ÜST
kanyoning

Macera arayanlara: Kanyoning nedir, nasıl yapılır?

Macera sporları söz konusu olduğunda, tarzlarda ve zevklerde büyük farklılıklar vardır fakat hemen her biçimde, doğayı ham güzelliğiyle deneyimlemeye yardımcı olacak bir spor mevcut.

Dünyanın en hızlı büyüyen macera sporlarından biri olan kanyoning özellikle son günlerde oldukça çok konuşuluyor. Nadiren ziyaret edilen kanyonlardaki eşsiz ve özel güzelliklerle bu spor, macera arayanlara harika bir deneyim sunuyor.

Peki, kanyoning nedir ve nasıl yapılır? Haydi detaylara bakalım…

Kanyoning nedir?

kanyoning

Kanyon geçişi olarak da adlandırılan kanyoning, bir vadide hızla akan bir dereden aşağı inme, tırmanma, kayma ve atlama gibi çeşitli teknikler kullanarak gezinme eylemidir. Bu spor, nehirleri, boğazları ve normalde erişilemez olarak kabul edilen doğanın diğer kısımlarını keşfetmenizi sağlar.

Kanyonun kendisi, bir su akıntısı tarafından dağ yamacından oyulmuş doğal bir geçittir. Her iki tarafta da uçurum düşüşleri ve yol boyunca karşılaşabileceğiniz bir dizi şelale ile genellikle oldukça diktirler. Bazı şelaleler, insanların minimum çabayla aşağı inebilecekleri doğal kızaklar oluşturur ve bu oldukça eğlencelidir.

Kanyoning farklı akarsular, doğal havuzlar ve şelaleler arasında gezinerek doğal peyzajın ulaşılması zor alanlarını keşfetmek için tasarlanmıştır. A noktasından B noktasına yolculuğunuzda ortam değişebilir ve parkuru tamamlamak için çeşitli teknikler kullanmanız gerekebilie. Bir an kaya havuzlarında ya da oluklarda yüzerken, bir sonraki an kayalara tırmanıyor ya da iniş yapıyor olabilirsiniz.

Kanyon geçişi öncelikle bir macera ve eğlence sporu olarak yapılır ve insanların temel açık hava deneyimi kazanmalarına yardımcı olur. Daha ciddi kanyon meraklıları için arazi zorluklarına göre kurslar seçilebilir.

Ekipmanlar

 • Ayakkabı: Kanyon maceralarının ve ıslak zeminin kaygan doğası, iyi kavramaya sahip dayanıklı ayakkabıların güvenliğiniz için çok önemli olduğu anlamına gelir.

Salewa Mountain Trainer Gore-Tex Erkek Ayakkabı trekking ve dağ aktivitelerinizde güvenle giyebileceğiniz ultra hafif materyal ile dizayn edilmiştir. Vibram dış taban teknolojileri ile zorlu zemin yapısına sıkı tutuş ve kavrayış özelliği sunar.

 • Wetsuit (Dalış Elbisesi): Asla wetsuit olmadan kanyona gitmemelisiniz. Soğuk kanyonlarda sadece sizi sıcak tutmak ve dolaşımınızı (kolay hareket için gerekli olan) artırmakla kalmaz, aynı zamanda sizi kayalara karşı darbelerden ve çarpmalardan koruyabilirler.

Cressi Lontra Lady Dalış Elbisesi 5 mm ultraspan neoprenden üretilmiş ve anatomik kesime sahip bir dalış elbisesi.

 • Kask: Kasksız çıkmanız kesinlikle önerilmez. Bu, başınızı korumak için olmazsa olmaz ekipmanlardan biridir. Kaymalar ve düşmelerin yanı sıra suyun hızı da başlı başına son derece tehlikeli olabilir. Kaskınız aktivite boyunca başınızda kalmalı ve asla çıkarılmamalıdır.

Diğer malzemeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Statik ip
 • Karabinalar
 • Su geçirmez çoraplar
 • El feneri
 • Kafa feneri
 • İp eldiveni
 • İniş cihazı
 • Bıçak
 • Göbek bağı

Yanınıza alabileceğiniz küçük eşyalar arasında bir iletişim cihazı (bazı derin kanyonlarda cep telefonu sinyali olmayacağını unutmayın), güneş kremi ve fotoğraf çekmeyi planlıyorsanız kameranız yer alabilir. Her şeyi kuru tutmak için su geçirmez kaplarınızı ve çantalarınızı kullanmayı da unutmamalısınız.

Bilinmesi gereken önemli şeyler

kanyoning

Kanyon geçişini ilk kez denemeyi düşünüyorsanız, bilmeniz gereken bazı önemli şeyler var.

Kanyoning sporunu denemek için çok formda olmanıza gerek yok ve hatta tırmanışta aşırı deneyimli olmanıza bile gerek yok. Sonuçta çocuklara uygun kanyonlar bile var. Ancak bu, herkesin bu sporu deneyebileceği anlamına gelmiyor. Fiziksel uygunluk son derece önemlidir. Bazı daha kolay kanyonlarda bile, ne yaptığınızı bilmiyorsanız veya ayak uydurmak için yeterli dayanıklılığınız yoksa koşullar tehlikeli olabilir. Bununla birlikte, birçok rehberli gezi, temel beceriler konusunda size yardımcı olacak mükemmel eğitmenlerle birlikte işinizi kolaylaştıracaktır.

Kanyoning sporunda özel ayakkabılar kullanılması önerilir, ancak diğer su geçirmez ayakkabılar da iyi bir tutuşa ve korumaya sahip oldukları sürece kullanılabilirler. Dolayısıyla her zaman amacına uygun ayakkabılar giymelisiniz.

Tehlikeli mi?

Tüm ekstrem sporlar gibi, bu sporun da riskleri vardır. Ancak bir rehberle birlikte yaptığınızda bu riskleri en aza indirebilir ve profesyonel bir denetim ile bu tür becerileri öğrenebilirsiniz. Yine de unutmamanız gereken bir şey var! Kanyoning, önlem alınmazsa tehlikeli olabilir ve bu nedenle, yerel coğrafyaya hakim ve teknikleri bilen tam eğitimli bir rehberle yapılması şarttır.