ÜST

Kolay pancake tarifimiz sizi evin gözdesi yapacak!

Pancake, genellikle hafta sonlarını daha keyifli hale getirmek için sadece haftasonlarında yapılan bir atıştırmalık. Tabii elinizde uygulanması kolay bir tarif yoksa! Haftanın geri kalan günlerinde de evinizde bu lezzet fırtınasını devam ettirmek isterseniz sizler için hazırladığımız bu rehberi iyice okumanızı öneririz. Telaşlı sabahlarınızda, pancake’i uygun bir kahvaltı seçeneği haline getirmek için birkaç yolunuz var. Pancake karışımınızı önceden hazırlayabilir ve dondurabilirsiniz veya sadece 6 adet malzeme gerektiren ve 30 dakikadan daha kısa bir sürede hazır olan bu tek kaselik tarifte ustalaşabilirsiniz.

En kolay tarife giden kısa yol

pancake

Pancake’leri her zaman kâsede mi hazırlıyorsunuz. Bu kısa yol için bildiğiniz tüm kâse tariflerini unutun. Malzemelerin hepsini kavanozda çalkalıyoruz. Üstelik çocuklarınız varsa karıştırma yükünden sizi kurtarabilir ve onlar da bu tarife dahil olarak eğlenceli vakit geçirebilirler. Böylece pancake karışımını kolayca hazırlayıp kavanozdan dökerek hemen pişirebilirsiniz. Dilerseniz kavanozu doğruca buzdolabına koyun ve pişireceğiniz zaman almak üzere orada bekletin. Bu kolay yol aynı zamanda sizlere daha az bulaşık çıkaracak pratik bir yol (bir çırpma teli bile kirletmenize bile gerek yok!). Kepçe ve kaselerinizi rafa kaldırın ve evde pancake ustası olmaya giden bu kısa yolun tadını çıkarın. Buraya tıklayarak kavanoz çeşitlerine göz atabilirsiniz.

Daha iyi bir pancake için 4 ipucu 

pancake

1.Mutfağınızda her zaman bulunan malzemeleri değerlendirin

Bu pancake, mutfakta sürekli bulundurduğunuz temel malzemelerle yapılıyor: un, biraz şeker, süt, yağ, yumurta ve kabartma tozu. Kabartma tozu, pancake’lerinizi puf puf gösterecek en önemli malzeme. Ayrıca tüm malzemeleri iyi bir şekilde karıştırarak havalandırmanız (bir çırpma teli ile veya bir kavanozda karıştırarak) ve pişirmeden önce dinlendirmeniz pancake’inizin çok daha kabarık bi hal almasını sağlayacaktır.

2.Karışımınızı hazırlamak için kâse veya kavanoz kullanın.

Eğer vaktiniz yoksa veya kampta ya da piknikte pancake yapmak isterseniz kavanoz en mantıklı ve pratik yol olacaktır. Evdeyseniz ve vaktiniz varsa, mesela hafta sonlarında, karışımınızı kâsede hazırlayabilirsiniz.

Bir kavanoz kullanacaksanız, malzemeleri listelenen şekilde katman katman kavanozun içine koymanız yeterli olacaktır – böylece önce yumurtayı çırpmanıza bile gerek kalmaz. Kâse kullanmayı tercih ederseniz önce un, şeker ve kabartma tozunu çırpın; sonra süt, yağ ve yumurta ekleyin. Son olarak tamamen pürüzsüz bir karışım elde edene kadar çırpın.

3.Karışımı daima dinlendirin.

İster kavanozda sallayın ister bir kâsede çırpın! Nasıl yaparsanız yapın, pancake karışımınızı yaklaşık 10 dakika dinlendirdiğinizden emin olun. Bu, unun sıvılarla düzgün bir şekilde karışmasını ve kabartma tozunun aktifleşmesini sağlar. Şimdi, kahvenizi koyun ve en sevdiğiniz pancake tavasını çıkarın. Siz dönene kadar, karışımınız pişirmeye hazır olacak!

4.Döküm tava kullanın.

Pancake’lerinizi pişirmek için döküm tava kullanmanızı tavsiye ediyoruz çünkü döküm tava, iyi ısınır. Ayrıca çok fazla yağ kullanmanıza gerek kalmadan pişirmenize yardımcı olur. Eğer döküm tavanız yoksa yapışmaz tava veya sac tava da kullanabilirsiniz.

Kolay pancake tarifi için malzemeler

Bu tarif 12 adet pancake içindir ve hazırlık aşaması 15 dakikadır. 10 dakikada pişirerek kendinize pancake ziyafeti çekebilirsiniz!

1 su bardağı süt

1 büyük boy yumurta

2 yemek kaşığı ay çiçek yağı (pişirme sırasında biraz daha fazlası gerekir)

1 fincan un

2 yemek kaşığı toz şeker

1 çay kaşığı kabartma tozu

Üzerini tatlandırmak için pudra şekeri veya akçaağaç şurubu

Nasıl yapılır?

pancake

Sütü, yumurtayı ve yağı önce geniş ağızlı bir kavanoza yerleştirin. Daha sonra un, şeker ve kabartma tozunu ekleyin.

Kavanozu sıkıca kapatın ve karıştırmak için en az 2 dakika kuvvetlice çalkalayın. Küçük topaklanmaları dert etmeyin. Piştiğinde çoğu gözden kaybolacak.

Hatırlayacaksınız, güzel bir pancake için karışım en az 10 dakika kenarda beklemeli. Bu arada, büyük bir döküm tavayı veya yapışmaz tavayı orta-yüksek ısıda ısıtın.

Tavaya 1 çay kaşığı yağı ekleyin ve yağı, tavanın tabanını kaplayacak şekilde tavada gezdirin. Daha sonra hazırladığınız karışımdan 2 yemek kaşığı tavaya dökün. Yüzeyde kabarcıklar görünene kadar, pişirmeye devam edin. Ayrıca kenarları da kuru ve altın sarısı bir renkte görünmeye başlayacaktır. Ardından diğer tarafını çevirin ve aynı görüntüyü yakalayana kadar o yüzünü de pişirin. İki tarafı fa toplam 2-3 dakika boyunca pişirdikten sonra pancakelerinizi servis etmek üzere dilediğiniz bir tabağa alın. Son olarak güzel bir görünüm ve tat için üzerine pudra şekeri veya akçaağaç şurubu dökerek bu lezzetin tadını çıkarın!

Bu kadar lezzetli ve keyifli bir atıştırmalıktan sonra arada antioksidanlı besinleri de hatırlamakta fayda var. Antioksidanların mucizesini keşfetmek için buraya tıklayın ve hemen yazımızı okuyun!