ürünü (örneğin plastik bir şişeyi) geri dönüşüm ile geri kazanmak mümkün iken hammaddesi değerli bir ürünü (örneğin meşe ağacından yapılma bir sandalye) ileri dönüşüm ile yeniden kullanıma sokmak çok daha anlamlı. Bu yüzden özellikle değerli materyaller söz konusu olduğunda ileri dönüşüm öne çıkıyor. Gelin, ileri dönüşüm kullanarak eski eşyaları verimli bir şekilde nasıl değiştirebileceğimize biraz daha yakından bakalım.

Eski eşyalardan dönüştürülmüş saksılar

ileri dönüşüm

İleri dönüşüm konusunda en kolay uygulanabilecek yöntemlerden biri eski eşyalardan dönüştürülmüş saksılardır. Emaye ya da porselen belki de çatlamış ve artık kullanılmayan bir çaydanlığı şık bir saksıya dönüştürebilirsiniz. Benzer şekilde kulbu kırılan veya artık kullanılmayan kupa ve fincanlar da renkli ve dekoratif saksılara dönüşebilir.

Sandık ve tahta paletlerde evinize farklı bir hava katın

Evinize farklı bir hava katmak için sandık ve paletlerden yardım almaya ne dersiniz? İleri dönüşüm yaparak, sandıkları boyayabilir ya da olduğu haliyle raf veya dolap olarak kullanabilirsiniz. Paletleri ise oturmak için dekore edebilir ya da üzerine yatakla kullanıp yatak odanızda bohem bir hava yaratabilirsiniz.

Sandık ve paletleri boyamaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken şey uygun boyayı kullanmak olmalı. Cadence Chalky Mobilya Boyası, adı üzerinde tebeşir gibi hafif mat dokusuyla eşyalarınızı tam istediğiniz tonda boyamanızı sağlayacaktır.

Eğer tercihiniz hafif parlak, kendinden vernikli boyalardan yanaysa Rich Selfy Dekor Mobilya Boyası ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

İleri dönüşümün vazgeçilmezi bavul ve sandıklar

Birkaç eski bavulu üst üste koyarak evinizde farklı ve vintage bir hava yaratmaya ne dersiniz? İleri dönüşümün tekniklerini kullanarak bavullardan elde ettiğiniz bu konsolun üzerini çiçekleriniz veya kitaplarınız ile dekore edebilirsiniz.

Kullanılmayan sandıklar iş başına! Elden geçirdiğiniz eski sandıklarınızı mevcut kanepenizin önüne sehpa gibi koyarak salonunuzda yeni bir hava yaratabilirsiniz.

Eski sandalyelerden yemek odası oluşturun

Eski sandalyelerinizi elden geçirip, dilediğiniz renge boyayarak bir yemek odası tasarlamak da mümkün. Hatta sandalyelerin eş olmasına bile gerek yok, farklı sandalyeleri aynı tonlarda boyamak ve onlara uygun bir masa ayarlamak yoluyla yepyeni bir yemek odasına kavuşabilirsiniz. Gerisi tamamen hayal gücünüze kalmış.

Bonus: Uçak kanatlarından ev tasarlamak

Hayal gücünün sınırı yok demiştik. Amerika’nın California eyaletinde Boeing 747 uçağına ait parçalar kullanılarak tasarlanan ev dünyanın en sıradışı ve pahalı evleri listesinde başı çekiyor. Mimar Davis Hartz tarafından tasarlanan villa yukarıdan bakıldığında uçak enkazı gibi gözükse de artık kullanılmayan uçağın kanatları evin terası görevini başarıyla sürdürmeye devam ediyor.