ÜST
migren

Migren nedir? Migreni önleyen 5 faydalı gıda

Migren, genellikle başın bir tarafında, şiddetli ağrıya sebep olan veya zonklama hissi veren bir baş ağrısıdır. Migrene genellikle mide bulantısı, kusma, ışığa ve sese karşı aşırı hassasiyet eşlik eder.

Migren atakları saatlerce veya günlerce sürebilir ve ağrı o kadar şiddetli olabilir ki günlük aktivitelerinizi engeller. Migren birçok şekilde gelişebilir. Öncelikle gelin, bu çeşitlere biraz daha detaylı bakalım.

Migren çeşitleri

migren

 • Bazı insanlar için, aura olarak bilinen bir uyarı, baş ağrısından önce veya baş ağrısıyla birlikte ortaya çıkar. Aura, ışık çakmaları veya kör noktalar gibi göz rahatsızlıkları, yüzün bir tarafında, bir kolda veya bacakta karıncalanma veya konuşma güçlüğü gibi diğer rahatsızlıkları içerebilir.
 • Aurasız migren ise migrenin belirli uyarıları olmadan meydana gelen en yaygın görülen tiptir.
 • Sessiz migren olarak da bilinen baş ağrısız migrende auranın veya migrenin diğer semptomlarının yaşandığı ancak baş ağrısının olmadığı tiptir.

Migren belirtileri nelerdir?

Yetişkinlerin yanı sıra çocukları ve gençleri de etkileyen migren, dört aşamada ilerleyebilir: Prodrom evresi, aura evresi, baş ağrısı evresi ve düzelme evresi. Migreni olan herkes tüm aşamalardan geçmez, dolayısıyla migrenin her kişide farklı seyrettiğini söyleyebiliriz.

Prodrom

Migrenden bir veya iki gün önce, yaklaşmakta olan bir migrenin uyarılarını veren küçük değişiklikler fark edebilirsiniz, örneğin:

 • Kabızlık
 • Ruh hali değişiklikleri
 • Yemek yeme isteği
 • Boyun tutulması
 • Artan idrara çıkma
 • Sık esneme

Aura

Auralar, sinir sistemiyle ilgili semptomlardır. Genellikle görme yetisi ile ilgili gelişirler ancak başka rahatsızlıkları da içerebilirler. Bu semptomlar genellikle yavaş yavaş başlar ve 60 dakikaya kadar sürebilir. Migren auraları şu şekillerde fark edilebilir:

 • Çeşitli şekiller, parlak noktalar veya ışık parlamaları görme
 • Görme kaybı
 • Kol veya bacakta iğne batması hissi
 • Yüzde veya vücudun bir tarafında zayıflık veya uyuşukluk
 • Konuşma zorluğu

Baş ağrısı evresi

Herhangi bir şekilde tedavi edilmezse migren, genellikle 4 ila 72 saat sürer. Migrenin ne sıklıkla meydana geldiği kişiden kişiye değişir. Nadiren de ortaya çıkabilir ayda birkaç kez de tekrarlayabilir. Bir migren atağı sırasında şunları yaşayabilirsiniz:

 • Ağrı genellikle başınızın bir tarafında ya da her iki tarafta hissedilir.
 • Zonklayan veya nabız gibi atan bir ağrı hissedilir.
 • Işığa, sese ve bazen kokuya ve dokunmaya karşı hassasiyet gelişebilir.
 • Mide bulantısı ve kusma olabilir.

Düzelme evresi

Bir migren atağından sonra, yaklaşık bir gün boyunca bitkin hissedebilirsiniz. Bazı insanlar ataklar sonrasında rahatlamış hissettiklerini de belirtmektedirler. Bu evrede gerçekleştirilebilecek ani baş hareketi kısa süreliğine tekrar ağrıya neden olabilir.

