ÜST

Spora Başlamadan Önce Kendiniz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Spor yapmak, sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır ve sağlığınız için egzersiz yapmanız gerekir. Her egzersiz şekli ve tekniği aynı değildir. Yoga ve meditasyon, eğitim kampı veya bisiklet gibi grup etkinlikleri daha sizlerin motivasyon kaynağı olabilir. Diğer antrenman türleri ve egzersizler, örneğin, kapalı yüzme havuzlarında yüzmek gibi tek başına yapılan egzersizlere bayılabilirsiniz. Kişiliğinize uygun bir hobi veya antrenman tarzı bulmak, onu bir zorunluluk yerine eğlenceli hale getirir. Bu yaklaşımda yapılan her spor türü kişileri daha motive ve enerjik hissettirir. Tek başınıza vakit geçirmekten keyif alıyorsanız, yalnız başınıza yapabileceğiniz aktiviteleri düşünebilirsiniz.

Yalnız başınıza vakit geçirmekten keyif alıyorsanız, kendi başınıza çalışmak harika bir seçimdir. Kendi belirlediğiniz zaman aralığında çalışabilir ve en çok istediğiniz aktiviteyi seçebilirsiniz. Solo egzersizler, ister evde ister dışarıda olsun, günün yorgunluğundan veya streslerden uzaklaşmak için harika bir rahatlama yöntemidir. Başka kimsenin sizinle birlikte program yapmasına ihtiyacınız yoktur! Kendiniz için biraz vakit ayırmak istiyorsanız, yalnız başınıza egzersiz yapmak en iyi seçenektir. Tüm gününüzü antrenman yapmak için ayırmanıza gerek yoktur; istediğiniz kadar antrenman zorluğunu belirleyebilirsiniz. Stresli ve yoğun bir dönemde bu kararı almayı planlıyorsanız, kısa ve kolay bir antrenman programı belirleyebilirsiniz. Bu şekilde adaptasyon sürecini hızlı bir şekilde geçirerek motivasyonunuzu koruyabilirsiniz.

Arkadaşlarınız İle Antrenman Yapmayı Tercih Edebilirsiniz

Arkadaşlarınız veya yeni insanlarla etkileşime girmeyi seviyorsanız bir antrenman arkadaşı bulabilirsiniz. Spor yapmayı seven, motive edici ve rekabetçi olan bir antreman arkadaşı bulmak avantajlıdır. Bu sayede daha düzenli antrenman yapar ve spor salonunda daha fazla eğlenir ve keyif alırsınız. Sizi motive eden bir arkadaş, normalden daha fazla çalışmaya teşvik eder ve antrenman süresinin daha hızlı geçtiğini fark edersiniz. Eğer tam olarak bir antrenman arkadaşından emin değilseniz endişelenmeyin; hedeflerinize ulaşmak için egzersiz yapmanın birçok yolu daha vardır. Profesyonel bir danışman eşliğinde spor yaparak, kendinize bir antreman arkadaşı edinebilirsiniz. Kişisel spor danışmanınız, tecrübeleri ve bilgileri ile antremanını eğlenceli hale getirebilir. Yapmaktan keyif aldığınız bir spor dalı ile ilgili amatör liglere katılan takımlara ulaşabilirsiniz.

Yeteneklerinizi ve sosyal çevrenizi başkalarıyla rekabet edecek şekilde geliştirmek için harika bir fırsat bulabilirsiniz. Basketbol, voleybol, tenis ve futbol gibi çeşitli sporlara ait spor kulüplerine katılabilirsiniz. Herkesin eşit oyun süresine sahip olmasını sağlamak için her oyun için yeterli katılımcının bulunduğu bir kulübü tercih etmelisiniz. Spor yapmaktan keyif alıyorsanız amatör bile olsa bir spor ligine katılmayı planlayabilirsiniz. Bu sayede, yeni arkadaşlar edinmenin ve o kulüp içerisinde bir topluluk oluşturmanın harika bir yoludur. Birçok lig, her yaştan bireyleri takımlarında oynama imkanı sağlamaktadır. Yerel liglerde yaş gruplarına göre planlanmış turnuvalar düzenlenmektedir. Başkaları tarafından spor yapmak için teşvik ediliyorsanız, grup derslerine veya antrenman gruplarına kayıt yaptırabilirsiniz.

Spor yapmak sağlık açısından önemli olması ile birlikte fiziksel görünüşe ve duruş formlarına yardımcı olur. Düzenli olarak yapılan spor ve sağlıklı yaşam ile birlikte fit bir görünüm ve güçlü bir duruşun elde edilmemesi mümkün değildir. Sosyal çevreniz tarafından bu konuda motive oluyorsanız, grup derslerine veya antrenman gruplarına katılabilirsiniz. Bunlar yoga, boks derslerinden başlayarak,CrossFit gibi uzun vadeli programlara kadar bütün spor aktiviteleri olabilir. Burada birçok seçeneğiniz vardır. Dikkat etmeniz gereken en önemli konular; katılmayı planladığınız grubun kişiliğinize, günlük programınıza, spor geçmişinize ve bütçenize uygun olduğundan emin olmalısınız.

