ÜST

Soğuk Duş Almanın Bilinçli Faydaları ve Zararları

Vücut sıcaklığı, vücudun hareket edebilmesi ve bağışıklığın aynı kalabilmesi için çok önemlidir. Hemen hemen her insanda farklı olan vücut sıcaklıkları, dengeli olması gerekir. Kişilerin vücut sıcaklığı konusunda özellikle dikkat etmiş olduğu belli başlı durumlar bulunsa da, vücut sıcaklığında denge için özellikle dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesi, duş alınmasıdır. Duş almak, vücudun dengeli bir sıcaklık seviyesine ulaşmasını sağlar. Doku bütünlüğü ile alakalı olan bu durum, kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Kimisi sıcak suyla duş almayı tercih etmiş olsa da, kimileri soğuk su ile duş almayı tercih eder fakat duş alırken hangi suyun vücuda daha iyi geldiği hakkında detaylı araştırma yapmanızda fayda vardır. 

Yaz aylarında genellikle birçok kişi ılık bir su ile duş almayı tercih eder. Ne çok sıcak ne çok soğuk bir suda duş almak, vücudun ısısını bir hayli dengeler. Kış aylarında ise, sıcak su ile duş almak vücudu gevşettiği için çok daha fazla tercih edilir. Kişilerin yapısına uygun bir şekilde tercih edilmiş olan farklı farklı birçok duş çeşidi bulunsa da, yaz ve kış aylarında soğuk su ile duş almak çok faydalıdır. Vücudun ısı dengesinin bir arada olması için tercih edilmiş olan soğuk duşlar, diğer duş çeşitlerine göre daha fazla tercih edilir. Sağlamış olduğu faydaları ile birlikte, özellikle kış günlerinde soğuk su ile duş almanız, çok daha faydalıdır. 

Soğuk su ile almış olduğunuz duşların ne gibi bir faydası olduğu ve vücut için nasıl faydalı olduğunu detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Bu sayede soğuk su ile duş alarak, bu faydalı bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Soğuk Duş Almanın Faydaları Nelerdir?

Kişilerin genellikle normal yaşantısında tercih etmiş olduğu duş çeşidi, ılık su ile duş almaktadır. Ilık su ile alınan duş, soğuk su ile alınan duşa göre daha az vücuda fayda sağlar. Soğuk su ile duş almanın faydalarına bakacak olursak, en önemli faydalarından bir tanesi, daha dinç olmanızı sağlar. Gündelik yaşantınızda yoğun bir günün ardından daha dinç olmak istiyorsanız, soğuk bir duşa giremenizde fayda vardır. Bu sayede daha dinç bir gün geçirebilirsiniz. Bir diğer yandan sabah uyandığınız zaman  daha dinç bir şekilde güne başlamak istiyorsanız, soğuk su ile duş alabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir şekilde uyanamama problemi yaşamazsınız. Soğuk su, derin bir şekilde nefes almanıza ve vücudun ayılmasına yardımcı olur. Dirençli bir şekilde güne başlamak için beyninize giden kan akışını hızlandırmanızda fayda vardır. Daha hızlı bir şekilde akış sağlamak istiyorsanız, sabahları soğuk su ile duş almanızda fayda vardır.

Soğuk su ile duş almanın bir diğer faydası ise, enerji vermesidir. Vücudun hareket geçebilmesi için özellikle soğuk su ile duş almanız gerekir. Ilık ve sıcak su ile almış olduğunuz su, vücudunuzun gevşemesini sağlar. Bu tarz durumlarda gevşemiş olan vücudun ardından uyku bastırabilir. Gün içerisinde daima enerjik olabilmek için soğuk su ile duş almanızda fayda vardır. 

Soğuk su ile duş almanın en önemli faydalarından bir tanesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Vücudun soğuk algınlığı dönemlerinde en çok yaşamış olduğu sorunlardan bir tanesi, bağışıklık sistemidir. Vücut içerisinde yayılan ateşin önüne geçebilmek için soğuk su ile duş almak gerekir fakat hasta olmadan önce bağışıklık sisteminin güçlenmesi için özellikle soğuk su ile duş almanızda fayda vardır. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirerek herhangi bir hastalık durumunda etkilenmeden kurtulabilirsiniz.

