ÜST
markette

Markette tasarruf etmenize yardımcı olacak 8 ipucu

Markette harcadığınız miktar, nereden alışveriş yaptığınıza, ne satın aldığınıza ve hanenizdeki insan sayısına bağlıdır. Ancak ne kadar harcarsanız harcayın, paradan tasarruf etmek için yapabileceğiniz bazı basit şeyler var.

İster farklı ödeme şekillerini ister indirim kuponlarını kullanıyor olun her market alışverişinde tasarruf yapabilir ve uygulayacağınız adımlarla artan market maliyetleri dengeleyebilirsiniz.

1.Alışveriş Yaptığınız Yeri Değiştirin

Sadece rutininizi değiştirerek markette %30 ila %50 arasında tasarruf edebilirsiniz. Büyük süpermarketler, yerel marketler ve indirim marketleri alışverişinizde tasarruf etmek için kullanabileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor.

Ayrıca bugünlerde online alışveriş de oldukça popüler hale geldi. Dilerseniz “Süpermarket” kategorimize göz atabilir ve eksiklerinizi uygun fiyatlı ürünlerimizle tamamlayabilirsiniz.

2.Market markalarından satın alın

Alışveriş yaptığınız yeri değiştirmeye istekli değilseniz, alışveriş sepetinize koyduklarınızı değiştirmeyi deneyin. Bu, markette tasarruf etmenin en kolay yollarından biridir. Market markalı ürünleri satın almak, genellikle hiç uğraşmadan %30’a kadar tasarruf etmenizi sağlar.

Bir dahaki sefere markete gittiğinizde market markalı bir ürünü deneyin. Satın aldığınız şeyin lezzetini beğenirseniz, tekrar satın aldığınız her sefer için paradan tasarruf etmiş olursunuz. Marka hipnozu denen şeye asla inanmayın. Pastırma, bisküvi, kuru fasulye veya bolonez sos fark etmez; bir şey daha pahalıysa daha iyi olmalı, değil mi? Ne yazık ki bu yanlış bir varsayım.

markette

Mağazalarda kullanılan ifadeler ve reklam dili, bizi en pahalının en iyisi olduğunu düşünmeye sevk ediyor. Ambalaj daha gösterişli görünse de aldığınız market markalı ürünün altına bakın. Bazen ürünlerin tamamen aynı içerikte olduğunu göreceksiniz. Bebeğiniz için risk almak istemiyor ve organik ürünlerden satın almak istiyorsanız Ekolojik Market Organik Bebek İrmiği aradığınız ürün olabilir.

3.Bir Alışveriş Listesi Yapın ve Ona Bağlı Kalın

Anlık satın alımlar cüzdanınızın düşmanıdır. Markette sepetinize eklediğiniz tüm ekstra ürünler, bütçe geminizi batırabilecek küçük sızıntılar gibidir. Peki bunun bir çaresi var mı? Evet! Bir alışveriş listesi yapın ve ona sadık kalın. Alışveriş listenizi yapmak için bir deftere ihtiyacınız varsa Yobot Menü ve Alışveriş Listeli Haftalık Ajanda’ya göz atmayı unutmayın!

Her zaman eski moda yoldan gidebilir, bir kalem ve kâğıt kullanabilirsiniz. Ancak dijitale geçmeyi tercih ederseniz, sizin yerinize bu işi halledecek bir dizi ücretsiz uygulama var.

4.İndirimdekilere Göre Haftalık Planlama Yapın

Markette tasarruf etmenize yardımcı olacak yollar ararken haftalık indirimleri içeren market broşürlerini okumak çok yardımcı olabilir. Eğer o hafta kıyma, salça ve peynir indirimdeyse ev halkını spagetti ve köfte bekliyor demektir.

Ayrıca bir tarif sitesi kullanmak markette tasarruf etmenize yardımcı olacak yolları ararken harika bir stratejidir. Bu tür siteler, evde ne olduğuna ve belirli bir hafta içinde hangi ürünlerin indirimde olduğuna bağlı olarak yemek fikirleri konusunda size yardımcı olabilir.

5.Satış Döngüsünü Öğrenin ve Ürünler İndirimdeyken Stok Yapın

markette

Markette satın aldığınız en yaygın 10 ürünün standart fiyatlarını hatırladığınızdan emin olun. Bu, satış döngülerini ve ürünlerin ne zaman indirime gireceğini belirlemenize yardımcı olabilir.

6.Birim Fiyatlarını Kontrol Edin

Markette birim fiyatlara dikkat etmek, market alışverişinde nasıl tasarruf edeceğinizi öğrenirken sıfır noktasıdır. Birim fiyatın ne olduğundan emin değil misiniz? Hemen sizin için hızlı bir açıklama yapalım.

Market markası olan peçeteleri satın alacaksınız ve 250’li paket veya 500’lü paket seçenekleriyle karşı karşıyasınız. Hangisi daha iyi? Toplu olarak satın aldığınız için daha büyük paketi almayı düşünürsünüz, değil mi? 500’lü paketin birim fiyatı peçete başına 0,70₺ olabilir, ancak 250’li paketin birim fiyatı 0,60₺. Dolayısıyla 250’lik paketin birim fiyatı daha düşüktür. Bunu tuvalet kağıtları reyonunda da sıklıkla görebilirsiniz.

7.Fişinizi Yanlış Fiyatlar İçin Kontrol Edin

Kontrol ettikten sonra fişinizde bir hata görürseniz, müşteri hizmetlerine götürün ve onlara durumu bildirin. Fazla ücret alındıysa paranız iade edilir. Bazı marketler, bu tür sorunları çözme konusunda gerçekten cömerttir. Örneğin yanlış fiyata satılmış bir şey bulursanız, market o ürünü size ücretsiz olarak verebilir.

8.Paketleri Böldürün

Peynir almak istiyorsunuz ve peynir reyonunda kocaman bir kalıp peynir var. Ama sizin sadece bu kalıbın yarısına ihtiyacınız var. Görevliden sizin için kalıbı bölmesini isteyebilir ve ihtiyacınız kadar olanını satın alabilirsiniz.

Perakendeciler genellikle yüksek kâr marjı olan ürünleri markette göz hizasındaki raflara, öne ve ortaya koyarlar. Bunun nedeni, sektörde söylendiği gibi “göz seviyesindeki satın alma seviyesi” olduğunu bilmeleridir. Bu nedenle, gerçekten bilinçli bir tüketici olmak istiyorsanız, koridorlarda yürürken yukarıya, aşağıya ve her yere bakmanız gerekir. Bazen, büyük isimlerden daha düşük bir fiyata kabul edilebilir kalite sunan mağaza markasını bu kısımlarda görebilirsiniz.