ÜST

Özel Sağlık Sigortasının Avantajları

Hastalık, birçok insanın gündelik yaşantısında başına gelebilecek olaylar arasında yer alır. Genellikle kişilerin birçoğu hastalandığında hastanelere başvuru yapar. Hastanelerin kalabalık olması ve yoğun olmasından dolayı daha fazla kalabalık içerisinde kalmak yerine özel hastane tercihleri yapılabilir. Genel çoğunluğa bakıldığı zaman, birçok kişinin tercih etmiş olduğu farklı farklı özel hastane çeşitleri bulunsa da, kişilerin özel hastane tercih etmemelerinin sebeplerinden bir tanesi, özel hastanelerin devlet hastanelerine göre ücretli olmasıdır. Muayene ücretleri, poliklinik ücretleri ve tahlil gibi birçok şey, özel hastane içerisinde ücretli bir şekilde yapılmaktadır.

İnsanların rahatsızlık yaşadığı zaman özel hastanelerde ücret ödemenin önüne geçebilmesi için tercih edebileceği birçok farklı çıkış yolu bulunur. Bu çıkış yollarından bir tanesi, özel sağlık sigortası olmaktadır. Özel sağlık sigortası denildiği zaman, özel kuruluşlarda almış olduğunuz hizmetlerde herhangi bir ücret ödemeden sigortanın karşılamasını sağlayabilirsiniz. Sigorta çeşitleri arasında farklı farklı birçok sigorta çeşidi ve türü bulunsa da, hasta olduğunuz zamanlarda özel hastanelerde para ödememek için özellikle bu sigorta türünü tercih edebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası, dünya genelinde birçok ülkede yaygın bir şekilde kullanılır. Kişilerin hasta olduğu zamanlarda özellikle bu sigorta sayesinde en iyi hastanelerde tedavi görebilmesi mümkündür. Genellikle sigortaların belirlemiş oldukları farklı poliçeler bulunsa da, bu poliçeler kapsamında muayene, tahlil, ameliyat ve ayakta tedavi ücretleri gibi birçok olanak sorunsuz bir şekilde karşılabilir. Hastanelerin çeşitlerine göre değişkenlik gösterebilen bu poliçeler, çoğunlukla her zaman aynıdır. Farklı bütçelere ve farklı hastanelere göre özel sağlık sigortasında sağlık masraflarının %100’üne kadar ödeme seçenekleri bulunur.

Özel sağlık sigortası ile birlikte, herhangi bir sosyal güvenlik kurumu kaydı olmadan dilediğiniz hastanede ve istediğiniz doktor ile tedavi olma şansınız vardır. Özel sağlık sigortaları ile poliçe üzerinde yer alan hizmetlere normalin daha düşük fiyatlarıyla bir yıl boyunca tedavi olabilme imkanı sağlar.

Özel sağlık sigortasına bakıldığı zaman, kapsam olarak genellikle ayakta ve yatarak tedavi teminatlarından oluşur. Bu iki tedavi türü kendi içinde farklı hizmetleri içerebilir. Poliçenin durumuna göre ve kapsamı olduğu alana göre yurt dışı tedavi ve doğum teminatı eklemek aynı şekilde mümkündür. 

Özel sağlık sigortası yatarak tedavi açısından genellikle ameliyat, yoğun bakım, kemoterapi, diyaliz ve fizik tedavi gibi hizmetlerin hepsini karşılar. Ayakta tedavi kapsamında ise doktor muayenesi, ilaç, röntgen, tahlil gibi  farklı hizmetleri karşılaması ile bilinir. Bu hizmetler kişiye göre ve teminatın kapsamına göre değişiklik gösterebilir.

Sigorta şirketlerinin yapısına göre farklı farklı sigorta teminatları bulunur. Ücretsiz olarak sigorta hizmetlerinin sağlamış olduğu avantajlar vardır. Bu avantajlari ile birlikte, sigorta şirketlerinin sunmuş olduğu imkanlardan kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kişilerin bağlı olduğu yerlere göre birçok farklı sigorta işlemi bulunur. 

Özel Sağlık Sigortasının Sağlamış Olduğu Avantajlar

Kaliteli bir hizmet ve tedavi olanaklarına ulaşmak için yaptırılmış olan özel sağlık sigortaları, kişilere birçok farklı avantaj sağlayabilir. Genellikle hastane durumlarında sağlamış olduğu avantajlar ile birlikte daha rahat bir şekilde tedavi olmanızı sağlayan özel sağlık sigortası, sık sık hastaneye gidenler için önemli bir yöntemdir. Kişilerin tercih etmiş olduğu farklı özel sağlık sigortası çeşitleri bulunsa da, sigortanın sağlamış olduğu avantajlar çok daha önemlidir.

