ÜST

Çocuklar İçin Karne Hediyeleri ve Önerileri

Okul yönetimi tarafından bir dönem boyunca öğrencilerin gösterdikleri davranışları, derslerde gösterdikleri başarıları ve okula devam bilgilerini kapsayan, dönem sonlarında öğrencilere verilen bir belge vardır. Evet, karne! Bütün bir yıl boyunca gösterdikleri çabaların karşılığında çocuklarınızın aldıkları elbette sadece bir belgeden ibaret olmamalı. Bu güzel davranış ve emekler dönem sonunda bir hediyeye dönüşmeli!

Karne, ilk ve orta öğretimi veren eğitim kurumlarında, her öğretim dönemi sonunda öğrencileri ve velilerini  bilgilendirme amaçlı verilen bir belgedir. Bu belge öğrencilerin derste göstermiş oldukları başarıları ve sınav puanlarını yazılı olarak verilendirir.Ülkemizde karneler Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenci için özel olarak düzenlenir. 2007 senesinde başarı puanları  e-Okul üzerinden görüntülenmeye başlanmış olsa da geleneğimiz haline gelen karne hala dağıtılmaya devam etmekte.

Karnenin oluşturulduğu dönem boyunca, sınavına girilen dersler beş notu üzerinden yapılan değerlendirmeye göre sonuçlanır ve öğrenciler bilgilendirilir. Tek ders için her iki dönemde de gösterilen başarı puanlarının  aritmetik ortalaması alınır ve toplam ders notu elde edilir. Bu ders puanına göre öğrencinin o dersi tekrarlamasına gerek görülüp görülmediği belirlenmiş olur.

Bizim geleneksel karnemizin ön dış kısmında, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi, arka dış kısmında ise notlandırma sistemine göre şekillenen puanlar yer alır. İç sayfa; ilk sayfada öğrenciye dair bilgiler, alınmış olunan dersler, derslerin dönemin sonunda belirlenen başarı puanlaması ve yıl sonu ağırlıklı not ortalamaları, öğrencinin dönem boyunca okula devam durumu yer alır. İkinci sayfada ise öğrenci ile ilgilenen rehber öğretmenin, öğrencisi ile ilgili görüşleri ve öğrencinin davranış notları bulunur. Davranış notlarının sınıfı geçme ve mezun olurken diploma notuna etkisi yoktur. Karnede aynı zamanda öğretmen görüşleri de yer alır.

Karne heyecanını yalnıza çocuklar değil onlarla ile birlikte ebeveynleri de yaşar. Eğitim süreci boyunca çocuklarıyla birlikte emek sarf eden, onların başarısına ortak olmak isteyen aileler de elbette bir beklenti içerisine girebilirler. Fakat bu konu çok dikkatlice ele alınmalı. Öğrenciden beklenmeyen sonuçlar alındığında, psikolojik yönden etkili olduğu için ebeveynlerin verdikleri tepkilere dikkat etmeleri gerekir. Elbette çocuğunuzun bazı yönlerini geliştirebilmesi için yardıma ihtiyacı olabilir. Fakat karnede görülen başarısız sonuçlar öğrencinin ya da velinin başarısızlığı olarak algılanmamalı. Karne, öğrencilerin eğitimdeki başarısının aslında somut bir karşılığı. Ama unutulmamalı ki öğrenci sadece sınavlarda gösterdiği başarıyla değerlendirilmemeli. Öğrenciler bazen ailelerinin beklentilerini karşılamak için kaygılı bir tutum gösterirler. Hatta zaman zaman veliye olumsuz tepkiler verebilirler. Bu tepkiler arasında ders çalışmamak , çözüm yolu üretememek hatta kendisini değersiz hissetmek sayılabilir. Bu durum, depresyon ve kaygı bozuklukları ile sonuçlanabilir. Bu sebeple ailelerin çocuklarına  karşı sergiledikleri davranışlar onların başarısını ve psikolojisini etkiler.

Karne hediyesi öğrencileri motive eden çok önemli bir detaydır. Hediye, öğrencilere yalnıza başarı gösterdiklerinde değil başarısız olduklarında da onları motive etmek adına alınmalı. Eğitim, çocuklara ceza yoluyla kazandırılamaz. Bilakis eğitimi çocuklara kazandırırken onları desteklemek, motive etmek çok önemlidir. Eğitim sürecinin üzerinden yalnızca öğrenci değil veli de gelmelidir.  Çocuklar ebeveynleri tarafından sevildiğini, değer gördüğünü, kabul edildiğini ve önemli olduğunu  hissetmek ister. Karnede beklenilen sonuçlar elde edilmese de, çocuğunuzun göstermiş olduğu çabayı fark edin ve bu çabayı takdir edin. Onlara doğru hediyeler vererek, eğitim süreçlerine destek olun. 

