ÜST

Ramazan Ayı Boyunca Cilt Bakımı Rutini Oluşturma & Cilt Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ramazan ayı hayatımızda pek çok dönüşümün ve değişimin yaşanmasına neden olabilir. Ramazan ayı ile birlikte hayatımıza giren oruç beslenme düzeni, egzersizler ve cilt bakımı rutini gibi alışkanlıklarımızı değiştirebilir. Oruç tutmak nedeniyle uzun süreli açlık yaşanmakta ve susuzluk çekilmektedir. Özellikle Ramazan orucu ile birlikte ortaya çıkan susuzluk, dengesiz beslenme ya da uyku problemleri cilt üzerinde sorunlar oluşturabilir. Özellikle uzun süre yaşanan susuzluk nedeniyle cilt de önemli bir yıpranma ve nem kaybı yaşanabilir. Ayrıca Ramazan ayında yanlış beslenme alışkanlıkları kazanmak ya da öğün atlamak gibi yanlışlar nedeniyle cilt üzerinde yıpranmalar meydana gelebilir.

Özellikle oruç ile birlikte ortaya çıkan susuzluk cilt üzerinde kuruluğa yol açabilir. Bununla birlikte iftar ve sahur öğünlerinde genellikle ağır yemeklerden ve oldukça yağlı besinlerden tüketmek nedeniyle cilt sorunları oluşabilir. Ayrıca iftar ile sahur arasında kısa bir zaman dilimi olduğundan vücudumuz için gerekli olan gıdaları tam olarak almamak nedeniyle cilt olumsuz şekilde etkilenir. Ramazan ayı boyunca geceleri sahura Kalkma durumu olduğu için uykusuzluk yaşanabilir. Özellikle Ramazan ayında çalışan insanlar için bu durum önemli bir yıpratıcı faktör olabilir. Bu nedenle Ramazan orucu esnasında cilt üzerinde olumsuz etki edebilecek faktörlere dikkat etmek gereklidir.Ramazan ayında cilt bakımı için kendinize özgü bir rutin oluşturmak ve beslenme düzenine dikkat etmek cildinizin pürüzsüz kalması açısından oldukça gereklidir.

Ramazan Ayında Yaşanan Susuzluk ve Nemlendiriciler

Yeterli oranda su tüketimi sağlıklı ve pürüzsüz bir cildin en önemli kaynakları arasındadır. Ramazan ayı boyunca geçen süre içerisinde bedenimiz susuz kalır.İnsanların su sorunu çekmesi nedeniyle cilt üzerinde de kurumalar, bazı kırışıklıklar ya da sarkmalar meydana gelebilir. Özellikle cilt üzerinde yaşanan bu sorunlar göz çevresi üzerinde belirgin bir şekilde görülebilir. Bu durumların oluşmaması için orucu açarken, yemekten 45 dakika geçtikten sonra uyuyana kadar ve sahur vakti içerisinde yeterli miktarda su içmek gereklidir. Ortalama olarak bakıldığında 2 lt ve üzerinde su tüketimi cildinizin sağlıklı kalabilmesi için yeterli olacaktır. Su tüketimi yanında iftar ve sahur arasında kahve ve çay tüketimi de kontrollü olmalıdır. Özellikle yoğun şekilde çay ve kahve tüketimi cilt üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bu nedenle içilen her çay ve kahveden sonra bir bardak su içmek yararlı olacaktır. Ayrıca oruç nedeniyle ortaya çıkan mineral kaybını engellemek için her gün bir adet maden suyu tüketilebilir.

Ramazan ayında cilt bakımı için öncelikli olarak cildin nem oranını korumayı önemsemelisiniz. Özellikle su tüketimine dikkat etmek gerekli olsa da yeterli bir bakım sağlamayabilir. Özellikle cilt üzerinde suyu daha fazla tutmak için su içmek tek başına yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda cilt hücreleri üzerinde oluşabilecek hasarları da önlemek gerekir. Bunun içinde özellikle uzmanlar tarafından önerilen nemlendiriciler kullanılabilir. Güçlü formüle sahip olan nemlendiriciler sayesinde cildiniz gün boyunca nemli ve yumuşak bir şekilde kalacaktır. Nemlendiriciler sayesinde yalnızca kuruluk sorunu değil aynı zamanda da güneş ışınlarına karşı da koruma sağlanmış olur. Yeni nesil nemlendirici ürünler cildin nem düzeyini optimum düzeyde tutmakla birlikte hücre yenilenmesini sağlar ve cilt üzerindeki ölü hücrelerin alınmasına katkıda bulunur. Özellikle nemlendiriciler içerisinde yer alan glikolik asit ve AHA gibi bileşikler sayesinde hücre yenilenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca kullanılan nemlendiricilerin cilt üzerinde yaşlanmayı önleyecek vitaminleri içermesi gerekir. Nemlendiriciler özellikle göz çevresine dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Göz çevresinde bulunan derinin ince olması kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle cilt bakımı rutinini göz çevresinden başlayarak tüm cilde yayarak oluşturmak doğru olacaktır.

