ÜST

Spordan Sonra Oluşan Kas Ağrısı Nasıl Geçer? Sebepleri Nelerdir?

Spora yeni başlandığı zaman kas ağrıları olabilmekte ve bunun için ilk spordan sonra kas ağrısı nasıl geçer? Sorusunun yanıtının bilinmesi gerekmektedir. Spora bir süre ara verildiği zaman ya da egzersizler bırakıldığında yeniden başlama sürecinde kaslarda ağrılar olabilmektedir. Bu ağrıların etkilerini azaltabilmek amacıyla da bazı önlemlerin alınması önemlidir. Spordan önce kas ağrılarının azaltılması ya da buna neden olan olayların azaltılması için kas ağrılarının neden kaynaklandığını bilmek gerekir. Bu açıdan günlük aktivitelerin aksamaması ve kendinizi daha iyi hissetmek adına nelerin yapılabileceğini yazımıza göz atarak öğrenebilir ve buna dair olan önlemler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İlk olarak bilinmesi gereken en temel konu sporun kas ağrısına neden yol açtığıdır. Yeni bir egzersiz ya da spor rutini benimsediğinizde, uzun süre ara verdiğinizde, yeniden başladığınızda hamlık denen durum yani kas liflerinde oluşan hasarlar kas ağrılarına neden olmaktadır. Ayrıca bu durum amatör olarak spor yapanları değil profesyonel sporcuları da etkileyebilmektedir. Bu durumda endişe etmenize gerek yoktur ve zamanla kasla bu duruma alışarak ağrılar azalıp ortadan kalkmaktadır. Spordan sonraki kas ağrısının nedenleri içinde kas yorgunluğu da yer almaktadır. Kas yorgunluğuna neden olan durum da laktik asidin birikmesi ve enerji depolarının zayıflamasıdır.

Yeni spora başlayanlar için kas ağrısı 2 – 3 gün sürebilmekte ve daha sonrasında kaslar spora alışacağından ağrı azalmaktadır. Antrenman programlarına yeni hareketlerin ya da ağırlıkların dâhil edilmesi de ağrı da etkili olmaktadır. Esnemeden spora başlamak ve soğuma hareketlerini yapmamak da aynı şekilde kas ağrısına yol açmaktadır. Kasların fiziksel aktiviteye kendini hazırlamasını sağlayıp daha sonrasında spora ve egzersize başlamak daha doğrudur. Bu yüzden bu hareketlerin göz ardı edilmeden düzenli olarak yapılması gerekmektedir. İlk spordan sonra kas ağrısı nasıl geçer? Sorusu için zamana ihtiyaç olduğunu söylemek yerinde olur. Esneme ve soğuma hareketlerine önem verilmesi kas ağrılarını azaltmaktadır. Egzersiz ya da spor yaparken doğru nefes alıp vermeye dikkat edilmeli ve harekete uygun şekilde nefes kontrolü yapılmasına özen gösterilmelidir.

Spordan önce ve sonra yapılacak olan detaylar ağrılar üzerinde etkili olduğu için ağrıların ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Spor öncesi kas ağrıları nasıl önlenir? Soruru için elbette yapılacak etkili yöntemler vardır ancak bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Spor öncesinde ağrı yaşamamak adına egzersiz rutininizi düzenli olarak artırmak olmalıdır. Çünkü bir anda hareketleri fazlalaştırmak ya da ağırlık olarak fazla yüklenmek kas ağrılarınızın daha çok artmasına neden olur. Bu nedenle de rutin değişikliğine giderken bunu yavaş ve düzenli olarak yapmalısınız. Egzersiz ve spor öncesinde kalp atışını hızlandırmakta olan, esnekliğini arttıran, kan akışını hızlandıran dinamik egzersiz hareketlerine daha çok önem verilmelidir.

Spora başlamadan önce bir kupa kahve şeklinde kafein içermekte olan içecekler tüketilebilir. Fiziksel aktivite öncesinde, sırasında ve sonrasında bol bol su tüketilmesine dikkat edilmelidir. Laktik asit birikimini önlemekte olan soğuma hareketlerini rutine ekleyip bunu aksatmamak, aerobik ve yürüyüş tarzında olan hafif yöntemlerle antrenman sonrasında yaşanabilecek olan kas ağrılarına veda edebilirsiniz. Ayrıca bu belirtilen detaylara dikkat edilmesi kas ağrılarının azaltılmasında etkili olduğu kadar oluşabilecek olan herhangi bir sakatlanma durumunun da önüne geçmektedir.  Bu sayede spordan sonra kas ağrısı nasıl geçer? Sorusunun yanıtını daha spora başlamadan önce alacağınız önlemler ile engellemiş olursunuz.

