ÜST

Sakal Kıran Nedir? Nasıl Oluşur ve Nasıl Geçer?

Sakal Kıran, genel olarak bakıldığında ani kıl dökülmeleri sonrasında oluşan ve çoğunlukla psikolojik sebeplerden dolayı ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığı olmaktadır. Genel olarak çıktığı yerler saç bölgeleri olmaktadır. Saç haricinde, sakalda ve vücutta bulunan diğer kıllarda da çok sık görülebilir. Tıp dilinde Sakal Kıran hastalığının asıl ismi, Alopesi Areata olmaktadır. Kafa kısmında veya sakal kısmında çıkan sakal kıranlar, yoğunluklu olarak en belirgin özelliği yuvarlak bir şekilde olmasıdır. Hastalıkların veya geçmişte yaşanılan travmalarında Alopesi Areata hastalığa sebep olduğu bilinmektedir. Dairesel bir şekilde dökülen ve sürekli olarak dökülmelerin karşısında, kafa derisinde saçların kalmamasına denmektedir. Tıp alanında hemen hemen birçok kişide bulunan ve tedavi amacı ile, doğal tedaviler haricinde ilaç tedavisi ile iyileşmiş olan hastalar bulunmaktadır. Sakallarda da görünen bu hastalık, yanaklarda ve bıyıklarda da sıklıkla görülmektedir.

Sakal kıran hastalığı genel olarak bilindiği en yaygın terimi psikolojik sebeplerden dolayı olmasıdır. Psikolojik sebeplerin haricinde genetik yatkınlığı olan kişilerde de sıklıkla görülmektedir. Bu tarz etkenlerin dışında sakal kıran hastalığında vitamininde payı çok büyüktür. Bünyede bulunan vitamin eksikliği gibi durumlarda çok daha hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Sakal kıran hastalığının neden olduğu hakkında birçok bilgi bulunsada, kesin bir şekilde neden çıktığı kesinlikle bilinmemektedir. Sağlıksız beslenme, düzensiz uyku ve stres gibi başlıca sebepler sakal kırana sebebiyet verebilmektedir. 

Sakal Kıran Hastalığı Nasıl Oluşur?

Hastalığın oluşması sebepleri arasında en belirgin durumlardan bir tanesi, genetik olması özelliğidir. Genetik bir şekilde annede veya babada bulunuyorsa, çocuğa geçme olasılığı çok yüksek olmaktadır. Bu durumdan dolayı Sakal Kıran hastalığını gen olarak gelecek nesillere taşınması mümkündür. Stres, sıkıntı ve psikolojik rahatsızlıklardan dolayı gelişen bu rahatsızlıklar, çoğunlukla doğal yollardan gelmektedir. Kişinin sakin bir hayat yaşamadığı zamanlarda veya psikolojik açıdan rahat yaşayamadığı zamanlarda çok önemli bir etken olduğu ile bilinmektedir. Ayrıca oluşmasında ki en büyük nedenlerden bir tanesi Alerjik Rahatsızlıklar. Alerji konusunda hassas olan bir birey, farklı yiyecekler tükettiğinde veya alerjisi olan bir şey tükettiğinde Sakal Kıran tetiklenebilir. Bu tarz durumlarda genellikle tedavi süreci tekrardan başlamaktadır. Birçok kişinin önemsemediği, fakat saç ve sakal için çok önemli bir hastalık olan Sakat Kıran, çoğunlukla bakımsız olan kişilerde de görünmektedir.

Bakım konusunda saç traşı veya diğer bakımların dahil olması ile birlikte, birçok kişi saç sakal bakımını düzenli ve detaylı bir şekilde yapmamaktadır. Bu tarz durumlarda hastalığın başlangıcı ve yayılması söz konusu olabilir. Bakımlı bir saçınız ve sakalınız bulunuyorsa, sakal kıran hastalığına yakalanma oranınız çok düşük bir ihtimal olmaktadır. 

Sakal Kıran Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir?

Günümüzde pek çok insanın yaşamış olduğu Sakal Kıran hastalığının tıp açısından birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Kolay tedavisi olmayan ve istikrarlı bir şekilde tedaviye devam eden hastalar bu hastalıktan kurtulmaktadır. Cilt hastalıkları arasında en yaygın hastalıklardan bir tanesi olan Sakat Kıran, yayılması durumunda kişinin hem mental hemde fiziksel sağlığını bozmaktadır. Bu sebepten dolayı, geç olmadan direkt bir şekilde tedavi sürecinin profesyonel olarak başlaması önerilir. Uzman hekimlerin tedavi sürecine başlaması onayının ardından hızlı bir şekilde tedavi olarak bu cilt rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. Sadece cildiye hekiminden değil, bir diğer yandan psikolojik bir rahatsızlığınız var ise, psikologlardan yardım alabilirsiniz. Bu sayede hem hastalığın tekrarlamasına hemde tedavinin hız kazanmasına daha çok yardımcı olabilirsiniz.

gelişmiş teknoloji ve araştırılan sonuçlara bakılarak, Sakal Kıran hastalığının kalıcı bir tedavisi bulunmamaktadır. Bir diğer yandan kesinlikle bir çözüm bulunmasada, uygulanan tedaviler sonucunda hastalardan pozitif yorumlar alınmaktadır. Sakal Kıran hastalığının başlangıcı ve nedenini ortadan kaldırmak için, hasta ile iletişimin kuvvetli olması gerekir. İletişim açısından kuvvetli bir bağ kurulduğu zaman, çoğunlukla tedaviler çok daha hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Sakal Kıran hastalığınız var ise, ilk başlanılan tedavilerden bir tanesi kortizon ilaç tedavisi olmaktadır. Sakal Kıran hastalığı için bulunan tedavileri detaylı bir şekilde maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

  • Steroid Enjeksiyonu: Kortizon tedavisinin en yaygın kullanılan biçimi Steroid Enjeksiyonu olmaktadır. Sakal Kıran hastalığının olduğu bölgelere uygulanan bir enjeksiyon tedavisi olmaktadır. Bu sayede hastalığın olduğu bölgeye ek olarak bir kortizon tedavisi uygulanarak, kıl köklerinin uyarılmasını sağlamaktadır. Kortizon tedavileri arasında en yaygın kullanılan tedavi biçimi, Steroid Enjeksiyonu olmaktadır. 
  • Topikal Tedavi: Topikal tedavi denildiği zaman akla ilk gelen durumlardan bir tanesi, krem ve merhem olmaktadır. Tedavi yöntemleri arasında en yaygın kullanılan tedavilerinden bir tanesi olan Topikal Tedavi, belli başlı ilaçların karışımı ile oluşmuş olan kremlerin, Sakal Kıran hastalığının olduğu bölgeye sürülmesi ile ortaya çıkmaktadır. 
  • İlaç Tedavisi: İleri seviye bir Sakal Kıran hastalığınız var ise, kullanmanız gereken en önemli tedavilerden bir tanesi, ilaç tedavisi olmaktadır. Ağız yolu ile birlikte alınan ve diğer tedavi yöntemlerine nazaran çok daha basit bir yol olan bu tedavi türü, çok fazla dökülen ve yayılan saç kıranlarda kullanılmaktadır. İlaç tedavisi kullanırken en çok dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesi, ilaçların dozunun doğru bir şekilde alınmasıdır. Genellikle ilaç içerken önemsenmediği için, doktorun yapmış olduğu uyarıları dikkatli bir şekilde dinlemekte fayda vardır. 
  • Fototerapi: Sakal kıran tedavisinin en kolay ve en rahat tedavi yöntemlerinden bir tanesi, Fototerapi olmaktadır. Kolay ve rahat bir şekilde yapılan bu tedavi yönteminde, Ultraviyole ışıklar sayesinde Sakal Kıran olan bölgeye kolaylıkla tedavi uygulayabilirsiniz. Fazla Ultraviyole ışık alındığı takdirde vücuda belli başlı zararları olan bu ışınlar, dikkatli ve profesyonel bir ekip ile birlikte yapılmasında fayda vardır.
  • Sadbe: Sakal Kıran tedavisinde bilinmeyen bir tedavi yöntemi, Sadbe olmaktadır. 1 ay ve 4 ay arasında bir süre zarfında tedaviyi tamamlayan bu ilaç, kontrollü bir şekilde alınması uygun görülmektedir. 
  • Diyet: Vitamin eksikliği sonucunda Sakal Kıran hastalığının çıktığı görülmektedir, peki bu durumun daha fazla yayılmaması için beslenme düzeninin nasıl olması gerektiğidir. Sakal Kıran tedavisi gören kişilerin bir çoğu yemek konusunda bazı problemler yaşamaktadır. Yemek konusunda en çok yaşanan problemlerden bir tanesi, yağlı ve sağlıksız yiyeceklerin tüketilmesidir. Yağlı ve sağlıksız yiyecekler haricinde, bol meyve ve sebze tüketerek tedaviyi hızlandırmak gayet mümkündür.

Süreç açısından zor ve bir o kadarda yorucu bir sürecin ardından, tedavi yöntemlerini kullandığınızda olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Tedavileri uygularken sürecin daha hızlı bir şekilde ilerleyip bir an önce iyileşmeyi düşünüyorsanız yazılanları dikkatli bir şekilde uygulamanız gerekir. Sakal Kıran hastalığı ile ilgili yanlış bilinen bilgiler arasında, berberlerin kendi aralarında bulmuş olduğu soda tekniği bulunmaktadır. Birçok kişi işe yaradığını öne sürsene, bu tedavinin diğer tedavilerin yanı sıra, çok daha az etki ettiğini görebilirsiniz. En doğru bir şekilde Sakal Kıran tedavisi olmak istiyorsanız yukarıda bulunan tekniklerden birini seçebilirsiniz. Bu sayede hem kontrollü hemde sağlıklı bir şekilde Sakal Kıran tedavisi olarak, normal yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.