ÜST
çift monitör

Kolay mı dikkat dağıtıcı mı: Çift monitör ile çalışmak

Gittikçe daha fazla sayıda çalışan, yüksek çözünürlüklü monitörleri kullanmaya başladı ve bazıları da birden çok ekranla çalışıyor. Ancak herkes bu yüksek çözünürlüklü monitörlerden veya çoklu ekran kurulumlarından verimli bir şekilde yararlanamıyor. Çift monitör kullanarak gerçekten üretken olmanın yolu, alanınızı akıllıca kullanmaktan geçiyor.

Daha büyük bir masaya sahip olmanın aynı anda masaya daha fazla şey koymanıza olanak tanımasıyla benzer şekilde, çalışmak için birden fazla ekrana sahip olmak aynı şeyi bilgisayarınızda da yapmanızı sağlar.

Amerika’da bir üniversite tarafından yapılan bir araştırmada, bir yerine iki monitör kullanıldığında verimliliğin daha yüksek olduğu gözlemlenmiş. Diğer araştırmalarda ise, insanların üretkenliğinin bir monitörden iki monitöre geçtiğinde %20-25, üçüncü bir monitör eklediğinde ise %35’e kadar arttığını gösteriyor.

Asıl soru, böyle çalışmanın bir fark yaratıp yaratmadığı değil, çift monitör ile çalışan kişilerin mümkün olan en büyük kazanımı nasıl elde edebilecekleridir. Gelin sizler için hazırladığımız yazımızda çift monitör ile çalışmanın püf noktalarına bakalım.

Çoklu görevler

çift monitör

Daha büyük ve çoklu ekran kullanmak, aynı anda birden çok şey üzerinde çalışmanıza olanak sağlamasının dışında tek bir görevi gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğunuz birden çok şeye erişmeyi ve bunlar arasında geçiş yapmayı kolaylaştırarak üretkenliği artırır.

Karmaşık projeler, aynı anda birkaç uygulamayı kullanmanızı ve birçok farklı girdiye başvurmanızı gerektirebilir. Bu nedenle, ekranlarınızı yalnızca eldeki görevle ilgili şeyleri gösterecek şekilde düzenlemek işlerinizi kolaylaştırır.

Dikkat Dağınıklıkları Ortadan Kaldırın

Çok fazla alan ve çift monitör dikkatinizin kolay dağılmasına yol açabilir. Sadece bir monitörde çalışıp diğer monitörün sosyal medya akışıyla dolu olmasına izin vermeyin. Çalıştığınız işle ilgisi olmayan herhangi bir şeyi diğer monitörlerde tutmak, yapmak istediğiniz ve yapmanız gereken işi başarma konusunda potansiyel olarak dikkatinizi dağıtacaktır.

Lenovo L24E-30 23.8″ 75Hz 4ms Freesync Monitör göze çarpan monitörler arasında yer alıyor. Eğer siz de ikinci bir monitör almayı düşünüyorsanız, bu modeli detaylıca inceleyebilirsiniz.

Görüşünüze Göre Ayarlayın

Görme yeteneğiniz yıllar geçtikçe kötüleşebilir ve dolayısıyla küçük yazı tiplerinden oluşan satırları okuma becerinizi kaybedebilirsiniz. Yazı tipi boyutunu görüşünüze göre artırabilir ve çift monitörde ihtiyacınız olan tüm bilgileri daha rahat görüntüleyebilirsiniz.

Nasıl Çalıştığınızı Belirleyin

Bir adım geri atın ve neden bu şekilde çalıştığınızı düşünün. Kullandığınız ana programların her biri için ne kadar alana ihtiyacınız var? Aynı anda birden çok şeyi açabilmeniz için pencereleri yeniden boyutlandırın.

Elinizdeki görevi yapmak için neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Ardından bunları yapmak için ihtiyaç duyacağınız uygulamaları ve belgeleri açın. Daha sonra bu belgeleri tıklarken veya kaydırırken, baş dönmesi ve dikkat dağınıklığını en aza indirecek şekilde düzenleyin.

Uygulamalarınızı Düzenleyin

çift monitör

Birden fazla ekrana sahip olmanız, bunları kullanmanın en iyi yolunun her monitörde tam ekran modunda farklı bir uygulamanın açık olması anlamına gelmez. Birçok insan, ana görevi ön ekrana koymayı ve ardından yan ekranlara referans materyallerini, diğer uygulamaları veya pencereleri koymayı faydalı buluyor.

Bununla birlikte, ikincil uygulamalarınız veya belgeleriniz büyük miktarda metin okumayı, veri veya görüntüleri düzenlemeyi, acil veya işlem yapılabilir gerçek zamanlı verilerin izlenmesini gerektiriyorsa, en iyi görsel etkileşim süresi gerektiren yazılımı/belgeyi/verileri birincil monitöre koymak en iyisi olabilir.

Dell SE2722H 27″ 75Hz Full Hd LED Monitör tercihlerinizden bir tanesi olabilir. Diğer seçeneklere göz atmak için ise Monitörler kategorimize gidebilirsiniz.