  • Özel sağlık sigortası ile birlikte, olası bir hastalık ve kazaya karşı maliyeti yüksek olan tedavi hizmetleri en iyi şekilde hastanelerde alınabilir. Hastanelerin bir çoğunda bu hizmetler yoğunluktan dolayı çok fazla tercih edilmeyebilir fakat özel sağlık sigortası olan bir kişi hastalık veyahut kaza durumu karşısında en iyi hizmeti özel hastanelerden alabilir.
  • Özel sağlık sigortasının en önemli avantajlarından bir diğeri ise, sigorta poliçesinin sunmuş olduğu hizmetlerden bir yıl boyunca yararlanabilmesidir. Anlaşmış olduğunuz sigorta ile yapılmış olan poliçenin hizmetlerinden sorunsuz bir şekilde yararlanabilirsiniz. Sadece sağlık alanında değil farklı alanlarda da sigortanın sağlayabileceği bazı avantajlar olabilir ve kolaylıkla bu avantajlardan yararlanabilirsiniz.
  • Özel sağlık sigortalarının tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise, planlı gebelikler durumlarında ve doğum zamanlarında anne ve bebek için ciddi bir güvence oluşturur. Konforlu bir şekilde hastane hizmetlerinden yararlanabilmek için özel sağlık sigortasının anne ve bebek açısından sağlamış olduğu bu avantajından faydalanabilir.
  • Yurt dışında kapsayabilen geniş bir tedavi alanına sahip olan özel sağlık sigortası, herhangi bir şekilde seyahat esnasında başınıza bir hastalık geldiği zaman duruma müdahale ederek hastaneden hiçbir ücret ödemeden çıkmanızı sağlar.
  • Aile Sigorta primleri dahil olmak üzere gelir vergisi indiriminden yararlanabilmenizi sağlayan özel sağlık sigortası, vergi ödemeleri açısından kişilere avantaj sağlar.
  • Sigorta poliçesine bakıldığı zaman, teminat oranları ile bütçeye göre düzenleme ve limit belirleme imkanı özel sağlık sigortasının avantajları arasında yer alır.

Özel Sağlık Sigortasının Dezavantajları

Özel sağlık sigortasının sağlamış olduğu avantajlarının yanı sıra, dezavantajları da bulunur. Kaliteli ve sağlıklı bir hayat tarzı için özel sağlık sigortaları ciddi avantajlar taşımış olsa da, bazı belli başlı dezavantajları da bulunabilir. Sigorta yaptırmış olduğunuz yerden yere göre farklı dezavantajları bulunabilir. Bu dezavantajların yanı sıra, sağlamış olduğu avantajlara yönelmenizde fayda vardır.

Özel sağlık sigortasının en önemli dezavantajlarından bir tanesi, yaş ilerledikçe prim ödemelerinin artmasıdır. Genellikle ileri yaş dönemlerinde sigortaların birçoğu prim ödemelerinde artışlar yapar. Bunun en temel nedenlerinden bir tanesi, yaş ilerledikçe kişilerin daha fazla hastaneye başvurma oranıdır. Bu tarz durumlarda sigorta şirketinin daha öncesinde yapmış olduğu kampanyaları ve avantajları göz önünde bulundurarak, sizlere sunmuş olduğu avantajlara göre tercih edebilirsiniz.

Genellikle çoğu sigorta şirketi 65 yaş üstü sigorta seçeneğini aktif hale getirmemektedir. Bunun en temel nedenlerinden bir tanesi 65 yaş ve üzeri olan kişilerin daha fazla hastaneye başvuru yapmış olmasıdır. Kişilerin hastaneye yapmış olduğu başvuruların yanı sıra, 65 yaş ve üzerinde daha fazla hastaneye gitme ihtiyacı ortaya çıkar. Bu tarz durumlarda sigortaların 65 yaş ve üzeri sigorta seçeneği olduğunu daha öncesinde öğrenmenizde fayda vardır.

Genellikle özel sağlık sigortasının dezavantajlarının birçok kişinin en çok şikayetçi olduğu durumlardan bir tanesi, geçmişte tanımlanmış olan rahatsızlıkların tedavilerini kapsamamasıdır. Geçmiş zamanlarda yaşamış olduğunuz kronik rahatsızlıklarınız veyahut normal rahatsızlıklarının sigorta yapılmasının ardından karşılanmaması, sigorta şirketlerinin dezavantaj durumları arasında yer alır.

Özel Sağlık Sigortası Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özel sağlık sigortası, hastalık durumlarında kişilerin en çok tercih etmiş olduğu durumlardan bir tanesidir. Genellikle özel sağlık sigortası tercih ederken kişiler tecrübeli olan sigorta şirketlerini seçer. Özel sağlık sigortası tercih ederken kişilerin dikkat etmesi gereken birçok farklı önemli husus bulunur. Bu hususlar arasında özellikle sigorta şirketlerinin güvenirliğini ve uzun dönemde ne gibi avantaj sağladığını öğrenmekte fayda vardır. Genellikle kapsam dışı olan durumlarda sigorta hizmetleri devreye girmediği için kişiler hastalık durumlarında hastanelerde ödeme yapabilir. Bu tarz durumların başınıza gelmemesi için özel sağlık sigortası tercih ederken, güvenilir ve poliçeyi uygulayan sigorta şirketlerinin tercih edilmesi kişilerin avantajı olur.