ÜST

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir? & Lavanta Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Cilt bakımından ruh halinize lavanta yağının faydaları hayatınıza mucizevi bir şekilde dokunacak. Lavanta çiçekleri sadece tarlalarda güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda sahip oldukları harika kokuları nedeniyle yaşadığımız mekânların da havasını değiştirirler.
Zengin mineral ve vitamin kaynağı olan bu bitki, günümüzde çay ve yağ olarak da tüketiliyor. 

Aromaterapide sık kullanılan uçucu bir bitkisel yağ olan lavanta yağı, lavanta çiçeğinin kaynatıldıktan sonra buharının damıtılıp yağının çıkarılmasıyla elde ediliyor. Gerek göz alıcı rengi, gerekse çiçeksi aromasıyla lavanta yağının faydaları, doğanın insanlara sunduğu mucize…

Düzenli olarak kullanılması halinde gerçek bir şifa kaynağı olan son dönemin popüler bitkisel yağlarından biri olan lavanta yağının faydaları saymakla bitmiyor. Biz de muhteşem kokusuyla insanın içini ferahlatan bu yağın faydalarını sizler için derledik:

Ruh halinizi iyileştirir

Lavanta yağının koklamak veya el bileklerinize sürmek, sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu sayede stres, gerginlik, anksiyete, depresyon ve yorgunluğu hafifletmek için harika bir alternatiftir. Meditasyon için ideal bir yardımcıdır. 

Çeşitli cilt hastalıklarını tedavi eder

Akne, egzama, sedef, sivilce ve kırışıklıklar gibi çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır. Antiseptik özelliğinden dolayı ciltteki bakteri ve mikroplara karşı etkilidir. Dudak çatlaklarını ve uçukları önlemeye yardımcı olur. Yaraların, kesiklerin ve yanıkların giderilmesinde gerekli olabilecek doku bütünlüğünü sağlamaya katkıda bulunur. Lavanta yağı aynı zamanda böcek ve arı sokmalarına karşı kaşıntılı deriyi iyileştirir ve şişmeyi engeller. 

Bir miktar suyla seyreltilmiş Arifoğlu Lavanta Yağı’nı ciltteki tahriş olmuş bölgeye uygulamanız faydalı olacaktır.

Kötü kokuları giderir

Lavanta yağı hem vücudunuzdaki hem de evinizdeki kötü kokuları gidermeye yardımcı olur. Ayrıca bu yağı bir bezin içerisindeki lavanta çiçeği tanelerinin üzerine dökerek eviniz için ferahlatıcı doğal bir koku yaratabilirsiniz. Lavanta yağını Hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağlarla birlikte kullanabilirsiniz.

 

Duştan sonra The Lifeco Hindistan Cevizi Yağı ile karıştırıp vücudunuza süreceğiniz 1-2 damla lavanta yağı güzel kokmanızı sağlayacaktır.

Sivrisinekleri uzak tutar

Özellikle yaz mevsiminde insanların ortak problemi haline gelen sivrisineklere ve haşerelere karşı koruyucu etki sağlar. Sprey şişesindeki küçük bir miktar suyun içerisine, kokusu gelecek şekilde az miktarda lavanta yağı damlatıp vücudunuza sıktığınız zaman sivrisinekleri ve evinizdeki dolapların raflarına sürerek güveleri uzaklaştırabilirsiniz.

Uyku kalitenizi artırır

Lavanta yağı uykusuzluk sorunu çekenler için bulunmaz bir nimettir. Eğer gece yatağa yattığınızda uykuya dalmakta güçlü çekiyorsanız yastığınıza 1-2 damla lavanta yağı damlatmak, hem uykusuzluk probleminizi giderecek hem de uyku kalitenizi artıracaktır.

Bunun yerine bir bardak ılık suya 10 damla kadar bu yağdan damlatıp kalorifer peteğinizin üstüne koymak da sorununu çözmede yeterli olacaktır.  

Solunum yolları hastalıklarına iyi gelir

Boynunuza, göğsünüze veya sırtınıza direkt olarak suya damlatılmış bu yağdan sürerek grip, öksürük, bronşit, soğuk algınlığı, farenjit, bademcik iltihabı ve astım gibi solunum yolları hastalıklarının etkilerini azaltabilirsiniz. Bunun yanı sıra, bir kâse buharlı suya damlattığınız birkaç damla lavanta yağından 10 dakika kadar soluyarak da faydalanabilirsiniz.

Ağrıları hafifletir

Kas ağrılarını, eklem ağrısını, burkulmaları, sırt ve baş ağrısını hafifletir. Bu yağı ağrıyan bölgenize pamuk yardımıyla sürebilirsiniz.

Etkilenen bölgeye lavanta yağını Lux Top Pamuk‘a iyice yedirip nazikçe masaj yaparak zamanla ağrıların azaldığını göreceksiniz.

Saçlarınızı sağlıklı tutar 

Lavanta yağı saç diplerindeki bitleri, sirkeleri ve bit yumurtalarını yok etmeye yardımcı olur. Saçtaki yağlanmayı azaltır, kepeği önler.

Yapılan çalışmalar, lavantanın saç dökülmesi tedavisinde etkili olduğunu ve sadece 7 aylık düzenli uygulanan lavanta yağı terapisinden sonra saç oranını yüzde 50’e kadar artırdığını söylüyor. Ilık suya birkaç damla damlatıp seyrelterek, saç diplerinize sürebilirsiniz.

Kan dolaşımını düzenler

Pamuğa 3-4 damla damlatılıp cilde masaj yapıldığında hipertansiyonu azaltmaya, kan dolaşımını düzenlemeye ve yüksek kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Sindirimi sistemini çalıştırmaya yardımcı olur

Bir bardak suya damlatacağınız 2-3 damla lavanta yağı damlatarak içeceğiniz 1 bardak su, mide ve safra suyu üretimini artırarak; hazımsızlık, ishal, kolit ve mide ağrısı gibi sindirim sistemi sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca bağırsaklarınızı daha iyi çalıştırma konusunda uyarıcı etki yapacaktır.

Lavanta mucizesini çayını içerek de yaşayabilirsiniz. “Lavanta çayı faydaları nelerdir? Nelere iyi gelir?” başlıklı yazımızdan tüm detayları okuyabilirsiniz.