ÜST

Kırkkilit Otunun Bilinmeyen Faydaları

Silis isimli bir madde içeren kırkkilit otu, özellikle kemiklerin gelişmesini sağlar ve tıp biliminde çok sık tercih edilir. İçerisinde bulunan antioksidan ve silika bileşenleri sayesinde vücudu serbest radikallerden korur, aynı zamanda cilt, tırnak, saç ve vücuttaki bütün kemikleri koruyarak güçlendirir. Kalsiyum, alüminyum, sülfür, C vitamini ve potasyum açısından oldukça zengindir. Kırkkilit otu, vücuttaki bütün kemiklerin dokusunda bulunan boşluklara sebep olan osteoporoz tedavisi için çok fazla tercih edilir. Vücudun kemik yapısını ve sağlığını destekler, aynı zamanda diüretik etkisi sayesinde doğal bir idrar söktürücü bir ot türüdür. İçerisinde bulunan zengin antioksidana sahip olduğu için vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Midede bulunan üsleri iyileştirir. Mesane, böbrek ve safra kesesinde oluşan kum ve taş büyümesini ve oluşumunu engeller. Silikon ve antioksidan içeriğine sahip olduğu için, saçların uzamasına da oldukça fayda sağlar.

Vücutta oluşan yaraların iyileşmesini sağlar ve tırnak sağlığı açısından oldukça etkilidir. Ağızda oluşan yaraların tedavisinde çok sık tercih edilir. Ağız içinde bulunan diş eti kanamalarına durdurur. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan eklem ağrılarına oldukça faydalıdır. Grip ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır ve bu hastalıkların belirtilerini en aza indirir. Diyet yapan kişiler için kilo verme sürecinde oldukça faydalıdır. Rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu için, düzenli kullanım sonucunda kaliteli bir uyku deneyimi sağlar. Gut ve romatizma hastalıklarının tedavisinde çok sık tercih edilen bitkiler arasındadır. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan bakteri ve mantarlara karşı güçlü bir etkiye sahiptir.

Kış aylarında soğuklardan koruyarak daha sağlıklı bir şekilde kış mevsimini geçirmenize yardımcı olur. Kansızlık problemi olan kişilerde tüketilmesi gereken bitkiler arasındadır. Hücre yenileyici özelliği sayesinde vücuttaki zedelenmiş dokuları yeniler. Çeşitli sağlık problemlerinde doktorlar tarafından bu bitki, kişilere çok sık bir şekilde tavsiye edilir. Tip-2 diyabet hastalığı olan kişilerin şeker dengesini korur ve şeker şikayetlerini en alt seviyeye indirir. Hipertansiyon rahatsızlığı olan kişiler tarafından çok sık tercih edilen bir bitki türüdür. İç kanama problemlerin ortadan kaldırır ve regl döneminde daha rahat bir şekilde hissetmenizi sağlayarak, regl sancılarını azaltır.

Uyku problemi yaşayan kişiler ve uyku apnesi olan kişiler için çözüm yolları arasındadır. Gün içerisinde bir fincan kırkkilit otu içtiğiniz zaman geceleri daha rahat bir şekilde uyku geçirdiğinizi fark edeceksiniz. Böbrek taşı rahatsızlıkların ortadan kaldırarak, böbrek taşının daha kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlar. Reflü problemlerini en az seviyeye indir. Prostat enfeksiyonunu yok edici özelliğe sahiptir. Saçlarda oluşan kepeklenme ve dökülme problemlerini ortadan kaldırır. Eski çağlarda zatürre rahatsızlığı için kullanılan bitki çeşitleri arasındadır.

Kırkkilit Otu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Doğanın bize sunduğu doğal ilaçların en başında bulunan bitkiler arasında kırkkilit otu gelir. Kırlarda, bahçelerde ve ağaç diplerinde çok sık bir şekilde rastlanır. Ağrı, sızı, kaşıntı ve kuruluk derken kişilerin cildinin sağlığı açısından oldukça önemli bir bitkidir. Doğanın bize sunduğu bitkisel ürünlerden faydalanmak için mutlaka kırkkilit otu kullanılmalıdır. Birçok hastalığın tedavisi için tercih edilen şifalı bitkiler arasında bulunur. Yöreden yöreye değişiklik gösteren adı, her yörede farklı şekilde bilinir. At kuyruğu otu, zemberek otu, tilki kuyruğu ve çam otu isimleriyle her yere de farklı şekilde adlandırılır. Birçok ülkede bilinen şifalı bitkiler arasındadır. Tıpkı bir biberiye bitkisinin andıran şekli ile biberiye bitkisinden zor bir şekilde ayırt edilir. 

