ÜST
smoothıe blender

Smoothıe blender kullanımı ve 3 smoothıe tarifi

Bir smoothie blender’ı ilk kez kullanıyorsanız, birçok özelliği ve ayarı nedeniyle bunu biraz karmaşık bulabilirsiniz. Ama merak etmeyin, kısa süre sonra kesinlikle çözeceksiniz.

Üreticiler, kullanım kolaylığının bir blender’ın en önemli özelliği olduğunu biliyorlar ve bu nedenle blender’larını müşterilerinin rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlıyorlar. İşte smoothie blender kullanımı hakkındaki bilgiler ve 3 smoothie tarifi sizler için hazırladığımız yazımızda yer alıyor.

Malzemeleri uygun şekilde karıştırın

smoothıe blender

Blender’ınızın daha uzun süre dayanabilmesi için malzemeleri doğru ekleme sırasını öğrenmeli ve uygulamalısınız. Genel kural, önce en hafif malzemeyi sonra ise en ağır malzemeyi eklemektir.

Bu, sıvıyı her zaman dondurulmuş sebze ve meyveler, buz küpleri ve dondurmalar gibi diğer ağır malzemelerden önce eklemeye başlamanız gerektiği anlamına gelir. Önce sıvıyı eklemek, karıştırıcının malzemeleri kavanoz içinde hareket ettirmesine de yardımcı olur.

Darbe özelliğini kullanın

Smoothie blender kullanırken, büyük hava kabarcıklarının blender’a sıkışmasını önlemek önemlidir. Bunu yapabilmek için donmuş gıda ile karıştırdığınız sıvı arasında doğru dengeyi sağlamalısınız. Blender’ınızın darbe özelliğini kullanırsanız cihazı çok daha sağlıklı kullanmış olursunuz. Geçmişte bu özelliği göz ardı etmiş olabilirsiniz, ancak artık kullanımının farkında olduğunuza göre, bu büyük baloncukların karıştırıcınızda sıkışmasını önlemenin bir yolu var.

Electrolux ESB 5400BK 700Watt Buz Kırıcılı Cam Smoothie Blender buz kırma ve darbe modu özellikleri ile birlikte geliyor.

Yiyecekleri sığdırabilir bir şekilde kesin

Özellikle büyük malzemeleri sığdırmak için malzemeleri blender’ın kavanozuna koymadan önce sığdırabilir bir boyutta kesmeniz gerekir. Pek çok blender kullanıcısı bunu zaten biliyor olsa da bazı insanlar hala bunu yapmayı unutuyor. Sonuç olarak, parçalar blender’ın kavanozunda sıkışarak bıçakların çalışmasını durdurabilir.

smoothıe blender

Yui M-18 3’ü 1 Arada Retro Smoothie Blender Seti tercih edebileceğiniz bir diğer ürün.

Tamper özelliğini unutmayın

Blender’ınız ne kadar harika olursa olsun, blender’ınızın bıçağının sıkışacağı ve çalışmayı durdurabileceği durumlar olacaktır. Yapabileceğiniz en iyi şey, her şeyi tekrar harekete geçirmek için karıştırıcınızın tamper özelliğini kullanmaktır. Tamper özelliğine tam olarak aşina değilseniz, tamper blender’ın en üst kısmında bulunan ve blender’ın motoru çalışıyor olsa bile tüm malzemeleri hareket ettirmek için kullanılabilen bir parçadır.

Smoothıe Tarifleri

  • Muzlu smoothie

Malzemeler

2 adet orta boy muz,

2 su bardağı süt

1 yemek kaşığı bal

1 çay bardağı yoğurt

Bir miktar tarçın

Buz parçaları

Hazırlanışı

Smoothie blender içine süt, yoğurt, bal ve tarçını koyun ve üzerine dilimlediğiniz muz dilimlerini ekleyip karıştırmaya başlayın. Kıvamı koyulaştığında karışımı bir bardağa dökün ve blendır’a buzları ekleyip karıştırın. Buzları parçaladıktan sonra karışıma ilave edin.

  • Çilekli smoothie

Malzemeler

250 gram çilek

2 su bardağı süt

1 çay bardağı yoğurt

Vanilyalı dondurma

Buz parçaları

Hazırlanışı

Çilekleri güzelce yıkayıp suyunu süzün ve ortadan ikiye kesin. Süt, dondurma, yoğurt ve çileği smoothie blenderın içine koyun. Kıvamı pürüzsüz olunca buz parçalarını da ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Bardağa koyup servise hazır hale getirebilirsiniz.

  • Yeşil smoothie

Malzemeler

5-6 dal ıspanak

1 salatalık

Yarım demet maydanoz

1 yemek kaşığı bal

1 su bardağı badem sütü

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri smoothie blender içine atıp karıştırın. Eğer karışımı daha da farklı hale getirmek istiyorsanız size uygun yeşil sebze ve meyveleri kullanabilirsiniz. Ayrıca tüm seçeneklerinize göz atmak için Smoothie Blender kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.