ÜST

Komedon Nedir ve Cilt Sağlığına Etkileri

Komedon, gözeneklerin içerisinde oluşan siyah ve beyaz noktalara verilen isimdir. Cilt üzerinde tıkanmış olan gözeneklere komedon adı verilir. Klasik sivilcelerden farklı olarak iltihaplı kistlere kadar uzanan komedonların, farklı dereceleri vardır. Komedonlar, sivilceden daha küçük ve pürüzlü cilt kusurları arasındadır. Siyah nokta ve akneler sıkıldığı zaman dışarı çıkmaz ve içerisinde sert bir tabaka oluşur. Genel olarak ciddi bir sağlık problemine sebep olmaz. Cilt üzerinde bulunan bakteriler komedonun içine girdiği zaman kıl kökü iltihaplanmalarına sebep olur. Derinin altında bulunan komedonlar, genel olarak kapalı komedon olarak bilinir. Özellikle beyaz renge sahip olurlar ve halk arasında yağ bezesi olarak söylenir. Aşırı yağlı ve düzensiz beslenme sonucunda, cilt yeteri miktarda temizlenmediği sürece ve ölü derilerin üzerinde bulunan gözeneklerde birikmesi sonucunda meydana gelir.

Açık komedonlar deri yüzeyine daha yakın bir noktada siyah rengine sahiptir ve halk arasında ise siyah nokta olarak bilinir. Bu problemlerin oluşma sebepleri genel olarak kir ve yağ atıkları değildir. Beyaz noktalar genel olarak sırt çantası takarken oluşan sürtünmelerden meydana gelir. Hava kirliliği, stres, gözlük kullanmak, ilaç kullanımı ve genetik faktörlerden oluşan durumların zamanla beyaz nokta problemlerine yol açması şeklinde oluşur. Cilt üzerinde bulunan gözeneklerin tıkanması ve cildin aşırı temizlenmesinden dolayı meydana gelebilir. Gözeneklerin üzerinde bulunan sebumu sürekli olarak temizlediğiniz zaman cilt, ekstra bir şekilde sebum üreterek cilt üzerindeki sebum eksikliğini tamamlamaya çalışır ve böylelikle cilt, eski görünümünden daha yağlı bir hale gelir. Kıl kökü iltihaplanmaları komedon belirtilerinden bir tanesidir. Genel olarak kadınlarda regl dönemi öncesinde beyaz noktalar çıkar. 

Komedon Nasıl Geçer?

Cilt üzerinde oluşan komedonlar, cildin pürüzlü bir şekilde görünmesine yol açar. Günlük olarak cilt bakımına dikkat ederek ve kullanılan ürünlerin komedojenik olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Ürün tercihinde bulunurken mutlaka üzerinde komedojenik değildir, uyarısı olmayan ürünleri tercih etmemek gerekir. Komedojenik olan cilt bakım ürünleri, her zaman cildinizin beyaz nokta ya da pürüz oluşumuna sebep olur. Komedojenik olmayan ürünler, cilt üzerinde bulunan gözenekleri tıkamaz ve cildi ağır bir hale getirmez. Genel olarak yağlı ve yağlanmaya müsait cilt tipine sahip olan kişiler, cilt bakım ürünlerine dikkat etmesi gerekir. Cilt üzerinde beyaz lekeler çıktıktan sonra mutlaka doğru ürünleri kullanarak cildinizin daha pürüzsüz bir şekilde olmasına imkan sağlayabilirsiniz. Tedavi boyunca cildinizi düzenli bir şekilde temiz tutarak, imkan bulduğunuz sürece makyaj yapmamak gerekir.

Pürüzlü ve sivilceli bir cilde sahip olan kişiler her zaman pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuşmak ister. Günlük hayatta yaygın cilt kusurlarından bir tanesi olarak görülen kapalı komedon ve açık komedon, cilt güzelliğine gölge düşürerek bütün kadınların cildinin daha kusurlu, pürüzlü ve hassas bir şekilde görülmesine sebep olur. Klasik bir şekilde cilt bakımı yaparak uygulamalar gerçekleştirebilirsiniz. Cildinizin üzerinde bulunan komedonlardan kurtulmak için öncelikle cilt temizlenir ve gözeneklerin yumuşaması sağlanır. Cilt üzerinde bulunan gözeneklerin açılması için buhar uygulaması yapılarak daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Açık komedonların temizlenmesi için mutlaka cildinize belli aralıklarla peeling uygulaması yapılmalıdır. Cilt üzerinde bulunan gözeneklerin çevresinde yer alan komedonlar, hafif bir şekilde bası yapılarak çıkarılır. Bu işlemden sonra peeling ya da peeling benzeri olan malzemeler cildin soyulmasını sağlar. Kapalı olan komedonlar ise el ile sıkma yöntemi ile temizlenir ve cilde herhangi bir şekilde zarar vermez. 

Evde Komedon Temizliği Ne Şekilde Yapılır?

Evlerde komedon temizliği ile açık ve kapalı komedonları temizleyebilirsiniz. Bununla beraber komedonları kontrol altına alabilirsiniz. Komedon temizliği yapacak olan kişilerin ilk olarak bilmesi gereken püf noktaların başında, komedonları sıkmamak gelir. Cilt üzerinde oluşan komedonları sıkarak, diğer bölgelere yayılmasını sağlayabilir ve cildin tahriş olmasına sebep olabilirsiniz. Yüz yıkama jeli ile cildinizi iyice temizledikten sonra cildinize uygun gördüğünüz serumları uygulayabilirsiniz. Böylelikle cilt problemlerinin azalmasına ve cildinizin daha eşit bir görünüme kavuşmasına yardımcı olursunuz. Hızlı bir şekilde emilen cilt sorunları, cilt üzerinde herhangi bir şekilde iz bırakmadan daha pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır. Komedon gibi cilt problemlerine sahip olan kişilerin düzenli olarak AHA ve BHA serumu kullanması önerilir.