Kısa, çiçeksiz, koyu yeşil ve sivri uçlara sahip olan kırkkilit otunun geçmişi Roma’ya kadar uzanır. Mayıs ve Haziran aylarında çok sık bulunur. Bahar ayları geldiği zaman kırmızı ve kahverengi tonlarında görülür. Toprağa yakın kısmından bir makas yardımı ile kesilerek toplanır. Kesilen dallardan bir demet oluşturularak, gölge ve havaalan bir yerde asılarak kurutulur. Kuruyan dallarını ezerek kapalı bir kavanozun içerisinde saklanabilir. İstediğiniz her zaman çay olarak tüketebilirsiniz. Kırkkilit otu doğada kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür. Suyu sevdiği için daha çok su kenarlarında ve sulak bölgelerde yetişir. Ülkemizin sınır bölgelerinde kalmaz Avrupa, Asya, Kuzey Amerika’da Orta Doğu’da çok sık rastlanır. 

Tansiyon hastaları, hamileler, emziren anneler, kronik rahatsızlığı olan kişiler, böbrek hastaları, böbrek yetmezliği olan kişiler haricinde herkes rahat bir şekilde kullanabilir. Kurutulmuş bir otun sıcak su içerisinde demlenmesi ile hazırlanır. İdrar söktürücü ve ödem atıcı özelliği sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve kilo verme sürecinde olan kişilerin rahat bir şekilde kilo vermesine destek olur. Sıcak su içerisinde demlenerek çay olarak tüketilir. Ağrı kesici özelliği sayesinde eklem ağrılarına oldukça iyi gelen bir bitki türüdür. Antioksidan özelliği sayesinde iyi bir lif kaynağıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman kemik hücrelerini harekete geçirerek fayda ettiği görülmüştür. Menopoz döneminde kanamalara oldukça iyi gelir. Çeşitli hastalığı bulunan kişiler için çok sık tercih edilen bu bitki türü, menopoz döneminde kemikleri güçlendirir.

Kırkkilit Otu Nasıl Kullanılır?

Oldukça etkisi bulunan kırkkilit otunun hazırlanması çay şeklinde olur. Çay olarak hazırlanarak çeşitli tedavilerde kullanılabilir. Ruhsal ve bedensel hastalıklarda her gün düzenli olarak bir bardak içilmesi tavsiye edilir. Saç uzatma konusunda isteği bulunan kişiler için kırkkilit otu, saç bakım maskesine eklenebilir. Güçsüz bir şekilde büyüyen tırnakların güçlenmesi ve sağlık açısından daha iyi olması için hazırlanan çayın, soğutarak tırnaklarınızın içinde bir süre bekledikten sonra faydasını görebilirsiniz. Krem şeklinde kullanmak için zeytinyağı ile ezilmiş olan ota kıvam vererek yaraların üzerinde uygulayabilirsiniz.

Kırkkilit otunun sağladığı etkilerden faydalanmak için günde bir fincan tüketebilirsiniz. Hazırlama aşamasında iki ya da üç dal taze otu bir fincan sıcak suyun içerisinde demlenebilir. Taze bir şekilde bulamadığınız zamanlarda kuru bir şekilde de demlenebilir. Demleme süresi yaklaşık olarak 20 dakika kadar olmalıdır. Kuru bir şekilde kullandıysanız eğer, 10 dakika kadar sıcak suyun içerisinde demlenme süresi yeterli olacaktır. Gün içerisinde yaklaşık olarak bir fincan kadar içmeniz yeterli olacaktır. İçilme süresi en fazla iki hafta devam edilmelidir. İki haftadan sonra kırkkilit otunun içilmesine bir süre ara verilmelidir.

Kırkkilit Otu Zayıflatır Mı?

Zayıflamak ve fazla kilolardan kurtulmak hemen hemen herkesin istediği durumlar arasındadır. Böylelikle çeşitli diyetler ve bitki çayları çok sık bir şekilde tüketilir. Kırkkilit otu, ülkemizde çok sık tavsiye edilen ve her derde deva olan bir bitki çeşididir. Böylelikle zayıflamayı kolaylaştıran en etkili bitki çeşitleri arasındadır. Diyet yaparken bitki çayı olarak kırkkilit otunu günlük yaşantınıza  dahil edebilirsiniz. Kırkkilit otunun içerisinde bulunan maddelerden dolayı ödem atma ve idrar sökme özellikleri ile diyet yapma aşamasında oldukça faydası büyüktür. Ödem atmaya başladığınız zaman vücudunuzun metabolizması hızlanarak kilo verme süreniz daha hızlı bir hale gelecektir. Kırkkilit otu sayesinde kilo verme süreciniz daha başarılı olacaktır. Hamilelik döneminde olan kadınlar, gebelik riski taşıyan kadınlar ve emziren anneler tarafından bu bitkiden uzak durulması gerekir. Kırkkilit otunun faydalarından yararlanmak ve kilo problemlerinden biran önce kurtulmak isteyenler için, Hepsiburada’nın efsane kasım ve efsane cuma indirim fırsatlarından faydalanarak, kırkkilit otunu istediğiniz vakitlerde tüketebilirsiniz.