ÜST
uyku

Ramazan’da Zinde Kalma Formülü: Uyku Düzeni

Yeterli uyku almak; zinde kalma ve gün boyunca vücudumuzun genel olarak işlev görme yeteneğini koruma anlamında oldukça önemlidir. Ramazan Ayı boyunca, normal uyku düzenimiz, genellikle gecenin geç saatlerine kadar süren sohbetler veya aktiviteler nedeniyle bozulabilir ve bu da doğal olarak birçok alışkanlığımızı değiştirir. Biyolojik saatlerimiz bozulabilir ve sağlığımızı çeşitli şekillerde etkileyebilir.

Uykusuzluğun en yaygın etkilerinden bazıları şunlardır:

  • Baş ağrısı ve ruh hali değişimleri: Vücudumuz sirkadiyen ritmine göre çalışır. Sirkadiyen ritim uykuya daldığımız ve uyanık olduğumuz saatlerde kritik bir rol oynayan 24 saatlik dahili bir saattir. Bu düzendeki herhangi bir değişiklik ritmi bozabilir. Bu da genellikle ruh halinde değişimler ve çabuk öfkelenme ile sonuçlanır ve bazı insanları baş ağrısı ve migrene daha duyarlı hale getirir.
  • Bilişsel işlev üzerindeki etkisi: Uygun şekilde dinlenmek, net düşünmemize, bilgileri saklamamıza, hatırlamamıza ve karar verme mekanizmamızın düzenlenmesine de yardımcı olur. Yeterince uyumadığımızda konsantre olmak ve tüm dikkatimizi vermek daha zor hale gelir, tepki verme süremiz yavaşlar ve hatta yaratıcılığımız ve problem çözme becerilerimiz etkilenebilir.
  • Ağırlık artışı: Uykusuzluk iştahı ve açlığı kontrol eden hormonlarda değişikliklere neden olabilir. Uykusuzluk açlık krizlerine ek olarak ne yemeniz gerektiği konusunda karar verme sürecini de etkileyebilir, bu da genellikle yağlı, şekerli ve hızlı tüketilebilecek abur cubur yeme isteğinin artmasına ve kilo alımına yol açar.

Tüm bu sonuçlarla karşılaşmak istemiyorsanız Ramazan’da zinde kalma formülünü sizlerle paylaştığımız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kesintisiz bir uyku uyumaya çalışın

uyku

Yeterince dinlenmek için daha uzun süreli ve kesintisiz uyku blokları, birden fazla kısa şekerlemeden daha faydalıdır. İftardan sonra, sahur ve sabah için uyanmadan önce en az 4 saat uyumaya çalışın. Herby Sleep Tea Uyku Çayı içerdiği bitkilerle uykuya çok daha rahat geçmenizi sağlayacak.

Uyku düzeninizi oturtmaya çalışın

Her gün yaklaşık aynı saatte uyuyup uyanmanız adına Ramazan için ayarlanmış bir rutin planlamayı deneyin. Bu, vücudunuzun daha dinlendirici bir ritme girmesine yardımcı olacaktır.

Vaktiniz varsa güçlü bir şekerleme yapın

Öğleden sonra 20 dakikalık bir şekerleme, istenen enerjinin yakalanmasına ve odaklanma seviyelerinin canlanmasına yardımcı olabilir. Mutlaka bir alarm kurun, çünkü aşırı uyumak kendinizi, uyumadan önceki halinizden daha sersem ve hatta daha uykulu hissetmenize neden olabilir.

Ne yediğinize ve içtiğinize dikkat edin

İftarda ağır, yağlı veya çok şekerli yiyecekler yemekten kaçının. Eğer çok fazla ve ağır yerseniz vücudunuz yemeği sindirmek için fazla mesai yapacağından, uykunuz bölünebilir. Çok baharatlı yiyecekler, gaz ve mide ekşimesine neden olabileceğinden, bu tür yiyecekler de dinlendirici bir uykuyu bölecek sebepler arasında yer alır. Yatmadan birkaç saat önce kafeinden de kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Kafein tüketmemek dinlendirici bir uyku uyumanıza yardımcı olabilir.

Doğru uyku ortamı

Sessiz ve karanlık bir alan, uykuya dalmak için idealdir. Araştırmalar, ekranlardan gelen mavi ışığın kaliteli uykuyu engelleyebileceğini gösterdiğinden, cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve TV gibi elektronik cihazları yatma saatine yakın kullanmaktan kaçının. Kulak tıkaçları ve maskeler, derin bir uyku uyuyabilmek için yararlanabileceğiniz yardımcılar arasında yer alır. Ender Home Göz Bandı Triga Kadife Göz Dinlendirici Yoga Uyku Stres Maskesi Ramazan’da uyku problemi yaşarsanız bu problemi daha kolay çözmenizi sağlayabilir.