ÜST
Kına Gecesi Elbise Önerileri - Kına Elbisesi Nasıl Seçilir?

Kına Gecesi Elbise Önerileri – Kına Elbisesi Nasıl Seçilir?

Kına gecesi, Türk kültüründe geçmişten günümüze gelen köklü bir gelenektir. Evlenecek olan kızın baba evinde geçireceği son gün yapılan bu gece evliliğe adım atmadan önce yapılan ve Türk örf ve adetlerine göre önemli olan bir gelenektir. Özellikle geleneklerine bağlı bir aile için kına gecesi son derece önemlidir. Kına gecesi giyilecek kıyafetlerden, çalınacak müziğe kadar organizasyonu özenle yapılır. Öyle ki kına gecelerinin unutulmaz olmasını isteyen genç kızlar bu gece için kına organizasyonu şirketleri ile bu gecenin konseptine birlikte karar vererek unutulmaz anlara imza atıyorlar. Ülkemizde her yörenin kendine özgü gelenek ve adetleri vardır. Her yöre kendine ait geleneksel kıyafet, müzik ve yiyecek gibi unsurları konsepte dâhil eder. Evlenecek olan her genç kızın düğün arifesi öncesinde epey mesai harcadığı bu özel gece için giyeceği kıyafet seçimi gecenin unutulmaz geçmesine katkı sağlayan bir faktördür. Geleneksel kıyafetler haricinde mutlaka giyilen bir elbise olur. Bu elbisenin özel ve kına gecesi konseptine uygun olması son derece önemlidir. 

 

Kına Gecesi Denince: Kırmızı

Kırmızı renk genel olarak dişil enerjiyi en iyi yansıtan renktir. Kına gecesi içinde önemli bir renk olduğunu söylenebilir. Çünkü kırmızı rengin çiftler arasında birbirine olan bağlılığı, aşkı ve sevgiyi temsil ettiği bilinir. Elbette sadece kırmızı renkte elbise ya da kına kostümü giyilmesi şart değildir. Kına gecesi organizasyonunda kırmızı renk hâkim olur. Kına gecesi aksesuarlarında genelde kırmızı rengi ön planda olur. Mendil, duvak, eşarp, mumların tülleri, kına başlığı, başına örtülen tülden ve işlemelerden yapılmış duvak gibi birçok detayda kırmızı ve altın renkli işlemelerin olduğu ürünler kullanılır. Bu tarz aksesuarlarda gelinin göz alıcı görünmesine katkı sağlar.

Kına Elbisesi Nasıl Seçilir?

Kına gecesi gibi önemli bir günde giyeceğiniz elbisenin vücut tipinize uygun olması son derece önemlidir. Tüm gözler o gece evlenecek olan kına sahibinin üzerinde olacağından dolayı seçimin doğru yapılması gecenin akıbetini olumlu yönde etkiler. Kına kostümleri denilince akla gelen ilk kıyafet kaftanlar ve yöresel kıyafetlerdir. Bu özel gece için seçeceğiniz elbiselerin üzerinizde nasıl görüneceğini belirleyen kıstaslar arasında elbisenin modeline uygun kumaşta olması ve elbise üzerindeki işçiliğin yanı sıra vücut tipinize uygun olması son derece önem taşır. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak seçiminizi yapmanız kendinize en uygun elbiseyi bulmaya yardımcı olur. Ülkemizde neredeyse her yörenin kına kostümleri farklılık gösterir. Bindallıdan şalvarlara kaftandan gelinliği andıran abiyelere kadar birçok farklı kıyafet seçeneği mevcuttur. Genellikle herkes kendi yöresinin kıyafetleri ile bu özel geceye başlamak ister. Gecenin ilerleyen saatlerinde farklı elbiselere yer vererek birkaç kıyafet değiştirebilir. Burada en önemli olan yöresel kıyafetlerin dışındaki seçeceğiniz elbise modelleridir. 

 

Kına gecesi boyunca giyineceğiniz farklı kıyafetlerin birbiri ile uyumlu olmasına dikkat edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kına gecesinde giyilecek olan elbisenin kısa olmaması gecenin özelliğine daha uygundur. Kına gecesi özenilerek yapılan bir gece olduğu için uzun ve abartılı bir elbise giymek daha doğrudur. Kısa elbise giymek istiyorsanız gecenin sonunda kısa bir süreliğine giyebilirsiniz. Kına gecesinde uzun abiye elbiseler tercih edilir ve elbisenin tamamen abiye olmasın basit olmamasına dikkat etmelisiniz. Spor ve düz kumaşlardan yapılan elbiseleri kendi kına gecenizde tercih etmeyin. Kına gecelerinde gelinin giyeceği elbiselerin kendi tarzlarında olması da gelinin kendini iyi hissetmesi için önemli bir etkendir. Kimse içinde mutlu olmadığı elbiseyi giymek istemez. Bu sebeple içinde kendinizi çok iyi hissedeceğiniz şık ve göz alıcı bir abiye tercih etmelisiniz. 