Soğuk duşun en önemli faydalarından bir tanesi, kilo vermenizi sağlar. Genellikle metabolizmayı uyandırmak için uygulanan birçok farklı teknik bulunur. Bu teknikler arasında özellikle dikkat çeken en önemli durumlardan bir tanesi, soğuk duş olmaktadır. Vücut içerisinde bulunan yağ çeşitlerine bakıldığı zaman, metabolizmanın çalışmasını sağlayan en önemli yağ türü, kahverengi yağlar olmaktadır. Vücudun dış kısmını sardığından dolayı, herhangi bir şekilde soğuk suyun vücuda değmesi ile birlikte, metabolizma sisteminin çalışmasını sağlar. Genellikle sporcuların bu tarz durumlarda soğuk su ile duş almasının en temel nedenlerinden bir tanesi, yağ yakımıdır. Vücudunuzun daha sağlıklı olması için özellikle soğuk su ile duş almanızda fayda vardır. Bu sayede daha rahat bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Soğuk Duşun Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Fiziksel anlamda birçok faydası bulunan soğuk duş, bir diğer yandan psikolojik anlamda da çok faydalıdır. Genellikle kişilerin soğuk duşa girmesinin en temel nedenlerinden bir tanesi, metabolizmayı daha fazla çalıştırmasından dolayıdır. Bu sayede vücut daha sağlıklı bir şekilde çalıştığından dolayı, psikolojik olarak kişi kendini daha mutlu hissedebilir. Spor sonrasında soğuk duş almanın insan psikolojisine vermiş olduğu faydalardan bir tanesi, enerji ve mutluluk olmaktadır. Endorfin hormonunun fazla salgılanmasının ardından, kişiler kendini daha mutlu hissedebilir. Bu tarz durumlarda, spor yapmış olan kişilerin genellikle spor sonrasında soğuk su ile duş aldığını görebilirsiniz.

Bir diğer yandan soğuk su ile duş aldıktan sonra, vücut sıkılaştırdığından dolayı psikolojik olarak kendinizi daha zayıf hissederseniz. Vücudun bağışıklık sisteminin çalışması ile birlikte, hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak kendinizi daha fit bir şekilde görebilirsiniz. Bir diğer yandan uyarılmış olan sinir uçları ile birlikte, daha sakin ve daha sessiz bir yaşantı sunulabilir. Soğuk su ile alınan duşlardan sonra psikolojik anlamda rahatlık hissedebilirsiniz. Rahatlık seviyesinin sürekli olarak devam etmesi için düzenli olarak soğuk duş almanız çok faydalıdır.

Soğuk Duşun Zararları Nelerdir?

Kişilere sağlamış olduğu faydaların yanı sıra, soğuk duş almanın belli başlı zararları bulunmaz. Soğuk su ile duş almak isteyen kişilerin özellikle kardiyovasküler rahatsızlığı bulunmaması gerekir. Bu durumun en temel nedenlerinden bir tanesi, soğuk su damarların daralmasını sağladığından dolayı damarlarda sıkışma meydana gelebilir. Herhangi bir şekilde kalp ve damar rahatsızlığı bulunan kişiler soğuk su ile duş almaması, uzmanlar tarafından önerilir. Soğuk duşun zararı konusunda sadece ve sadece kişilerin dikkat etmesi gereken durum, kalp rahatlığıdır. 

Soğuk su ile duş alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise, yüksek bir ateşiniz bulunuyorsa soğuk su ile duş almamanızdır. Genellikle yaz aylarında deniz girmek isteyen kişilerin birçoğu, serinlemek için girmiş olduğu soğuk sudan dolayı şok geçirebilir. Aynı şekilde vücudun sıcak olması durumunda, soğuk ile yapılan duşlarda vücut şok geçirebilir. Bu tarz durumların yaşanmaması için özellikle vücut ateşi var ise, ılık su ile duş alınması gerekir.

Günde Kaç Kez Soğuk Duş Alınmalı?

Soğuk duş denildiğinde birçok kişi günde kaç kez duş alması gerektiğini merak edebilir. Normal duş ile bir olduğundan dolayı, gün içerisinde istediğiniz zaman duşa girebilirsiniz fakat duş sürelerinizi soğuk suyun altında çok fazla beklemeden kısa tutmanızda fayda vardır. Duş sıcaklığına bakıldığında soğuk su ile duş alan kişilerin birçoğu gün içerisinde 2 veya 3 kere duş almaktadır. Aynı şekilde soğuk su ile duş almak istiyorsanız, gün içerisinde 2-3 kez duş alabilirsiniz.