ÜST
enerji tasarrufu

Kış mevsiminde enerji tasarrufu yapmanın 5 yolu

Kış mevsiminde enerji tasarrufu yaparak hem bütçenizi hem de dünyamızı korumanın yollarını sizler için derledik.

Artan soğuklarla beraber en yükseği ısınma giderleri olmak üzere faturalar bir hayli artar. Biz de gerek bütçenizi gerek dünyanın durumunu düşünerek enerji tasarrufu yapmak için neler yapabileceğinizi araştırdık. İşte enerji tasarrufu yapmanın 5 yolu…

Gün ışığından maksimum derecede faydalanın

enerji tasarrufu

Gün ışığından maksimum şekilde faydalanmak kış mevsiminde enerji tasarrufu yapmanıza oldukça fayda sağlar. Bunun için odalarınızı gün ışığından en iyi faydalanabileceğiniz şekilde kullanın. Aydınlatmaya ihtiyacınız olmayan alanlarda yanan ampulleri söndürün. Güneş ışığı alan pencerelerdeki perdeleri açık, karanlık bölgeleri ise kapalı tutmanızda fayda var.

Balkon gibi alanlarda kullanabileceğiniz güneş enerjili lambalar da elektrik tüketimini azaltmanın yollarından biri. Güneşten aldığı enerji sayesinde akşamlarınızı aydınlatan bu ürünler sayesinde bahçe ve balkon aydınlatmasının faturanıza yansıması ortadan kalkacaktır.

Radyatörleri en efektif şekilde kullanın

Kış aylarında enerji tasarrufu yapmak istiyorsanız radyatörleri en efektif şekilde kullanmanız gerekir. Radyatörleri mobilyaların arkasına saklamayın. Radyatörlerin üzerine inen perdeler ısı kaybına neden olur. Radyatörleri kontrol edin, üzerindeki perde benzeri nesneleri kaldırın.

Sürekli kullanmadığınız odalardaki radyatörleri kapatabilirsiniz. Böylece daha az tüketim yaparak enerji tasarrufu sağlarsınız.

Radyatörünüze ve kombinize düzenli bakım yaptırın. Böylece ısı kaybını minimum düzeye indirmiş olursunuz. Uzmanlar düzenli bakım yaptırarak her yıl harcanan enerjiden %15 tasarruf edebileceğinizi söylüyor. Benzer şekilde sıcak su deponuzu ve borularınızı yalıtım malzemesiyle kaplatmak da epey tasarruf sağlayacaktır.

Evin sıcaklığını dengeleyin

Kış aylarında binalarınızın kapılarını açık bırakmayın ve kullanmadığınız odaları düşük ısıda tutun. Evinizi saatlerce havalandırmak ısı kaybına neden olur. Hiç havalandırmamak ise sizi hasta edebilir. En ideali gün içerisinde evi 10 dakika havalandırmaktır. Güneşli günlerde bu süreyi biraz daha artırabilirsiniz.

Evinizin camlarını çift cam yaptırın

Pencereler ve kapıların korunaksız olması ısının dörtte birinin kaybına neden olur. Camlardan kaynaklanan ısı kaybının önüne geçmek için evinizin camlarını çift cam yaptırın. Çift cam veya ısı cam sayesinde neredeyse yarı yarıya tasarruf etmiş olursunuz. Çift cam aynı zamanda sizi dışarıdaki gürültüye karşı da koruyacaktır.

Elektrik giderlerini azaltın

enerji tasarrufu

Enerji tasarrufu için en etkili kalemlerden biri de gereksiz elektrik tüketimini azaltmaktır. Kullanmadığının elektronik eşyaların fişini mutlaka prizden çekin. Çünkü fişi takılı olan elektronik aletler çalışmadıkları halde elektrik tüketmeye devam ederler. Ayrıca, tasarruflu prizleri tercih etmek size enerji tüketiminde avantaj sağlayacaktır. Bu prizler sayesinde elektronik cihazlarınız prize taksanız bile çalışmadıklarında ‘stand by’ modunda olmaz, yani enerji tüketmez.

Benzer şekilde, evdeki tüm ampulleri enerji tasarruflu ampuller ile değiştirin. Tercihinizi LED ampul seçeneklerinden yana kullanmanızı öneririz. Çünkü LED ampuller, akkor (klasik) ampullere göre %80 daha az enerji tüketebilirler. Ayrıca akkor ampullerin ürettikleri ışık seviyesini daha düşük Watt ile üretebilmeleri de enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra LED ampullerin yaklaşık 10 yıl ömürleri olması da bütçenize katkı sağlayan noktalardan. Ayrıca, yeni beyaz eşya alırken enerji sınıfına dikkat etmek, A+++ ürünleri tercih etmek de enerji tasarrufu yapmanıza katkı sunacaktır.