ÜST
Kişisel Dokunuşlarla Evde Hediye Paketi Yapımı

Kişisel Dokunuşlarla Evde Hediye Paketi Yapımı

Günümüzde, hediye vermek artık özel günlerin dışında da yapılan bir eylem haline geldi. Sadece özel günlerde değil, sevdiklerinizi her an mutlu etmek ve görmek için özel günler dışında da küçük de olsa bir hediye ile onlara değer verdiğinizi hissettirebilirsiniz. Sevdiklerinize hediye verirken manevi değeri daha fazla olan hediyeler vermek, maddi değeri fazla olan hediyeler vermekten daha iyi bir seçenektir. Manevi değeri yüksek olan bir hediye verdiğinizde karşınızdaki kişi sizin sevginizi ve ona karşı olan ilginizi rahatlıkla anlayacaktır. 

 

Hediyeleşmenin Önemi

 

Hediyeleşmenin sadece özel günlerde yapıldığı fikri artık çok eskide kaldı. Birbirini seven her insan içinden geldiği an sevdiğine hediye alabilir. Bu hediyenin büyük, pahalı veya gösterişli olmasına gerek yok. Şirin bir kutuya sarılmış bir çorap bile karşınızdakine ne kadar değer verdiğinizi göstermenin ince bir yoludur. Aldığınız bu minik hediyeyi kendi ellerinizle hazırladığınız bir paketle verirseniz mutluluğunu da iki katına çıkarmış olursunuz. Kısaca; hediyeler sadece özel günlerde verilir diye bir kural yoktur. Sevdiklerinizi ve arkadaşlarınızı mutlu etmek için istediğiniz her an hediye alabilirsiniz. Karşınızdaki kişileri mutlu etmek için ve onlara sizin için ne kadar değerli olduklarını hissettirmek için her an hediye alabilirsiniz. Ufak ama manevi değeri olan hediyelerin değeri paha biçilemezdir ve çok yüksektir. Özellikle o hediyeyi hazırlamak için belirli bir uğraş sergilemişseniz, karşınızdaki kişi çabanızdan ötürü daha da mutlu olacaktır. Karşınızdaki kişiye ona ne kadar değer verdiğinizi göstermek için ev yapımı hediye paketi yapmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle sizin ona ne kadar değer verdiğinizi anlayacaktır. Manevi değeri yüksek olan ve bir anlam taşıyan hediyelerin değeri paha biçilmezdir. Genellikle emek verilerek hazırlanan hediyeler daha çok beğenilir. Şimdi, nasıl kolay bir şekilde hediye paketi hazırlanır, ona bakalım. 

Kişisel Dokunuşlarla Evde Hediye Paketi Yapımı

Hediye Paketi Nasıl Yapılır?

Hediye vermek sadece özel günlerde yapılan bir uygulama değildir. Karşınızdaki kişinin yüzünde en ufak bir tebessüm oluşturmak için ve onları mutlu etmek için istediğiniz her an hediye verebilirsiniz. Evde rahatlıkla kendi hediye paketlerinizi hazırlayabilirsiniz. Satın aldığınız hediyenin türüne ve boyutuna göre hediye paketinin şeklini ve boyutunu istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Hediye paketi yapmadan önce hediyenizi satın almanız ve hazırlamanız gerekir. Hediyenizi aldıktan sonra hediye paketini yapmaya başlayabilirsiniz. 

Evde kolay hediye paketi yapmak için başvurabileceğiniz pek çok fikir derledik. Sizler için bu fikirlerden bazılarını aşağıda derledik. İstediğiniz fikri değerlendirip hediye paketinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz! 

Farklı Hediye Paketi Fikirleri

Hayalinizdeki hediye paketlerini hazırlayabilmeniz ve sevdiklerinizi mutlu edebilmeniz için sizlere birkaç hediye fikri oluşturduk. İşte en şık ve pratik hediye paketleri fikirleri!

 

  • Ahşap kutu hediye paketi

 

Ahşap kutular bulunması en kolay malzemedir ve bu kutularla hediye paketi yapmak çok az vaktinizi alacaktır. Herhangi bir yerden ahşap bir kutu satın alabilir ve kutunun üzerini kendi hazırladığınız süslemeler ile donatabilirsiniz. Ahşap kutu hediye paketleri yapılması en kolay hediye paketleri arasında yer alır. Ahşap kutuları satın aldıktan sonra hediyenizin türüne ve hediyeyi vereceğiniz kişinin özelliklerine uygun bir şekilde kutuyu süsleyebilirsiniz. Böylelikle hem şık hem de güzel görünen bir hediye paketine sahip olmuş olursunuz.

