ÜST

İpek Kirpik Uygulaması & İpek Kirpikler Ne Kadar Kalıcıdır?

Kadınların güzellik sırlarından bir tanesi olan ipek kirpik, gerçek kirpiklerin üzerine uygulanarak, kirpikleri gürleştirme ve güçlendirme işlemi ne denir. Saf ipekten elde edilen ipek kirpikler, göz yapısına uygun olarak tek tek nazik bir şekilde yapıştırılır. İhtiyaç halinde ve beklentilerine göre hazırlanan kirpikler, kısa veya seyrek görünümünü engelleyerek göze hoş bir görüntü katar. Sonuç olarak kişinin mevcut kirpik miktarına göre değişiklik göstermekle beraber, istenilen hacmi ulaşmak için farklı boyut ve şekillerde ipek kirpikler kullanılır. İpek kirpik işlemini yapan uzmanın tecrübesi oldukça önemlidir. İpek kirpik uygulamasında gözünüzün içine herhangi bir madde temas ettirilmez. Göz hareketlerine işlemden sonra dikkat etmek gerekir çünkü gözleri açtıktan sonra gözler ışığa karşı hassas olur ve sulanan gözlerde belli ölçülerde göz yanması normaldir. İşlem esnasında herhangi bir anormal durum sezerseniz veya gözaltı bandının rahatsız etmesi gibi bir durumla karşılaşırsanız eğer ya da gözde kanlanma gibi durumlarla karşılaşmamak için mutlaka uzmanlar tarafından yardım almalısınız. İpek kirpik işleminin herkes için uygun olduğu söylenemez. Genellikle göz enfeksiyonu veya alerji gibi göz problemleri olanlar, hamile ya da emziren kadınlar, ciğerinde herhangi bir hassasiyeti olanlar veya belli bir tıbbi işlemlere uğramış kişiler için ipek kirpik işlemi uygun olmayabilir. İpek kirpik işlemi öncesinde, işlemi yapacak olan uzmana danışmanlık ve uygunluk konusunda değerlendirme yaptırmak oldukça önemlidir.

Gözler hassas bir yapıda olduğu için ipek kirpik işlemi kesinlikle uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Yapılan işlem sonrasında kirpik malzemesinden yapıştırıcıya kadar sağlık şartlarına uygun bir şekilde olmalı ve işlemi yapılacak alanın tamamen temiz olması gerekmektedir. Bu şartların sağlanması durumunda ipek kirpik uygulanmasına hazır bir şekilde başlanabilir. İlk olarak ipek kirpik yaptıracak olan kişinin yüzüne en çok yakışacak olan kirpik şekli ve boyutu belirlenir. Bu sayede kişinin göz kapağı, göz şekli ve istediği boyut göz önüne alınarak karar verilmesi en doğru seçimdir. Bu işlemden sonra alt kirpiklere sürülecek olan yapıştırıcıdan gözü korumak için bir bant takılır. İşlem sonrasında üst kirpikleri tek tek ayırmak sebebiyle kirpikler önce taranır ve sonrasında yerleştirme işlemine geçilir. Genellikle kısa ve uzun olmak üzere iki tür kirpik kullanılır. Kısa olan kirpikler göz kapağının iç bölümüne yerleştirilirken uzun olan kirpikler ise dış tarafa uygulanır. Uygulama esnasında her bir kirpik yapıştırıcılar aracılığıyla tek tek nazik bir şekilde yapıştırılır. Yaklaşık olarak 1,5 – 2 saat süren bu uygulama sonrasında, kirpik taktıran kişi istediği kirpikleri elde eder.

İpek kirpik işleminde kullanılan yapıştırıcının etkisi bir zaman sonra yavaş yavaş geçecek ve eklenen ipek kirpikler zamanla düşecektir. Kendi kirpikleriniz aynı saçlarınızın çıktığı gibi uzar, büyür ve dökülür yerine ise yenisi çıkar. İpek kirpiklerin bakımında, kullanılan yapıştırıcının azalmasıyla ve kendi kirpiklerinizin yenilenmesi ile düşen kirpiklerin yerine yeni kirpikler eklenir. Kullanılan yapıştırıcının etkisini azaltmamak için 24 saat boyunca gözlerin su ile temasından kaçınması gerekir. İşlem sonrasında uzmanlar tarafından size verilen kirpik fırçasıyla sabah, akşam ve özellikle duştan sonra kirpikler hassas bir şekilde taranmalıdır. Göz çevresine yapılan makyaj ise temizlenirken ürünler,  alkol içeren ve yağlı temizleyiciler kullanılmamalıdır ve son olarak gözlere el ile temas ettirilmemelidir. 

