ÜST
kirpik ve kaş

Kirpik ve kaş bakımını nasıl yapmalısınız?

Son yılların modası doğal görünümlü kalın ve gür kaşlar ile uzun ve kıvrık kirpiklere ulaşmak hayal değil. Kirpik ve kaş bakımı için ihtiyaç duyacağınız öneriler ve bakım kürlerini sizler için derledik…

Kozmetik ürünlerin yanlış seçimi ve sık kullanılması, makyajı temizlemeden yatmak, yanlış kaş alımı ve cildi yeterince nemlendirmeme gibi farklı sebeplerden dolayı kaş ve kirpikler yıpranıp dökülmeye başlayabilir. Ancak uygulayacağınız kolay ve etkili bakım yöntemleri ile kıl kökünü besleyip, kaş ve kirpiklerinizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bakım önerilerine geçmeden önce, gür kaşlar ile uzun kirpiklere kavuşmak için kaliteli makyaj malzemelerini kullanmanız, cildinizi doğru ve yeterli şekilde nemlendirmeniz, kaşlarınızı gerektiği sıklıkta aldırmanız ve makyajınızı yatmadan önce mutlaka temizlemeniz gerektiğini not düşmüş olalım.

Hazırsanız, şimdi kirpik ve kaş için bakım önerilerine geçebiliriz.

Kirpik ve kaş bakımı için öneriler

kirpik ve kaş

Kaş ve kirpiklerin güçlü olması genel sağlığınızla doğrudan ilişkilidir. Kaş ve kirpiklerin güçlenmesini günlük protein, vitamin ve mineral desteğini artırarak sağlayabilirsiniz. Beslenme şeklinizi bu yönde değiştirebilir ya da dışarıdan vitamin ve mineral takviyesine başvurabilirsiniz.

Doğal yöntemlere başvurmak istiyorsanız besleyici yağlar ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Kirpik ve kaş bakımı için kullanabileceğiniz, hızlı büyümelerini ve kıl köklerinin güçlenmesini sağlayacak yağlar şunlardır:

  • Zeytinyağı, birçok şeyde faydalı olduğu gibi kirpik ve kaş bakımı için de mükemmel etkiler sağlayan doğal bir üründür. 1 yemek kaşığı zeytinyağını kapaklı bir kaba koyun ve parmak uçlarınız ya da kulak çubuğu ile her akşam yatmadan önce temiz kirpik ve kaşlarınıza iyice sürün. Bunun için saf ve doğal bir zeytinyağı kullanmanızı öneririz, kullandığınız yağ ne kadar saf olursa etkisini o kadar hızlı gösterecektir. Yurtdışından ödüllü Nova Vera Natürel Sızma Zeytinyağını  hem yemeklerinizde hem de cilt bakımınızda güvenle kullanabilirsiniz.

  • Hindistan cevizi yağının işlevselliği saymakla bitmiyor. Yiyeceklere, kahvelere eklendiği gibi saç, cilt, kirpik ve kaş bakımlarının da vazgeçilmezi. Ellerinizle ısıttığınız Hindistan cevizi yağını kaşlarınıza ve kirpiklerinize sürün. 20-25 dakika kirpiklerinizde beklettikten sonra durulayın. Kaşlarınızda ise tüm gece bekletebilirsiniz. The LifeCo Soğuk Sıkım Organik Hindistan Cevizi yağını kek ve pastalarınızda kullanabileceğiniz gibi nemlendirici, saç maskesi ve masaj yağı olarak da tüketebilirsiniz.
  • Özellikle cilt sorunları tedavisinde ve sivilcelerde kullanılan doğal yağlardan olan çay ağacı, nemlendirici bir bariyer oluşturarak kaş gürleştirme ve kirpik uzatmaya yardımcı olur. Çay ağacı yağının (varsa) evinizdeki kediler ve köpekler için zehirli bir etkisi olduğunu hatırlatmış olalım.

kirpik ve kaş

  • Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisiyle bilinen lavanta yağı kıl köklerini güçlendirmek ve saç uzatmak için kullanılan doğal yöntemler arasında yer alıyor. Aynı zamanda kirpik ve kaş bakımında da sıklıkla kullanılıyor. Lavanta yağını kullanırken saf ve doğal bir ürün seçmeniz çok önemli. Biz sizin için Arifoğlu Lavanta Yağını seçtik. Lavanta çiçeklerinden su buharı distilasyonu yöntemi ile elde edilen bu yağı buhurdanlık ile de kullanabilirsiniz.
  • Birçok kozmetik ve cilt bakım ürününde kullanılan Jojoba yağı, yenileyici özelliklere sahip nemlendirici etkisi ile öne çıkıyor. Kıl köklerini güçlendirmek, kirpik ve kaş gürleştirme için kullanılan doğal yağlar arasında en popüler olanı diyebiliriz. Bir kulak pamuğu yardımıyla kaş ve kirpiklerinize uygulayabilirsiniz.

Bonus: Kirpik ve kaş bakımı için kendi hazırladığınız yağ karışımını kullanabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler: 1 tatlı kaşığı Hint yağı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 tatlı kaşığı E vitamini yağı. Ağzı kapanabilen bir kabın içerisinde tüm malzemeleri iyice karıştırın. Yatmadan önce kaş ve kirpiklerinize parmağınız ya da kulak çubuğu ile uygulayın. Bu yağlar kaş ve kirpiklerinizin güçlenmesine ve çabuk uzamasına yardımcı olacaktır.

Beslenme önerilerine ek olarak, kaşlarınızı kuru bir kaş fırçası ile fırçalayabilirsiniz. Hiçbir ekstra ürün kullanmadan, sadece fırçaladığınız takdirde bile o bölgedeki kan dolaşımınız hızlanacaktır. Kirpik ve kaşınızın nasıl gürleşip güçlendiğine inanamayacaksınız.