ÜST

Monokrom makyaj nedir? Nasıl yapılır?

Makyaj kadınların hayatında önemli bir yere sahip. Bazen güzel görünmek için bazen iyi hissetmek için… Neredeyse bir terapi gibi makyaj. Tabi her şeyin olduğu gibi makyajın da bir modası var. Şu sıralar adını çok duyduğunuz, kulağa kolay gelen ama başarıyla uygulamak için bazı püf noktalarına ihtiyacınızın olduğu bir makyaj akımı var: Monokrom! Bu trendin ana özelliği bütün makyajınızda tek renk kullanmak. Evet kulağa çok kolay geliyor ama ayarı biraz kaçırır ve bazı püf noktalarına dikkat etmezseniz hastalanmış gibi görünmeniz kaçınılmaz.

Hepinizin bildiği gibi modada renk uyumunu abartmak bir hata olarak kabul ediliyor; ama konu monokrom makyaj olduğun da bu bir hata olmaktan çıkıyor.  Uyumlu bir dudak ve yanak tonu veya tüm yüzünüzde aynı rengin farklı tonları emin olun sizin ışıldamanızı sağlayacak. Monokrom makyajın bir diğer avantajı da elinizdeki makyaj malzemesini amacının yanı sıra rahatlıkla başka bölgelerde kullanabilmeniz.

Monokrom makyajın incelikleri

makyaj

Monokrom makyajın en önemli noktası cilt renginiz ve cilt renk tonuna uygun renkleri biliyor olmanız. Eğer cildiniz sıcak renklerdeyse şeftali, sarı ya da yeşil iyi bir seçenek olabilir. Soğuk renklerde bir cildiniz varsa mavi, mor ya da pembe sizi ışıltılı bir görünüme kavuşturabilir. Monokrom makyajda en şanslılar nötr cilt rengine sahip olanlar. Eğer nötr bir cilt renginiz varsa hangi rengi kullanırsanız kullanın size çok yakışacak.

Sizin de anladığınız üzere cilt renginizi bilmeniz oldukça önemli. Eğer cilt renginiz hakkında kafanız karışıksa; doğal ışıklı bir ortamda bileklerinizi ışığa çevirerek damarlarınızın görünümüne bakın. Doğal ışığın altında damarlarınız, derinizin altında yeşil görünüyorsa bu sıcak renkli bir teninizin olduğunu gösterir. Eğer damarlarınız mavi ya da mora yakın bir renkte ise bu da soğuk renkli bir cildinizin olduğunu gösterir. Doğal ışığın altında damarlarınızın ne renk göründüğüne karar veremediyseniz, sakın paniklemeyin bu sizin nötr bir cilde sahip olduğunuzu gösterir.

Son olarak en önemli ayrıntı siyah göz kaleminize veda edin. Monokrom makyaj yapmak istiyorsanız bu makyaj trendinde siyah göz kalemine yer olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Siyah göz kalemi yerine kullanacağınız renk paletine yakın renkli bir göz kalemi tercih etmelisiniz.

Monokrom makyajın toprak tonları

 

Belki de karşımıza en çok çıkan monokrom makyaj tonu olan toprak, sizin klasik ve sert bir görünüme sahip olmanızı sağlıyor. Maybelline New York The Nudes paletinin toprak tonlarını yine aynı tonlarda mat bir rujla makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Monokrom makyajın turuncu tonları 

 

Capcanlı insana yazı hatırlatan bir renk değil mi turuncu? Sizde yaz gibi kıpır kıpır görünmek için turuncuyu kullanabilirsiniz. Maybelline New York Total Temptation Far ve Aydınlatıcı paletindeki turuncular tam yazlık. Eğer turuncu tam benlik diyorsan göz makyajında kullandığın tonun aynısı dudaklarında kullanmayı unutma.

Monokrom makyajın pembe tonları

Canlı, biraz çocuksu ama her daim dinamik bir renk pembe. Monokrom makyaj için ana renk olarak seçtiğiniz pembe size kendi enerjisini yansıtacak. The Pink Ellys bu enerjinin ondan fazla tonuyla sizi canlandırmaya hazır.

Monokrom makyajın diğer renkleri

makyaj

  • Fuşya: Gözlerinizde açık tonlarını, dudaklarınızda koyu tonlarını kullandığınızda emin olun oldukça havalı görüneceksiniz.
  • Bordo: Esmer tenlilerin vazgeçemeyeceği bordo, şık bir görüntü için harika bir seçenek.
  • Bronz: Yaz aylarının vazgeçilmezi bronzu mercanla karıştırmayı mutlaka deneyin. Size iyi gelecek.

Siz de monokrom makyajla harikalar yaratabilirsiniz; ama ben daha makyaja yeni başladım diyorsanız Makyaj Yapmaya Yeni Başlayanlar İçin Öneriler yazımıza alalım sizi.