Spordan Sonra Bacak Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Kas ağrısının azalması ve bu rahatsızlıktan kurtulmak adına ilk olarak kaslara dinlenme süresi vermeniz gerekmektedir. Yoğun olarak antrenman yapanlar birkaç gün ara verip daha sonra devam etmelidir. Spor sonrasında ağrının hafiflemesi için sıcak uygulayarak bacak kaslarını rahatlatabilirsiniz. Örnek olarak ısıtıcı bantlar ya da sıcak havlular ile ağrıyan bölgeyi rahatlatabilirsiniz. Ilık bir duş almakta bölgenin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Sıcak uygulaması sonrasında soğuk terapi ile de kasların ağrısının azalmasını ve rahatlamasını sağlamanız mümkündür. Spordan sonra bacak kas ağrısı nasıl geçer? Sorusunun çözümü için bu yöntemlere dikkat etmenizde fayda var. Ek olarak masaj yapmakta spor sonrasında bacak kaslarına son derece iyi geleceğinden masaj tavsiye edilmektedir.

Masaj ile bacak kas ağrıları hafifleyebileceği gibi kas performansına da iyi gelmektedir. Kan akışını düzenleyen ve kasları rahatlatan masaj size oldukça iyi gelecektir. Kas gevşetici olan kremler ve ilaçlar da kas ağrılarına ve kasla ilgili yaşamakta olduğunuz sorunlara iyi gelir. Ancak bu ilaçları almadan önce mutlaka bir doktora gitmeniz ve reçete almanız gerekmektedir. Ananas, zencefil, vişne gibi besinlerin kas ağrılarını azalttığına dair olan bilgi sayesinde de bunları öğünlerinize ekleyerek beslenebilirsiniz. Beslenme düzeninize eklediğiniz bu besinler ile hem kas ağrılarından kurtulmuş olur hem de sağlıklı şekilde beslenmiş olursunuz. Bu yöntemler kas ağrılarınızın azalması ve zaman içinde yok olması adına son derece etkili yöntemlerdendir.

Ağrılar genellikle spora yeni başlandığında ve yüksek tempolu egzersizler yüzünden ortaya çıkmaktadır. Özellikle karın ve bacak kas ağrıları daha çok olduğu için spor yaparken bacak kas ağrısı neden olur? Sorusunun yanıtı önem taşımaktadır. Normal çalışma temposunu daha da çok artırmak ve alışkın olmadığınız hareketleri yapmanız durumunda bacak kaslarınız zorlanabilir ve sonucunda da ağrılar ortaya çıkabilir. Esneme hareketleri yapmamak ve de yürüyüş yapmadan direkt olarak ağır bir antrenmana başlamak en önemli nedenle arasındadır. Bacak ağrısına neden olan nedenlerden biri de mikroskobik yırtıklardır. Bacak kaslarını zorlamak ya da ani bir hareket yapmak da bu ağrıları tetikleyebilir.  Ancak sağlıksal açısından korkulacak bir durum olmamakla birlikte gayet normal olarak karşılanan bu durum zamanla düzelecektir.

Spor esnasında bacak kasları alışkın olmadığı şekilde çalıştığı için kaslar kendini yenilerken yırtıklar ortaya çıkabilmektedir. Spordan sonra alınan proteinler ve iyi dinlenmeyle daha güçlü şekilde kaslar çalışmaya devam etmektedir.  Spordan sonra bacak kas ağrısı nasıl geçer? Sorusu içinde kesinlikle iyi dinlenmek ve birden yüklenmemek yer almaktadır. Hafif giden bir sporunuz varsa henüz kaslar alışmadan ağır antrenmanlara başlamamakta son derece önemlidir. Spordan sonra kaslara iyi gelecek şeylerden biri yine hareket olduğu için soğuma hareketlerine dikkat ederek bacakları hareket ettirmek gerekir. Çünkü kasların gevşemesi ve kendini rahatlatması gerekir. Zorlayıcı olmayan ve tamamen gevşetmeye yönelik olan kardiyo hareketler kasları son derece hafifletmektedir. Spordan sonraki gün bol bol dinlenmek ve uyumak kaslar için faydalı olduğundan buna dikkat edilmesinde fayda vardır. Uyku sırasında gevşemekte olan kaslar kendini daha iyi şekilde yenilediği için uyku her zaman faydalı olmaktadır. Bu da ağrılarınızın çabuk geçmesini ve fazla ağrı, acı hissetmesini sağlamaktadır.

Ağrıyan bacak kaslarına sıcak su torbası koymak ve buz uygulamak iyi gelmekte ancak direkt olarak buz ya da soğuk uygulamamak gerekir. Öncesinde sıcak uygulama yapmak soğuk uygulaması yapmadan önce son derece önemlidir. Belirtilen uygulamalar ve yöntemler eşliğinde spordan sonra kas ağrısı nasıl geçer? Sorusunun yanıtı etkili olarak alınabilmektedir.