ÜST
sağlıklı saçlara

Sağlıklı saçlara kavuşmak için 10 bakım yöntemi

Kalın telli, kolay şekil alan ve sağlıklı saçlara sahip olmanın hayalini kurduğunuzu biliyoruz. Ancak hava kirliliği, saç boyası, şekillendirici gibi kimyasal içerikli ürünlerin kullanımı, saçların çok sık yıkanması gibi yanlış uygulamalar saça zarar vererek saçların ince, kuru ve kırılgan hale gelmesine neden olur.

Sağlıklı saçlara sahip olmak ve saçı korumaya yardımcı olmak için kolaylıkla uygulayabileceğiniz bakım yöntemlerine gelin beraber bakalım.

Temiz içerikli bir şampuan kullanın

sağlıklı saçlara

Saçınızı sağlıklı tutmanın en önemli adımlarından biri, gün aşırı sülfatsız bir şampuan kullanmaktır. Birçok şampuanda bulunan ve aslında bir deterjan olan sülfatlar, zamanla saç köklerini zayıflatarak saçınızı kırılmaya yatkın hale getirebilir.

Boyalı saçlarınız varsa, sülfattan kaçınmak özellikle önemlidir, çünkü bunlar pigmenti saçlarınızdan çekerek boyanın etki süresini azaltır. Sülfat içermeyen şampuanlar ise kalıntıları gidererek sağlıklı saçlara sahip olmak için doğru ortamı sağlar ve saç derinizi nazikçe temizler.

Saçlarınızı ılık su ile yıkayın 

Duş sırasında sıcak su gerçekten rahatlatıcı geliyor olabilir ama saçınız (ve cildiniz) aksini söylüyor! Yüksek sıcaklık, vücudunuzdaki uçucu yağları sıyırarak saçınızın daha kuru ve mat olmasına neden olur, kabarmaya ve kırılmaya daha yatkın hale getirir. En temel saç bakımı ipuçlarımızdan biri duş sırasında sıcak değil ılık su kullanmaktır.

Sağlıklı saçlara kavuşmanın ve saçınıza biraz ışıltı vermenin kolay bir yolu, duşun sonlarına geldiğinizde su sıcaklığını düşürmektir. Saçınızı yıkarken soğuk durulama yapmak saçın parlak görünmesini sağlar. Daha fazla parlaklık istiyorsanız, saç tellerinize biraz ışıltı vermek için duş sırasında veya sonrasında koruyucu yağ, krem ​​veya serum kullanın.

İyi bir fırça seçin

Saç tipinize en uygun fırçayı kullanmak saçınızın sağlığında büyük bir fark yaratabilir. İnce veya seyrek saçlar için, hacmi ve parlaklığı en üst düzeye çıkarmak için özel olarak üretilen saç fırçalarını kullanabilirsiniz. Dokulu veya kıvırcık saçlar için ise saçınıza zarar vermeden dolaşıklıkların çözülmesine yardımcı olan esnek bir fırça işinizi görecektir.

Biz sizin için Tangle Teezer The Ultimate Lila Saç Fırçası’nı seçtik. Uzun dişleri ile fırçanın tüm saç diplerinde nazikçe kaymasını sağlar, sağlıklı saçlara sahip olmanıza destek olur.

Saç kremini atlamayın

Saçınızı her şampuanladığınızda bakım yapmak da aynı derecede önemlidir. Saçınızı pürüzsüz ve parlak tutmak için haftada bir saç kremi kullanmayı deneyin. Ayrıca derinlemesine bakım yapan bir maske kullanmak en az saç kremi kullanmak kadar etkili sonuçlar verecektir.

Mümkün olduğunca ısıdan kaçının

Pek çok kişi fön makinesi, düzleştirici gibi sıcak saç şekillendirme araçlarını sık kullanmayı sever. En sevdiğiniz aletlerin yüksek sıcaklıkları saçınızı zayıflatıp zarar verebilir, bu da kırılmaya ve donuk, kuru saç tellerine neden olabilir. Saç şekillendirici kullanacağınız zaman mutlaka öncesinde saçınız için ısı koruyucu sprey kullanın.

Sağlıklı saç diyeti yapın

Birçok şeyde olduğu gibi sağlıklı bir beslenme, daha sağlıklı, daha kalın telli saçlara ulaşmanıza yardımcı olmada çok önemli bir rol oynayabilir. Saçınız çoğunlukla proteinden oluşur, bu nedenle saçınızı güçlü tutmanın akıllıca bir yolu protein açısından zengin yiyecekler yemektir. Vitamin eksiklikleri potansiyel olarak saç dökülmesine neden olabileceğinden multivitamin almak da önemlidir. Metabolizmanızı bozan işlenmiş şekerlerden, rafine karbonhidratlardan ve aşırı çay veya kahveden kaçının. Protein (yumurta, yağlı balık, yağsız etler), demir (yapraklı sebzeler), vitaminler (meyveler) ve mineraller (fındık) açısından zengin bir diyet yapın. Sigara ve alkolden kaçının.

Şeker tüketimi vücudunuzun saç dökülmesini tetikleyen bir hormon olan DHT düzeylerinin artmasına neden olabilir. Bu yüzden şeker alımınızı sınırlamak çok önemlidir. Bununla birlikte, protein, C vitamini ve omega 3 yağ asidi gibi besinler açısından zengin gıdaları bütün olarak tüketin. Demir, B12, folat, biotin ve çinko da saça faydalıdır. Düşük Demir, B12 ve Folat seviyeleri, saça kan akışını azaltan anemiye neden olabilir. Çinko, saç dökülmesinin ilk adımı olan iltihabı azaltır.

Bunların yanı sıra probiyotik almak, bağırsağınızın veya gastrointestinal sisteminizin, saçınızın gelişmesi için ihtiyaç duyduğu kritik besinleri emmesine yardımcı olabilir. Besin açısından zengin bir diyet otomatik olarak sağlıklı saçlara kavuşmak ile sonuçlanacaktır.

Saçınızı güneşten koruyun

sağlıklı saçlara

Boyalı saçların renginin solmasına ek olarak güneş, saç tellerinizi kurutarak kırılgan hale getirir. Yaz aylarında dışarıda vakit geçirirken mutlaka şapka takın. Havuz kenarında dinleniyorsanız, durulanmayan bir saç kremi sürün ve saçınızı gevşek bir topuz yapın. Böylece saçınızı zararlı UV ışınlarından korurken, aynı zamanda derinlemesine bakım yapmış olursunuz.

Saçlarınızı düzenli kestirin ve saç derinize masaj yapın

Saçınızın uzamasını istiyorsanız saçlarınızı kestirmek istemeyebilirsiniz. Ancak, saçları düzenli kestirmemek aslında saçların güçsüzleşmesine ve uçlarının kırılmasına neden olur ve saçın sağlıkla uzaması engellenir. Her 6-8 haftada bir saçınızı kestirmeniz saçınızın sağlıklı uzaması için önemlidir.

Birkaç gecede bir yapacağınız yatıştırıcı kafa derisi masajı, saç köklerini uyarmaya yardımcı olur ve sağlıklı büyümeyi sağlar. Benzer şekilde duştan sonra ıslak saçınıza masaj yaparsanız saç köklerini uyarmış olursunuz. Sağlıklı sağlara kavuşmak ve ekstra nemlendirme için saçınızı BOOM BUTTER Saç Bakım Yağı ile ovun.