Güzellik merkezlerinde komedon tedavileri yapabilmek için, kimyasal peeling ya da farklı peeling yöntemleri tercih edilir. Düzenli bir şekilde cilt bakımı yaptırmak, her zaman komedon tedavileri arasındadır. Üzerinde oluşan komedonlar herhangi bir şekilde temizlik yapmadan kendiliğinden geçmez. Cilt üzerinde bulunan komedonlar, cilt bakım rutinleri arasında bulunan cilt temizleme yöntemine ağırlık verilerek temizlenir. Komedojenik olmayan cilt bakım ürünleri her zaman tercih edilmelidir. Salisilik asit gibi BHA içeriğine sahip olan cilt temizleme ürünleri, cilt üzerindeki tıkalı olan gözenekler açısından son derece etkilidir. Cilt üzerinde bulunan komedonları sıkmak, son derece tehlikeli ve zararlıdır. Cilt üzerinde oluşan komedonları sıkarak geride iz ve leke bırakabilirsiniz. Böylelikle salisilik asit içeren ürünler kullanmak cilt temizliği açısından son derece etkilidir.

Ergenlik Döneminde Komedon Tedavisi Yapılır Mı?

Komedon tedavisi yapılabilmesi için mutlaka ergenlik döneminin geride bırakılması gibi bir durum şart değildir. Ergenlik dönemi söz konusu olduğu zaman komedon tedavisinin yapılabileceği söylenebilir. Ergenlik dönemlerinde komedonların cilt üzerinden temizlenmesi ilerleyen zamanlarda daha sağlıklı bir görünüme kavuşmak için önemli bir yer taşır. Ergenlik döneminde tedavi yapılması cildin daha güzel bir görünüm sağlamasına imkan tanır. Cildin kendini onarmasına ve yenilemesine hiçbir şekilde zarar vermeden gerçekleştirilen tedaviler, genellikle ergenlik döneminde cildin yağ yükü arttığı için büyük bir öneme sahiptir. Ergenlik döneminde tedavinin yapılması için mutlaka belirli bir cilt tipine sahip olmadan kuru, normal, yağlı ya da karma cilt yapısına sahip olunabilir. Böylelikle bu dönemde tedavi rahatlıkla gerçekleştirilir.

Mevcut olan siyah ve beyaz noktaları ortadan kaldırmak için uygulanan tedavi yöntemleri oldukça önemlidir. Tedavi sonrasında genellikle bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Önemli noktalara dikkat edilmediği sürece tekrardan cilt üzerinde komedon oluşabilir. Böyle durumlarda tedavinin tekrardan yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Mevcut olan komedonların tedavisi yapıldıktan sonra siyah ve beyaz noktaların tekrardan oluşmasını önlemek için yüz bölgesi çok sıcak suyla yıkanmamalıdır. Yüz temizliğinin düzenli bir şekilde yapılması, gün içerisinde bol su tüketilmesi ve kalitesiz makyaj malzemelerinden uzak durulması önemlidir. Yüz temizliğinin günde bir defa yapılması doğru bir durum değildir. Yüz temizliği günde iki defa yapılmalıdır ve peeling gibi ürünler gün içerisinde tercih edilmelidir.

Komedon Nasıl Oluşur?

Komedonlar, günlük hayatta siyah noktalar ve yağ bezelerinin uçlarının tıkanması sonucunda meydana gelir. Yağ bezelerinin uç kısmının tıkanması sonucunda beyaz bir kabarıklık olarak ortaya çıkar. Ortaya çıkan yağ bezesinin ucunun açılması ile beraber hava ile teması sonucunda siyah noktalar oluşur. Daha çok yağlı ve karma cilde sahip olan kişilerin en çok yaşadığı sıkıntılı durumlar arasındadır. Siyah noktaların iltihaplanması sonucunda sivilceler meydana gelir. Siyah noktalar bazı kişilerde arada bir olurken bazı kişilerde ise sürekli olarak meydana gelir. Kadınlarda genellikle regl döneminde oluşan hormonal değişiklikler sonucuyla cilt yağlanması artışı olduğu için sivilceler meydana gelir. 

Siyah noktaların oluşumunun engellenmesi için her gün doğru ve düzenli bir şekilde günlük olarak cilt bakımı yapılmalı ve doğru kozmetik ürünlerin kullanımı gerekir. Kişiler, cildi ile sürekli olarak eliyle temas ettiği zamanlarda siyah noktaların tetiklenmesi meydana gelir. Her gün düzenli olarak cilt ürünlerinin kullanılması, cilt bakımı açısından oldukça önemlidir. Yağlı ve karma ciltlere sahip olan kişiler mutlaka su bazlı kozmetik ürünler kullanmalıdır. Nemlendirici ve özellikle güneş kremleri su bazlı, sivilceli ciltlere uygun ve komedojenik olarak seçilmesi gerekir.

Yaşam boyunca, düzensiz ve dengesiz beslenme sonucunda cildimizde, beyaz ve siyah komedonlar belirli zamanlarda görülür. Siyah ve beyaz komedonları geçirmek ve rahatsız edici görünümden kurtulmak için, hayatımızın belirli dönemlerinde komedon ilaçlarına ihtiyaç duyarız. Komedon ilaçlarına güvenilir ve hızlı bir şekilde sahip olmak için, Hepsiburada üzerinden inceleme yapabilirsiniz. Hepsiburada’nın efsane indirimleri sayesinde komedon ilaçlarına sahip olmak için, Hepsiburada’nın efsane cuma ve efsane kasım indirim fırsatlarından yararlanabilirsiniz.