ÜST

Magnolia yapımı: Misafirleriniz bu tatlıya bayılacak!

Son yıllarda oldukça popüler olan ve hemen hemen her restoranda ve kafede sipariş edebileceğiniz Magnolia, aslında yapımı oldukça kolay bir tatlı. Bu tatlı, adını New York’da bulunan Magnolia Bakery’den alıyor. Herkes birtakım malzemeler ekleyerek kendi zevkine göre bir Magnolia yapmaya çalışsa da bu tatlının orijinali Magnolia Bakery’nin “Banana Pudding”idir.

Biz de bu yazımızda öncelikle New York’tan gelen orijinal tarifi vereceğiz. Dilerseniz verdiğimiz tarife son adımda çilek de ekleyebilir ve süsleme kısmında kendi zevkinize uygun malzemelerle istediğiniz gibi bir Magnolia yapabilirsiniz. Bu tatlıyı yaparken ekleyeceğiniz malzemeler tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Şimdi hünerlerinizi gösterme zamanı!

Magnolia pudding nasıl yapılır?

magnolia

Bu muhteşem tatlının olmazsa olmaz bir malzemesi var, o da koyulaştırılmış şekerli süt. Bu malzemeyi ne yazık ki Türkiye’deki marketlerde bulmamız imkansız. Dolayısıyla önce sizlere koyulaştırılmış şekerli sütün tarifini vereceğiz. Geriye kalan tarif ise zaten önceden de söylediğimiz gibi yapması oldukça kolay. Vanilyalı pudingi hazırlıyoruz ve krema ile karıştırıyoruz. Bu karışıma bebe bisküvisi ve muz dilimleri ekliyoruz ve Magnolia pudingimiz hazır.

Gelin şimdi tarifin detaylarına bakalım…

Koyulaştırılmış şekerli süt ve tarifi

Malzemeler:

  • 5 su bardağı (1200 gr) tam yağlı süt
  • 1 su bardağı (200 gr) toz şeker

5 su bardağı sütü büyük boy bir tencereye koyun. 10 dakika orta-yüksek ateşte pişirin. Kaynamaya başladığında ateşten alın ve kabaran sütün sönmesi için 1 dakika bekleyin.

Daha sonra ocağın altını kısıp en ufak olan ateşe koyun. Püf noktası olarak tencerenin içinde her zaman tahta bir kaşık bulundurun çünkü uzun süre dokunmadan pişirmeye devam edilen homojen sıvılarda ilk temasta patlamalar yaşanabiliyor. Bunu tahta kaşıkla engelleyebilirsiniz.

2 saat 15 dakika boyunca, her 15 dakikada bir üzerinde oluşan kaymağı sıyırıp atarak pişirmeye devam edin.

Yaklaşık 2 saat 15 dakikanın sonunda tencerede yaklaşık 300 gr süt kalmış olacak. Şimdi sütünüzü ocaktan alın, süzerek orta boy bir tencereye koyun ve içine 1 su bardağı şekeri ekleyin.

Ocakta, orta ateşte hafif kaynayıp içindeki şeker eriyene kadar 1 dakika kadar kaşıkla karıştırın ve sonra ocaktan alarak başka bir kaba aktarın. Oda sıcaklığına geldiğinde buzdolabına koyun.

Magnolia pudding malzemeleri ve tarifi


400 gr koyulaştırılmış şekerli süt (yukarıdaki tarifle yaptığımız)
600 ml süt
1 paket hazır vanilyalı puding tozu
3 su bardağı sıvı krema (soğuk)
Bebe bisküvisi
4 adet muz dilimleri

1 paket vanilyalı puding tozunu bir tencereye 600 ml sütle birlikte koyun ve koyulaşıncaya kadar orta ateşte karıştırın. Vanilyalı puding koyulaştığında ateşten alıp başka bir kaba aktarın ve buzdolabında soğumaya bırakın.

Hem koyulaştırılmış şekerli sütü hem de az önce pişirdiğiniz pudingi buzdolabında iyice soğuttuktan sonra bir kapta birleştirip karıştırın ve bekleyin.

Bu sırada sıvı kremayı bir çırpma kabında kabarıp sertleşinceye kadar iyice çırpın ve içine pudingli karışımı dökün. Mutlaka bir spatula yardımıyla iki karışımı birbirine yedirin.

magnolia

Satın alabileceğiniz bu muhteşem Magnolia dondurma bardaklarının içine muz, bebe bisküvisi ve pudingi sırasıyla dizin ve en üste blenderdan geçirdiğiniz toz bebe bisküvisini dökün.

Buzdolabında 5-6 saat muhafaza ettikten sonra servis etmenizi tavsiye ediyoruz.

Dilerseniz Waffle tarifi için diğer yazımızı okuyabilir, misafirlerinize farklı tatlar sunmaya devam edebilirsiniz.