Ramazan’da Cilt Bakımı Rutini Nasıl Oluşturulur?

Cilt bakımına özen göstermek hayatın her döneminde oldukça gereklidir. Ancak Ramazan ayı ile birlikte özellikle beslenme düzeninde ve uyku kalitesinde önemli değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerin en önemli etkilerinden birisi cildimiz üzerinde gerçekleşir. Özellikle beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte cilt üzerinde sorunlar belirginleşir. Gün boyunca susuz kalan vücudumuz gerekli besinleri de alamadığında bazı tepkiler gösterir. Bu tip tepkiler sağlıkla ilgili olabileceği gibi cildimizde de ilgili olabilir. Özellikle Ramazan ayında yetersiz beslenme nedeniyle ciltte kurumalar ya da kırışıklıklar meydana gelebilir. Bu nedenle diğer zamanlara oranla Ramazan ayında daha dikkatli olmakta yarar var. Bunun için Ramazan ayında cilt bakımı rutini oluşturmaya dikkat edebilirsiniz.

Ramazan’da cilt bakımı rutininin ilk basamağını nemlendiriciler oluşturabilir. Cildinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun nemlendiriciler sayesinde cilt üzerindeki su dengesini büyük oranda sağlayabilirsiniz. Ancak nemlendiriciler öncesinde cilt temizliğinin de yapılmış olması gerekir. Özellikle makyaj ve kirden arındırılmış bir cilt üzerine nemlendiriciler kullanılabilir. Aksi durumda kullanılan nemlendirici ya da diğer cilt bakımı ürünleri herhangi bir yarar sağlamaz. Cilt temizliği Sonrasında cildinizi tamamen arındırmak istiyorsanız tonik kullanabilirsiniz. Özellikle yağlı bir cilde sahipseniz tonik kullanımı mutlaka yapılmalıdır. Ayrıca cilt üzerinde bazı kırışıklıklar, çizgiler ya da lekeler bulunuyorsa serumla desteklenebilir. Ancak cilt bakımında özellikle göz çevresinin bakımına dikkat etmekte yarar var. Bu nedenle her gün göz çevresinin bakımına önem vermeli ve nemlendirici kullanılmalıdır. Rutin oluştururken temizlik, tonik ve nemlendiriciler her gün yapılmalıdır. Ayrıca haftada 2 ya da 3 kez peeling uygulamaları da yapılabilir. Özellikle cildinizi ölü derilerden arındırmak pek gözeneklerin tıkanmasını engellemek için peeling uygulamaları yapılabilir. Tüm bu Ramazan ayında cilt bakımı rutinleri ile birlikte cildinizin ihtiyaç duyduğu ve sorunların olduğu bölgeleri için farklı teknikler kullanabilirsiniz. Özellikle cildinizde akneler, kırışıklıklar veya kızarıklıklar bulunuyorsa hedef odaklı cilt bakımını deneyebilirsiniz.

Ramazan’da Cilt Bakımı Önerileri

Ramazan ayı içerisinde cilt bakımı rutini oluşturmak güzel ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak için oldukça önemlidir. Ancak cilt bakımı ile birlikte dikkat edilmesi gereken pek çok farklı durum bulunmaktadır. Bu önemli konulara dikkat edilerek cilt bakımı en iyi şekilde sağlanabilir. 

Ayrıca Ramazan ayı boyunca ne kadar cilt bakımı yapılırsa yapılsın beslenmeye ve uykuya dikkat edilmediğinde çok fazla yararı olmayacaktır. Bu nedenle Ramazan ayında cilt bakımı için şu önerilere dikkat etmenizi istiyoruz:

  •   Ramazan ayı içerisinde uykunuza dikkat etmek cildinize iyi gelecektir. Bu nedenle uykunuzu değişen düzene göre ayarlamak ve yeterince uykunuzu aldığınıza dikkat etmek gerekir.
  •   Ramazan ayında cildinizin pürüzsüz kalabilmesi için su tüketimine dikkat etmek gerekir.
  •   Ramazan ayı dışında olduğu gibi cildinizi nemlendirmek için dışarıdan nem takviyesi yapmanız doğru olacaktır. Özellikle cildinize uygun nemlendiriciler bunun için yararlı olabilir.
  •   Ramazan’da beslenme hataları yapmak ya da öğün atlamak özellikle saç ve tırnak sağlığınızı olumsuz şekilde etkiler. Bu nedenle Ramazan ayında et ürünleri ile birlikte yeşil yapraklı sebzelere, kabak çekirdeğine ve susam gibi kuruyemişleri yönelmeye dikkat edebilirsiniz.
  •   Ramazan ayı içerisinde özellikle biotin vitaminini yeterince almaya dikkat edin. Bunun için yumurtaya mülkünü fındığı ya da cevize yönelmekte yarar var.

Bu öneriler sayesinde cildiniz oldukça güzelleşecek ve parlak bir görünüm kazanacaktır. Özellikle Ramazan’da bu önerilere dikkat ederek cilt bakımı yapmak oldukça gereklidir.