Kına Gecesi Elbise Önerileri - Kına Elbisesi Nasıl Seçilir?

Kına Gecesi İçin Elbise Seçimi

Kına gecesi elbisesi seçilirken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biride modaya uygun olmasıdır. Moda sektörü sürekli değişen, dinamik ve farklı seçenekler sunarken böylesi özel bir gecede demode elbisenin giyilmemesi son derece önemlidir. Hiçbir gelin adayı modası geçmiş bir abiye ya da kaftan tarzı kına kıyafeti giymek istemez. Özellikle kına gecesinde giyilecek olan kıyafetin kına gecesine yakın bir tarihte alınması hem yeni model olması açısından hem de bedene uyumlu olması bakımından önemlidir. Kına gecesinde giyilecek olan elbiseye karar vermeden önce iyi bir araştırma yapılmalı ve bu işin aceleye getirilmemesi daha doğru olur. Bulunduğunuz sene moda olan abiye modellerini inceleyerek ve yöresel kıyafetlerinizi de en önemli gecenizde giyerek harika bir gece geçirebilirsiniz. Kına gecelerinde gelende gelinler birden fazla kıyafet giyerler. Burada dikkat edilmesi gereken unsurlardan biride giyilecek olan kıyafetlerin kına gecesi konsepte uygun olmasıdır. 

 

Türk kültüründe kaftan ve bindallı kostümleri kına gecelerinde giyilir. Genellikle en son kıyafet olarak giyilir. Bunun sebebi de kına yakma işleminin gecenin sonunda olmasıdır. Kınası yakılacak olan gelin bindallı ya da kaftanı giyerek salona giriş yapar. Ve kına yakımı için organizasyonun belirlediği konseptli alana oturur. Kına türküleri eşliğinde gelinin el ve ayaklarına kına yakılır. Gecenin başlarında ise gelin abiyeler ve yöresel kıyafetleri değiştirerek gecede birkaç kıyafet giymiş olur. Gelinin her çıkışında gözler ona çevrilir ve alkışlar eşliğinde misafirlerin önüne gelir. Gelinin giyeceği her kıyafet hem görüntü bakımından hem de kolay değiştirilebilir olması bakımından son derece önemlidir. Gece geline ait olduğu için soyunma odasında çok fazla zaman kaybetmemesi gerekir. Seçtiği elbiselerin kolay değiştirilebilir olması ve değiştirme sırasında saçına ve makyajına zarar vermeyecek şekilde olması gecenin sorunsuz geçmesine katkı sağlar. Kıyafet değişimi sırasında hiç kimse saçının bozulmasını istemez değil mi?

Geleneksel Kına Gecesinde Giyilen Kıyafetler

Bindallı, kaftan, kına gecesi abiyesi, geleneksel giysiler, gelin taçları ve gelin kemeri olarak sıralayabiliriz. Bunlar haricinde kına gecesinde sadelikten ziyade abartı kıyafet ve ayakkabılar hatta aksesuarla hâkimdir. Yüksek platformlu topuklu ayakkabılar, taşlı ve simli ayakkabılar gelinin tercih edebileceği ayakkabı modelleri arasındadır. Gelin yüksek topuklu bir ayakkabı tercih ettiyse, yanına mutlaka tüm kıyafetlerine uygun olacak alçak topuklu bir ayakkabıyı da bulundurması iyi olur. Kına gecesinde gelin altınlar takarak bütün ihtişamını ortaya çıkarır. Kına gecesinde giyilen kıyafetler fazla takıp takıştırmayı kaldırabilecek özellikte olduğu için bu rahatsız edici bir görüntü vermez. Takılan aksesuarlara uygun olan kıyafetler, gelin tacı, ayakkabı gibi tamamlayıcı unsurlar görsel açıdan etkileyebilir. Gelin tacı, gelin kemeri ve ayakkabı gibi tamamlayıcıların altınlara ve kıyafetlere son derece uyumlu olması gerekir. 

 

Yöresel kıyafetler her kadına yakışır ve kına gecelerinde gelin olduğu bu kıyafetler giyince ortaya çıkar diyebiliriz. Çünkü gelinler aynı zamanda saç, makyaj ve takıları ile diğer misafirlerden daha farklıdır. Bindallı, kaftan gibi kıyafetler genelde standart modele sahip oldukları için tamamen kendi zevkinize ve kına konseptine uygun olarak seçilebilir. Burada önemli olan seçeceğiniz abiye elbisenin sizin vücut yapınıza ve kına gecesine uygun olmasıdır. Gösterişli ve taşlı uzun abiyelerden seçerek gecenizin en güzel şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz.