ÜST
kombi alırken

Kombi alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Evinizi sıcak tutmak veya sıcak suya sahip olmak için bir kombi, özellikle serin bir iklimde yaşıyorsanız, modern bir evin temel gereksinimidir. Hangi kombinin evinize ve yaşam tarzınıza verimli ve pratik bir şekilde uyum sağlayacağına karar vermek ise kafa karıştırıcı olabilir.

Kombiler genellikle 10-15 yıllık bir ömre sahiptir ancak 8 yıl sonra verimlerini kaybetmeye başlayabilirler. Verimlilik düştükçe, faturalarınız artmaya başlar ve bir kombi yaşlandıkça daha çok sorun çıkarır hale gelir. Kombinizi düzenli olarak tamir ettirmeye başladıysanız bu ekstra onarım faturası anlamına gelir. Bir süre bu onarım faturaları yeni bir kombi maliyetinden daha fazla olmaya başlayabilir. Bu noktada verebileceğiniz en ekonomik karar, yeni bir kombi almaktır.

Peki, kombi alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Detaylara birlikte bakalım…

Doğru kombi türüne karar verin

kombi alırken

Kombiler, ihtiyaç anında ve istendiğinde anında ısıtma ve sıcak su sağlarlar. Sonuç olarak, 1-2 banyolu evler için uygundurlar. Kombilerin birçok faydası olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da bulunmaktadır.

Kombiler suyu doğrudan şebekeden aldığından, mülkünüzde yüksek su basıncına ihtiyacınız olacaktır. Aksi takdirde musluktan çıkan sıcak su her zaman zayıf olacaktır. Ayrıca, aynı anda tek bir musluktan fazlasına güçlü bir sıcak su tedarik edemezler (çoğu durumda), bu nedenle orta ve küçük mülkler için uygundurlar. Bir sistem kazanı, 2 veya daha fazla banyosu olan ve sıcak su talebinin yüksek olduğu evler için mükemmel bir seçenektir.

Eviniz için doğru kW çıkışını seçin

Mülkünüze monte edilen kombi için uygun bir çıkış, mülkünüzün büyüklüğüne ve içinde yaşayan kişi sayısına göre belirlenecektir. Çıktı derecesini doğru almak çok önemlidir. Aksi takdirde talebi karşılamakta zorlanacak ve çok yüksekse ısıtma faturalarınızı gereksiz yere yükseltecektir.

Bunu belirmemek için ev büyüklüğü, oda sayısı, banyo sayısı, radyatörler gibi etkenleri hesaba katmanız gerecektir. Bunun için işin uzmanı bir profesyonelden yardım almanız gerekebilir.

Kombi boyutu

Modern kombi kurulumu yapılırken esnek olmak mümkündür. Nereye kurulmasını istediğinizi seçme özgürlüğü verir. Kombi boyutu söz konusu olduğunda, iki şeyi göz önünde bulundurmalısınız. Kombinin boyutunun ayrılan alanın montajı için uygun olup olmadığı ve ısıtma kapasitesi.

Kombi verimliliği

Kombi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kombinin ne kadar verimli çalıştığıdır. Verimli bir kombi, en az miktarda kaynak kullanarak işi daha hızlı yapacaktır. Yoğuşmalı kombiler eski tip kombilere göre daha fazla verim sunarak enerji faturalarınızdan da tasarruf etmenizi sağlar.

Vaillant Ecotec Intro 24/28KW Tam Yoğuşmalı Kombi ısıtmada A enerji verimliliği sağlıyor ve 145 yıllık eşsiz Vaillant teknolojisini evlerinize getiriyor.

kombi alırken

Viessmann Vitodens Connect 25/29 Kw 21000 Kcl Tam Yoğuşmalı Kombi ise enerji tasarrufu sağlayan yüksek verimli sirkülasyon pompası sahip ve A sınıfı enerji verimliliği sağlayan, tercih edebileceğiniz ürünlerden bir diğeri. Tüm seçeneklerinize göz atmak için Kombi kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.