ÜST
kış mevsiminde

Kış mevsiminde kuruyan ciltler için uygulanması gerekenler

Kış mevsiminde sert, soğuk iklim ve iç mekanlardaki kuru hava, cildi olması gerekenden daha az nemli bırakabilir. Bu aylarda cilt bakımı biraz daha fazla zaman ve çaba gerektirir çünkü koruyucu cilt bariyerimiz için koşullar biraz daha sertleşir. Cilt birtakım dış etkenlere maruz kalır: Soğuk hava rüzgarla birlikte yüzümüze çarpar ve güneş kardan yansır.

Bu mevsimde cildimizin genellikle kuru, pul pul ve kaşıntılı olması şaşırtıcı değildir ve bir kez kuruluk başladığında cilt daha kolay çatlayabilir ve kanayabilir. Sizler için hazırladığımız kış mevsiminde kuruyan ciltler için adım adım uyulması gerekenler listesi bu rahatsız edici sonuçları önlemenize ve cildinizi kış aylarında sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak. Hazırsanız başlıyoruz!

Nemi En Üst Düzeye Çıkarın

kış mevsiminde

Kış mevsiminde, dışarıdaki hava cildinizdeki nemi daha az tutar ve dolayısıyla cildiniz daha kuru olur. Bu yüzden evinizdeki veya ofisinizdeki bir hava nemlendiricisi havaya nemi geri kazandırarak cildinizin nemli kalmasına yardımcı olabilir. Xiaomi Mijia 4l MJJSQ02LX Sessiz Hava Nemlendirici ile artık cildiniz için endişelenmenize gerek kalmayacak.

Evinizin her yerinde veya en çok zaman geçirdiğiniz odalarda hava nemlendiricisini çalıştırın ve iç mekân nem seviyelerini yüzde 30 ila 50 arasında tutmaya çalışın. Başka bir seçenek de hava nemlendiricisini uyurken gece boyunca açık tutmaktır. Evinizin nem seviyesinden emin değilseniz, bir nem ölçer de satın alabilirsiniz.

Ev içinde çok sıcak havalardan kaçının

Dışarıdaki kuru ve soğuk havadan kaçmak isterken eve gelir gelmez ısıyı yükseltmek cazip gelebilir. Ancak yüksek merkezi ısı evinizdeki havayı daha da kuru hale getirebilir. Kış mevsiminde cildinizin daha fazla kurumasını önlemek için havayı ılık ve konforlu bir ayarda tutmaya çalışın.

Duş için Düşük Su Sıcaklıklarını tercih edin

Soğuk ve fırtınalı havalarda uzun ve buharlı banyolar harika bir fikir gibi gelebilir, ancak çok sıcak su da cildi kurutabilir. 5-10 dakikalık ılık bir duşun (veya banyonun) kuru cildi kötüleştirme olasılığı sıcak olandan daha azdır. Eğer su, cildinizin kızarmasına neden oluyorsa, su çok sıcak demektir.

Kış mevsiminde, ellerinizi yıkarken de aşırı sıcak su kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu, özellikle elleriniz kırmızı, pullu ve kaşıntılıysa yapmanız gerekenler arasında yer alıyor. Sıcak suya veya soğuk kış havasına maruz kalan kuru cilt, egzamayı alevlendirebilir. Ayrıca soğuk su, mikropları yok etmede ılık su kadar etkilidir ve cildi daha az tahriş eder.

Nazik ve Kokusuz Temizleyicileri Tercih Edin

Kalıp sabun cildin doğal yağlarını sıyırarak ve mikrobiyomu bozarak kuruluğu kötüleştirebilir. Bunun yerine kuru cilde sahip olanlar için üretilmiş vücut yıkama jellerini kullanabilirsiniz. Ayrıca hassas ciltler için olan veya boyasız ve kokusuz olarak etiketlenmiş ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu tür ürünler çoğu zaman hyaluronik asit, seramid ve çeşitli yağları içerirler.

Ayrıca, “kokusuz” etiketli ürünleri satın almanızı tavsiye ediyoruz çünkü doğal kokulu olarak tanıtılan ürünler bile aslında kokuyu nötralize eden ve tahrişe neden olabilecek kimyasallar içerebilir.

Zengin nemlendiriciler

Geceleri, kollarınız ve bacaklarınız da dahil olmak üzere vücudunuzda daha zengin bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Bu tür nemlendiricler, cilt üzerinde koruyucu bir mühür oluşturarak nemi hapseden bileşenlerdir.

kış mevsiminde

Ayrıca kış mevsiminde vücudunuz için pompa yerine kavanoz veya tüp şeklinde satılan daha kalın bir krem ​​kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Pompadan çıkan losyonlar daha ince ve daha sulu olduklarından uygulamadan sonra genellikle cildin yüzeyinden çabucak kaybolabilirler ve yeterince kalın ve nemlendirici değillerdir. Örneğin Bebak Acıbadem Kremi ihtiyacınız olan nemi sağlayacak en eski kremlerden ve kış mevsiminde cildinizi istediğiniz ölçüde nemlendirmenize yardımcı olabilir.

Cilt Bakım Rutininizi Değiştirin

Cildiniz kuru ve kaşıntılıysa, alfa hidroksi asitleri (AHA’lar) ve retinoidleri içeren cilt bakım ürünlerinin yüzdeki kullanımını yeniden değerlendirmeniz gerekebilir. Çünkü bunlar sorunun daha da kötüleşmesine neden olabilir ve hatta tahriş edici dermatitin bir belirtisi olabilir. Cilt iyileştiğinde, retinoid ve alfa-hidroksi asitleri yavaşça yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yüzünüz kuruyken AHA’ları ve retinoidleri atlamanın yanı sıra, cildin doğal yağlarını korumasına yardımcı olacağı için alkol ve koku içeren ürünlerden de uzak durmanız gerekir. Bunun yerine cilt bakımı rutininiz için yağlar ve kremlerden seçebilir ve eğer toniğiniz cildinizin kurumasına neden oluyorsa bir süre, daha yumuşak bir toniğe geçmeyi düşünebilirsiniz.

Gri Kış Günlerinde Bile Güneş Koruyucu Kullanın

Gri ama parlak kış günlerinde kar, güneş ışınlarını yansıtır ve bu da UV ışınlarına maruz kalma olasılığınızı artırır. UV ışınları, cilt kanseri, güneş yanığı ve erken cilt yaşlanması ile ilişkilendirilir. İster dışarıda yürüyün ister karda oynayın, sert kış mevsiminde güneş kremi uygulamak yazın olduğu kadar önemlidir.

Kışın karanlık ve kasvetli günlerine aldanmayın. Güneşin zararlı UV ışınlarının yüzde 80’e kadarı bulutlara nüfuz edebilir ve hasara neden olabilir. Dışarı çıkmadan önce, SPF 30 veya daha yüksek, suya dayanıklı ve nemlendirici bileşenler içeren geniş spektrumlu bir güneş kremini vücudunuzun açıkta kalan tüm bölgelerine uygulayabilirsiniz.