Okul Öncesi Karne Hediyesi

Okul öncesi eğitim ilk olarak çocuklara öğrenme merakı ve öğrenme sevgisi kazandırmayı hedefler. Okul öncesi eğitimde yapılan bütün etkinliklerin temeli oyuna dayalıdır. Bu durum, çocuğun öğrenirken aynı zamanda eğleniyor olmasını sağlar. Eğlenerek öğrenme yöntemi çocuklarda hem öğrenme isteğini arttırır hem de öğrendiği bilgilerin akılda kalıcı olmasını sağlar.

Okul öncesi eğitimi döneminde bulunan çocuklar, çevrelerinde bulunan her şeyi merak ederler ve keşfetmeye başlarlar. Bu çağda, çocuklar için etraflarında olan biten her şey bir merak unsurudur. Bu sebeple yüksek uyarıcı çevre oluşturulması, onların zihinsel gelişimi açısından oldukça önem arz eder. Okul öncesi eğitimi veren kurumlar yüksek uyarıcı çevre bakımından fazlasıyla donanımlıdır. Yapılan araştırmalara göre okul öncesi eğitimini tamamlayan çocukların ileriki dönemlere yönelik akademik başarı oranları daha yüksek olur.

Okul öncesi çağındaki çocuklar eğitim hayatına yeni giriş yaptıklarından onları motive etmek adına küçük sürprizler yapılır. Bu sürprizler, eğitmenler tarafından mümkün olduğunca karşılanmaya çalışılsa da yine sorumluluğun büyük bir kısmı ebeveynlere düşer. Karne sevinci bu yaştan itibaren yaşanır. Anne baba ise karne sevinci sırasında çocuğunu hediyelerle teşvik etmelidir. Bilindiği üzere artık her yaş grubuna uygun hediye seçenekleri var. 3-7 yaş grubu arasındaki çocuklar için vazgeçilmez olan hem eğitici hem eğlendirici pek çok karne hediyesi fikri mevcut. Gelin bazılarına birlikte bir göz atalım:

– Zekâ gelişimini destekleyen oyuncak çeşitleri

– Kalem kutusu

– Renkli boyama seti

– Eğitici ve geliştirici okuma kitapları

– Eğlenceli fotoğraf makinesi

– Puzzle

– Müzik matı

– Kol saati

– Süper kahramanlı okul çantası

– Mini scooter

– Paten

Bütün bu hediye fikirlerini satın alırken yine de çok hassas davranılmalı. Satın alınan hediyenin içeriğinde hangi ürün bulunduğuna, satın alınan firmanın güvenilirliğine, ürünün sağlık açısından incelenip incelenmediğine, uygun bakanlıklar tarafından test edildiğine emin olunmalı. Çocuklarınızın kişisel gelişimine yardımcı olurken onları korumaya özen göstermeniz gerekli.

Karne Hediyesi Fikirleri

Karne hediyesi denilince yaş grubu elbette okul öncesi ile sınırlı kalamaz! İlk ve ortaöğretim çağındaki çocuklarımız da karne hediyesine sahip olabilmek için dönem sonunu iple çekerler. Hediye fikri sizin, elbette düşünmelisiniz. Fakat minik kalpler de hediyenin ne olacağını merakla beklerler. Hediye almak, hele ki minik beyinlere hediye almak oldukça zor. Üstelik çocuklar duygularını özgürce yaşar. Hatta genelde tepkilerini gizleme gereği dahi duymazlar. Yani aldığınız hediyeden hoşlanmazlarsa vay halinize! Alacağınız karne hediyesinin ne olacağına karar vermeden önce , çocuğunuza bu konuda danışmak, onun nelerden hoşlandığı öğrenmek işinizi epey kolaylaştırır. Bizden tavsiye, siz yine de sürprizini kaçırmayın. Çocukların ilgi gösterdikleri hediyelere gelin birlikte bakalım:

İlk sırada şaşırtıcı bir fikrimiz var! Siz de hediye alırken bir çılgınlık yapmak isterseniz o halde sanal gerçeklik gözlüğü tam da aradığınız ürün olabilir. Son zamanlarda epey popülerleşen sanal gerçeklik gözlükleri, çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacak hediyeler arasında yer alır.

Çocuğunuz futbola ilgi duyabilir. Bu fikir sizce de kulağa hoş gelmiyor mu? Çocuğunuza tuttuğu takımla ilgili pek çok hediye satın alabilirsiniz. Futbol topu veya takım forması bizim verebileceğimiz fikirlerden yalnıza birkaçı.

Grupça veya ailecek oynayabileceğiniz oyunlar, çocuğunuzun sizinle olan iletişimini arttırmasında önemli rol oynar. Aynı zamanda grup bilincini de geliştirir. (Tabu, jenga, monopolly vb.)

Paten, bisiklet, kaykay gibi çocuklarınızın keyif alarak süreceği, hem de bunu yaparken spor yapacağı hediyeler de alabilirsiniz.

Sırt çantaları, renkli kulaklıklar, spor ayakkabı veya akıllı bileklikler de sezonun en trend ürünleri arasında.

Ergenlik dönemindeki çocuklar dış görünüşlerine önem verirler. Bu aşamada ise kıyafet oldukça önem arz eder. Daha önceden beğenmiş olduğu veya tarzına uygun bir kombin oluşturabilirsiniz.