 

  • Kraft kağıdından hediye paketi

 

Ahşap kutudan yapılan hediye paketinin yanı sıra kraft kağıttan hediye paketi de yapıp kullanabilirsiniz. Özellikle sadeliği seven kişiler, kraft kağıt kullanarak hediye paketi yapmayı tercih edebilirler. Bu hediye paketini yapmak için ilk olarak bir kraft kağıdı satın almalısınız. İstediğiniz herhangi bir renk kağıdı kullanabilirsiniz. Kağıdı satın aldıktan sonra hediyeyi içine koyup sararak hediye paketini hazırlamış olursunuz. Kağıttan yapılan hediye paketi dayanıklı olmaz gibi bir düşünceye kapılmayın çünkü bu kağıt oldukça kalın bir yapıdadır ve hemen şekil alabilir. Kraft kağıdı ayrıca ısıya da dayanıklı bir yapıdadır. Kraft kağıdı hediye paketi özellikle kitap, kutulu hediyeler veya aksesuar gibi hediyeler için en ideal olan paketleme biçimidir. Hediyenizi kraft kağıt ile sardıktan sonra açılmaması için hasır iple dikey ve yatay olarak bağcık yapabilirsiniz. Bu şekilde hem hediye paketi daha şık görünür hemde notunuz varsa ipin arasına iliştirebilirsiniz. 

 

  • Süslü hediye paketleri

 

Bu hediye paketlerini sevdiğiniz ve gerçekten değer verdiğiniz kişileri mutlu etmek için kullanabilirsiniz. Bu hediye paketini hazırlamak için normalden biraz daha fazla özen gösterebilir ve karşıdaki kişinin seveceği bir şekilde süsleyebilirsiniz. İlk olarak hediyenizi siyah ya da kırmızı karton kağıt kullanarak güzelce sarın. Kırmızı renk sevgiyi temsil ettiği için kırmızı renk kullanmak daha uygun olacaktır. Paketin düzgün bir şekilde kapanabilmesi için kapak bölümüne de kurdela ile şerit çekebilirsiniz. Adı üstünde süslü hediye paketi, henüz paketin yapımı bitmedi. Paketin daha şık ve özenli durması için hediye paketini kuru çiçek, bir parça not veya çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Böyle özenle hazırlanmış bir hediye paketinin içindeki hediyeyi karşıdaki kişinin ilk görüşte beğeneceğinden emin olabilirsiniz. 

 

  • Sıvı hediyeler için kavanozdan hediye paketleri

 

İlk bakışta, kavanozdan hediye paketi yapmak çok saçma bir fikir gibi gözükebilir ama bunu yaptığınıza değeceğinden emin olabilirsiniz. Kavanoz hediye paketini, hediye etmek istediğiniz parfüm, deodorant, zor bulunan bir içecek veya çiçek hediye etmek için kullanabilirsiniz. Bu hediye paketini yapmak için ilk öncelikle hediyene uygun bir kavanoz bulmalısınız. Daha sonra bu kavanozu istediğiniz renge boyayın. Boyadıktan sonra kavanozun iyice kurumasını bekleyin ve hediyenizi kavanoza yerleştirin. Kavanozun kapağını hasır iple bağlayarak şık bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Kişisel Dokunuşlarla Evde Hediye Paketi Yapımı

  • Vintage hediye paketleri

 

Günümüzde retro ve vintage tarzlarını hayatımızın her alanında görebiliyoruz. Hediye paketlerinde de vintage tarz paketler moda olmaya başladı. Vintage tarz hediye paketi yapmak için en çok gereken malzeme saman kağıtlarıdır. Saman kağıtları vintage tarzını en iyi yansıtan malzemedir. Bunun nedeni ise saman kağıtlarının sarı bir renge sahip olması ve geçmişi dolayısıyla vintage tarzını anımsatmasıdır. Hediyenizin boyutuna uygun saman kağıtlarını kullanmak paket yapımını kolaylaştırır. Hediyenizi saman kağıdıyla kapladıktan sonra hasır ip kullanarak görünümü tamamlayabilirsiniz. Hediyelerinizi rustik ev yapımı tarzda sarmak için eski dergileri, gazeteleri, haritaları, çizgi romanları ve evin her yerinde bulunabilecek diğer istenmeyen kağıtları kullanabilirsiniz; bunları sadece küçük bir kurdele, sicim veya başka bir şey ekleyerek biraz ustalıkla parlatabilirsiniz. 

 

  • Geri dönüştürülebilir malzemelerle yapılan hediye paketleri

 

Yıl içinde sevdiğiniz kişilere hediye vermek için pek çok fırsatınız bulunur. Özel günlerde, sevdiğiniz kişiye sevginizi belirtmek ve tekrar göstermek için hediye verebilirsiniz. Geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılan hediye paketlerini kullanarak hem kullanmadığınız eşyaları değerlendirebilir hemde şık bir hediye paketi yapabilirsiniz. Bunun için kullanmadığınız kutuları, kıyafet parçalarını veya kurdela, düğme gibi malzemelerden yararlanabilirsiniz. Bu kadar özen göstererek bir hediye paketi yaptığınızı gören kişi, verdiğiniz hediyeyi de beğenir.