Alerjik bir göz yapısına sahip olanlar, kirpik diplerinde siğil, arpacık veya cilt problemleri olanlar ya da çok yağlı bir cilt yapısına sahip olanlar, ipek kirpik işlemi yaptırırken daha dikkatli olmalı gerekirse hiç yaptırmamalı, yaptırırsa eğer kısa bir süre için kullanım sağlayabilir. İpek kirpik yaptıran kişilerin göz derinliği ortaya çıkar ve kirpiklere olduğundan daha fazla hacim verir. İpek kirpikler günün her saati takma kirpik etkisi yaratır ve gün içinde kirpi kaldırma aparatına gerek duyulmaz. Rimel sürmeden önce kirpikler kendiliğinden dolgun bir şekilde görünür, her zaman bakımlı ve canlı bir görünüm sağlar. Bu işlem yapıldıktan sonra göze herhangi bir rahatsızlık vermez aynı zamanda bu yapılan işlemin kişinin kendi kirpiklerine de zarar verme gibi bir durumu yoktur. İpek kirpik takma işlemi tamamen temiz bir ortamda ve uzman kişiler tarafından yapıldığı zaman daha güvenilir bir sonuç elde edersiniz.

İpek Kirpikler Ne Kadar Kalıcıdır?

İpek kirpik işlemini yaptıran bir kişinin, ipek kirpik kullanım süresi zamanla azala azala ortalama 4 ve 5 haftadır. Ara bakımlarla beraber kullanım ömrü uzatılabilir. İşlemden maksimum yirmi bir gün içinde ara bakım yaptırılmalı ve kirpikler güzel bir şekilde kullanıldıysa eğer kişinin kirpikleri çok çabuk uzayan bir yapıya sahip değilse yine de yirmi bir gün içinde ikinci bakım ve hatta üçüncü bakımda yapılabilir. Bu sebeple kullanım süresi üç aya kadar uzatılabilir. Uzmanların tavsiyesine göre ipek kirpik yaptıracak kişinin kendi kirpiklerini zarar görmemesi için ve daha estetik bir görünüme sahip olabilmesi için yirmi bir gün içinde bakım yapılmalı ve sonrasında kirpikleri tamamen çıkararak yeniden yapılması ya da dökülmesi için kendi haline bırakılmalıdır. Kirpikler doğal bir şekilde döküldükçe veya saçların uzadığı gibi uzadıkça, kirpik bakımları düzenli olarak tekrarlanması gerekir. İpek kirpik işlemi doğru bir şekilde uzmanlar tarafından uygulandığı zaman daha güvenilir olur ve uzman bir kirpik teknisyeni tarafından uygulandığı zaman uygun bakım talimatları takip etmek kirpik işleminin daha kalıcı olması için oldukça önemlidir.

İpek Kirpik Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

  • İşlem yapıldıktan sonra gözler oluşturunmamalıdır çünkü kirpiklerin karışmasına ve sürülen yapışkanın göz yapısına zarar verme ihtimali yüksektir.
  • İlk 48 saat boyunca kirpiklerin nem ve sıcaklıktan korunması için solaryuma ya da sauna gibi yerlere gidilmemesi önerilir. 
  • İpek kirpik işlemi yaptırıldığı esnada kullanılan yapıştırıcının etkisini kaybetmemesi adına 48 saat boyunca göze makyaj ürünleri ve kirpik kıvırıcı aparatı belli bir süre kullanılmamalıdır. 
  • Makyaj temizleme ürünleri kullanılmak istendiği zaman olabildiğince dikkatli ve hassas bir şekilde uygulanması gerekir.
  • İpek kirpik işlemi yapıldıktan sonra kirpiklerin zarar görmesini engellemek için kişinin yüzüstü yatmak yerine sırt üstü yatması önerilir. 

İpek Kirpik İşlemi Kimlere Uygulanır?

Doğal kirpikleri kısa, zayıf ve seyrek olan kişilere daha dolgun bir görünüm kazandırmak için uygulanır. Makyaj yapmayı sevmeyen, makyaj yapmakla uğraşmak istemeyen, zamanı kısıtlı olan kişiler için ipek kirpik işlemi makyaj ihtiyacını azaltarak daha pratik bir seçenek sunar. Özel bir etkinliğe veya tatile gitmeden önce çekici bir görünüm elde etmek isteyen kadınların, ipek kirpik işlemi yaptırarak, kirpiklerine göz önünde bulundurur ve daha canlı bir görünüm elde eder. Makyaj ürünlerine karşı alerjisi olanlar veya lens takmak zorunda olan kişiler için uygulanan ipek kirpik işlemi, göz makyajı yapmadan da daha güzel kirpiklere sahip olmak için uygulanabilir. Genellikle daha dolgun, uzun ve kıvrık kirpiklere sahip olmak isteyen kadınlar için ipek kirpik işlemi yaptırarak, doğal kirpikleri güçlendirebilir ve kirpiklerinin daha estetik bir görünüme sahip olmasını sağlar.