İnternet sayesinde zamanınıza ve bütçenize uygun bir şey bulmak artık hiç olmadığı kadar kolaydır. Online (çevrimiçi) dersler almayı da düşünebilirsiniz. Alternatif olarak, sizin için ideal olabilecek ücretsiz veya ucuz derslerin olup olmadığını görmek; hangi türden bir spor aktivitesini, hangi şekilde planlayacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır.

Spor geçmişinizde çok fazla bir aktivite yok ise evde biraz egzersiz yapın. Sağlıklı olmak için en basit yöntemlerden biri bunu yapmaktır! Çok zor seviye ve planlı bir antrenman olmak zorunda değildir. Sadece birkaç kilometre boyunca yürümek zaman içinde önemli bir etki yaratabilir. Sağlıklı beslenmenin egzersiz kadar önemli olduğunu unutmayın. Fakat, düzenli olarak spor yapmak, diyetinizi gönlünüzce düzenleyebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Belirli bir periyot boyunca bu şekilde çalışmaya özen gösterdiğinizde kesinlikle değişimi fark edeceksiniz.

Kendiniz için yarattığınız bu fark, sizleri çok daha motive edebilir. İşte tam bu dönemde kendinizi artık rekabetçi bir sporcu olarak görmeye başlayabilirsiniz. Ulusal ve yerel yarışmalara, turnuvalara katılabilirsiniz. Bunlar, koşu yarışları, triathlon vb. olabilirler. Sosyal sorumluluk projeleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından planlanan yerel ve ulusal yarışlar gelenekselleşmiştir. Bunların listesini çıkararak sizlere en uygun olanına katılabilirsiniz. Bu sayede kendiniz için spor anlayışını bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Yoga Ve Meditasyon

Spor yaparken aynı zamanda zihninizi de boşaltmak istiyorsanız, yoga veya meditasyonu deneyebilirsiniz. Mental sağlığınız, yoga ve meditasyondan büyük ölçüde fayda görür. Vücudunuzun kontrolünü elinize almak istiyorsanız, yoga veya meditasyon yapmayı düşünmelisiniz.Yoga, çeşitli vücut alanlarını esnetmek, uzatmak ve güçlendirmek için duruşlar ve hareketler kullanan bir egzersiz türüdür. Düzenli yoga antrenmanı yapmak, çok daha esnek bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olacak ve ileride rahatsızlık hissetmemenize yardımcı olacaktır. Yoga aynı zamanda insanların daha güçlü olmasına yardımcı olduğu uzmanlar ve sporcular tarafından belirtilmektedir. Bu sayede spor veya spor salonu antrenmanları gibi fiziksel aktivitelere katılımınızda,ortaya çıkabilecek olan sakatlık risklerini en aza indirebilirsiniz. Meditasyon ise, rahatlamak, stres seviyelerini düşürmek ve mevcut günlük yoğun aktivitelere daha fazla odaklanmak için kullanılabilir. Kişiler, kaygı sorunlarına yol açabilecek iş veya aile yükümlülüklerinin getirmiş olduğu stres sebebiyle gün boyunca odaklanmakta zorluk yaşarlar. Meditasyon burada zihni boşaltarak, stresi azaltarak kişilerin mental sağlığına fayda sağlamaktadır.

Eğer Spor Yaparken Eğlenmek İstiyorsanız Dans Etmelisiniz

Herkes spor salonunda ya da açık havada egzersiz yapmayı eğlenceli görmeyebilir. Eğer siz spor yaparken aynı zamanda eğlenmeyi olmazsa olmaz olarak görüyorsanız dans etmeyi denemelisiniz. Dans ederken egzersiz ve eğlence bir arada olabilir. Dans etmeyi seven kişilerin oluşturmuş olduğu topluluklara katılarak sosyal çevrenizi genişletebilirsiniz. Ailenizle ve arkadaşlarınızla dans ederek aynı zaman spor yapabilirsiniz. Plajda, aynanın karşısında, boş bir sokak köşesinde vb. dans etmek için uygun olduğunu düşündüğünüz her yer dans etmek için uygundur. Dans etmek, kalbiniz, kemikleriniz ve kaslarınız için sağlıklı olması ile birlikte, zamanın çok hızlı geçtiği ve sosyal iletişimin yüksek olduğu bir aktivitedir.

Kişiliğinize Uygun Olan Sporu Bulmalısınız

Sağlıklı olmak, birini etkilemek veya iyi görünmek ve formda olma isteği sizin bu yoldaki en büyük motivasyonunuz olabilir. Ne olursa olsun motivasyonlarınız ile kişiliğiniz eşleşmelidir. Bunun için gerekli emeği sarf ettiğinizde sonuç aldığınızın farkına varacaksınız.

Aklınızda, sizin için en iyi olan spor salonu, kurs veya aktivitenin hangisi olduğu ile ilgili sorular olması çok doğaldır. Fakat bu tarz soruları sosyal çevrenize sormak her zaman için en iyi stratejidir! Kişilerin, önerilerini öğrenmek ve karşılaştırma yapmak için arkadaşlarınıza, ailenize veya iş arkadaşlarınıza sorabilirsiniz. Ardından, yakınlardaki stüdyolara veya spor salonlarına küçük bir ziyaret ile sizlere sundukları imkanları değerlendirerek tercih edebilirsiniz.