Hangi gıdalar migreni tetikleyebilir?

migren

Migrene hangi yiyeceklerin iyi geldiğini anlatmadan önce nelerin iyi gelmediğini belirtmemiz gerekiyor. Migrene sebep olan veya olmayan kesin bir yiyecek veya içecek listesi olmasa da birçok insan, yedikleri veya içtikleri bazı şeylerin migreni tetiklediğini belirtiyor. Bu yiyecek ve içeceklere örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Çikolata,
 • Sosisli sandviçler gibi nitrat açısından zengin yiyecekler,
 • İşlenmiş gıdalarda sıklıkla bulunan bir katkı maddesi olan monosodyum glutamat,
 • Yapay tatlandırıcılar (özellikle aspartam),
 • Fermente gıdalarda, eski peynirlerde ve bazı taze pişmiş ekmeklerde bulunan bir kimyasal olan tiramin,
 • Şarap ve bira gibi alkollü içecekler.

Migrene iyi gelen 5 faydalı gıda

Migren ataklarını önlemek veya bu atakları daha kontrollü geçirmek için bazı şeyleri yemek ve içmek yardımcı olabilir. Sodyum ve yağı sınırlamak veya düşük glisemik bir yemek listesi denemek gibi yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler migreni kontrol altına almak için çözüm olabilir.

İşlenmiş gıdalardan tamamen kaçınmak zor olsa da bu tarz bir beslenmeden uzaklaşmak sıklıkla tavsiye ediliyor ve özellikle bazı gıdalar, migreni önlemeye yardımcı olabilecek yüksek miktarda mineral, vitamin ve yağ asidi içeriyor. İşte migreni önlemede veya kontrol altına almada size yardımcı olabilecek 5 faydalı gıda:

Muz enerji verir

Bir migren atağını veya hipoglisemiyi önlemeye yardımcı olabilecek hızlı ve kolay bir şey mi arıyorsunuz? Granola barları veya şekerleme gibi yüksek oranda işlenmiş yiyecekler yemek yerine muz yemeyi tercih edebilirsiniz. Muz, enerjiyi hızlı bir şekilde geri kazanmak için harika bir besindir ve magnezyum oranı yüksektir, bu da baş ağrınıza iyi gelir.

İhtiyacınız olan su karpuzda

Migren de dahil olmak üzere vücudunuzda tecrübe ettiğiniz birçok problemi çözmek için yeterli miktarda sıvı almanız gerekiyor. Migren atakları yaşayan yaklaşık üç kişiden biri susuzluğun tetikleyici olduğunu söylüyor. Karpuzun ise %92 si sudan oluşuyor. Dolayısıyla yaz aylarında karpuz tüketmek vücudunuzdaki sıvı oranını artırabilir ve migren yaşama ihtimalinizi düşürebilir.

Tabağınızı sebzelerle doldurun

migren

Tabağınızı sebzelerle doldurun çünkü sebzeler yalnızca vücudunuza değil aynı zamanda migreninize de iyi gelir. Turuncu, sarı ve yeşil sebzeler, bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Sizi enerjik ve sağlıklı tutmaya yardımcı olacak sebzeler migren ataklarının oluşmasını da önleyebilir. Migren ataklarını azaltmak için aromaterapiden yararlanmak da basit ama etkili çözümlerin arasında yer alıyor. Dilerseniz Arifoğlu Lavanta Yağı’nı şakaklarınızda kullanabilir ve rahatlamanın tadını çıkarabilirsiniz.

Tam Tahıllar

Esmer pirinç ve kepekli makarna gibi tam tahıllar, sindirim ve kalp sağlığına katkıda bulunan yararlı lif kaynakları olarak kabul edilir. Tam tahıl içeren yiyecekleri günlük yemek listenize dahil etmenizi tavsiye ediyoruz çünkü bu tahıllar baş ağrısına yol açabilecek herhangi bir bileşen içermiyor ve bu da onları migren hastaları için zararsız hale getiriyor.

Balık tüketmeyi unutmayın

İyi yağlar ve protein ihtiyacı için düzenli olarak karides gibi kabuklu deniz ürünleri veya somon gibi balıkları yemek sağlık açısından oldukça yararlıdır. Balık içerdiği yüksek omega-3 ile migren dahil çeşitli hastalık risklerini düşürmeye yardımcı olabilir. Omega-3 takviyesi almayı düşünüyorsanız günde 2 kez Norwegian Health Omega-3 kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu tür takviyeleri almadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğinin de altınız çiziyoruz.