ÜST
minimalist ev dekorasyonu

Minimalist ev dekorasyonu için takip etmeniz gereken adımlar

Minimalist ev dekorasyonu her anlamda sadelik ve zarifliğin ön plana çıktığı bir stildir. ‘Az çoktur’ anlayışının ev dekorasyonuna uygulanması ile ortaya çıkan minimalist dekorasyon yalın çizgiler ile şık, dingin, huzurlu ve konforlu bir atmosfer oluşturmanızı sağlar.

Ancak diğer stillerin aksine minimalist bir tarz elde etmek oldukça zordur çünkü kalıpları çok bellidir ve dekorasyonu öne çıkaran özellikler aslında detaylarda gizlidir. Bu yazımızda minimalist ev dekorasyonu oluşturmak için takip etmeniz gereken adımları sizler için araştırdık.

Monokrom renk geçişlerini tercih etmelisiniz

minimalist ev dekorasyonu

Nötr tonlar minimalist stilde oldukça önemlidir. Minimalist ev dekorasyonun vazgeçilmezi beyaz veya bej gibi açık renkler ile grinin benzer tonlarıdır. Burada grinin farklı tonlarını kullanabilirsiniz. İçerisinde sarı, lila, pembe tonlarının ufak ışık oyunları ile ortaya çıktığı gri tonları temiz, yumuşak ve ferah bir görüntüye ulaşmanızı sağlar. Minimalist bir stil oluşturmak istiyorsanız duvar renklerinden mobilya seçimine hatta aksesuarlara varana kadar bu renklere öncelik vermelisiniz.

Jotun İpek Mat Açık Gri Renk iç cephe boyasının sağladığı dokulu ve mat görüntü ile minimal bir stili evinizde kolaylıkla yaratabilirsiniz.

Minimalist ev dekorasyonu oluştururken renkler genellikle çok sade olduğu için bir süre sonra size yorucu gelebilir. Eğer biraz renk katmak ve daha hareketli bir alan elde etmek istiyorsanız toprak renkleri, yeşil tonları, mavi gibi renkleri griler ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Belirlenen renk paletine sadık kalmak şartıyla evinizde farklı dokulara da yer verebilirsiniz. Ancak burada da yalnızca sade çizgileri kullanmak huzur veren bir atmosfer oluşturmanızı sağlayacaktır.

Minimalist stil detaylarda saklıdır

Minimalist ev dekorasyonu yaratırken renklerin gücünü kullanmak yerine dokuların gücüne ağırlık vermelisiniz. Örneğin seçeceğiniz oturma grubunu grinin tonlarında seçebilir, içerik olarak kadife kumaşı tercih ederek salonunuzda şık ve konforlu bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Yine benzer şekilde desenli halı kullanımı yerine daha sade çizgilerle yalınlığı ön plana çıkaran modelleri tercih edebilirsiniz.

Minimalist ev dekorasyonunda zaten çok az sayıda parça kullanacağınız için mutlaka kaliteli bir görünüm elde etmeye çalışmalısınız. Her parçanız ne kadar kaliteli olursa ortaya çıkacak sonuç da o kadar etkileyici olur. Woodshark Masif Ahşap Mutfak Rafı gibi ürünleri kullanarak evinizdeki minimalist stili güçlendirebilirsiniz.

Tercih edilecek mobilyaların masif veya ona benzer dokulu bir ürün olması mobilyaların ön plana çıkıp işçiliklerini göstermelerine olanak sağlayacaktır. En kaliteli parçalarınız her zaman uzun vadede kullanabileceğiniz klasik parçalar olacağı için zaman içerisinde yenilemek gerekmeksizin uzun yıllar keyifle kullanabilirsiniz.

Sanata ağırlık veren minimal ve işlevsel objeleri kullanmalısınız

minimalist ev dekorasyonu

Minimalist stil demek, dekoratif aksesuarları kullanmayacağınız anlamına gelmiyor. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta dekoratif objeleri aşırıya kaçmadan, genel dekorasyona vurgu yapacak şekilde kullanmak. Örneğin duvar dekorasyonunda küçük ve çok sayıda tablolar kullanmaktansa, sade çizgileri olan, büyük boyutta tek bir tabloyu tercih edebilirsiniz.

Minimalist ev dekorasyonunda işlevsellik ön planda olmalıdır. Bu nedenle dekoratif objeleri seçerken kaotik ve kalabalık bir görüntü sergilemeyecek olmalarına dikkat etmelisiniz. İşlevsel ve sade parçaları sakin bir şekilde sergilemek minimalist stili destekleyecektir. Ayrıca kullanılan parçaların birbiri ile uyumlu olması çok önemlidir. Örneğin, kullanacağınız oturma grubu köşeli çizgilere sahipse tamamlayıcı mobilyaların (orta sehpa, yan sehpa vb) yine köşeli olması gerekir. Köşeli tarzda fark yaratmak için ise yuvarlak hatları olan bir vazoyu dekoratif obje olarak kullanabilirsiniz.

Dağınıklığa geçit vermemelisiniz

Minimalist ev dekorasyonu her anlamda sadeliğin ön plana çıktığı bir dekorasyon stilidir. Bu tarzı evinizde uygulamak istiyorsanız dağınıklık kelimesini ortadan tamamen kaldırmanız gerekiyor.

 

En ufak bir dağınıklık emaresi minimalist dekorasyonun sıradanlaşmasına neden olur. Bu nedenle evinizi sürekli düzenli tutmanız gerekir. Düzen sağlamak için seçeceğiniz mobilyaların mutlaka işlevsel ve minimal olması gerekir. Buna ek olarak karışıklığı ortadan kaldırmak için bolca dolap ve saklama alanına ihtiyacınız olacaktır. Yurudesign Vilamo Çok Amaçlı Dolap gibi hem beyazın hem de ahşabın dokusunu öne çıkaran depolama alanları kullanarak minimalist bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

Minimalist ev dekorasyonu ilk bakışta zor ve yorucu gözükse de uzun vadede kullanmaktan keyif alacağınız bir stildir. Evinizde sade, dingin, her zaman konforlu ve özgür hissedeceğiniz alanlar yaratmanıza yardımcı olur.