ÜST
steam deck

Steam Deck Oyun Konsolu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Steam Deck, Valve’ın bir el konsolu yapmak için elinden geleni yaptığı ve son zamanlarda en çok beklenen ürünlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Steam Deck’i, Nintendo Switch’e bir rakip olarak düşünebiliriz ancak rakip olduğu kadar oyuncu dizüstü bilgisayarlarına da bir alternatif.

Bu yazımızda Steam Deck oyun konsolu hakkında bilmeniz gerekenlere beraber bakacağız.

Steam Deck

steam deck

Büyük bir Steam oyun kütüphanesine sahip bir bilgisayar oyuncusuysanız ve bilgisayar oyunları oynamanın getirdiği tuhaflıklara ve sıkıntılara alışkınsanız, muhtemelen Steam Deck’i seveceksiniz.

Steam Deck’in çekiciliği, bazı geleneksel konsolların sunamadığı esnekliğinden kaynaklanıyor. Hemen hemen tüm USB-C hub’larına takabilir, bir monitör veya TV’ye bağlayabilir ve büyük ekranda oyun oynayabilirsiniz. Steam Deck’i masaüstü modunda da kullanabilirsiniz. Çeşitli Linux uygulamaları kurmanıza izin veren Steam Deck’i tam teşekküllü bir mini PC’ye dönüştürebilirsiniz. Hatta son yapılan açıklamalarda Steam Deck’e Window işletim sistemini de kurabileceksiniz.

Bu çok yönlülük, Steam Deck’i geleneksel rakiplerinin üzerine koyuyor. Nintendo Switch benzeri bir deneyim arayanlar için tam bir alternatif olmasa da dizüstü bilgisayarı almayı düşünen PC oyuncuları için Steam Deck, ciddi bir potansiyele sahip mükemmel bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle de ince ayar yapmayı sevenler için…

Oyun Desteği

Valve, sisteme Steam Deck’te hangi oyunların çalışabileceğini belirlemenin basit bir yolunu eklemiş. Steam kütüphanesi kullanıcı arayüzünde yeşil onay işareti bulunan oyunlar, Steam Deck üzerinde doğrulanan ve sorunsuz çalışacak oyunlar anlamına geliyor.

Sarı işaretleri oyunlar, “oynanabilir ancak tam olarak test edilmedi ve onları çalıştırırken bazı sorunlar olabilir” anlamına geliyor. Şu anda Steam kütüphanenizdeki oyunların çoğu muhtemelen bu kategoriye girecek.

Ardından, bir oyunun ne kadar iyi oynandığını bilmek için yeterli bilginin olmadığı “bilinmeyen” kategorisi var. Ayrıca, oyunların kesinlikle çalışmadığı anlamına gelen bir “desteklenmeyen” kategorisi de mevcut. Bu, neyse ki şu anda nispeten küçük ve esas olarak, sanal gerçeklik başlıkları gibi Steam Deck’te desteklenmeyen belirli donanımlara ihtiyaç duyduğunuz oyunlarla ilgili.

Az önce yukarıda bahsettiğimiz gelişme ise tüm bunların üstesinden gelebilir. Linux tabanlı SteamOS kullanan Steam Deck’e yakın zamanda Window işletim sistemi de yüklenebilecek ve böylece Steam kütüphanenizdeki oyunlara bu problemler olmadan erişebilme imkanına sahip olabileceksiniz.

Özellikler

Steam Deck özellikleri Valve tarafından açıklandı. Bu da konsolun 7 inçlik ekranının altında neler olduğunu artık bildiğimiz anlamına geliyor.

PC oyuncuları için dikkat edilmesi gereken en önemli şey, Steam Deck’in bir AMD APU üzerinde çalıştığı ve bu henüz başka cihazlarda görmediğimiz bir şey. Bu çip, iki önemli AMD mimarisi etrafında inşa edilmiş: Zen 2 ve RDNA 2.

AMD Zen 2 işlemcisi 4 çekirdek ve 8 iş parçacığını içeriyor. CPU hızı ise 2,4-3,5 Ghz arasında. GPU olarak karşımıza AMD RDNA 2 çıkıyor. 16GB LPDDR5 @ 5,500MT/s 32-bit quad-channel RAM ile çalışan cihazın depolaması ise üçe ayrılıyor. Bunlar 64GB eMMC, 256GB NVMe SSD ve 512GB NVMe SSD. 7 inçlik ekran boyutuna sahip bu konsol, 1280×800 çözünürlüğüne sahip ve 60 Hz ekran yenileme hızı sağlıyor.

25 Şubat’tan itibaren sipariş alımına açılan cihaz için şu anda ABD, Kanada, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’taki müşteriler ayırtma işlemi yapabiliyor. Steam diğer bölge stoklarıyla ilgili bilgiyi yakında vereceğini de belirtiliyor.

Eğer farklı bir oyun konsolu deneyimi de yaşamak istiyorsanız Nintendo Switch Lite Konsolu deneyebilirsiniz.

steam deck

Ayrıca Steam Deck’e sahip olmayı düşünenler için IPG Steam Deck Oyun Konsolu Görünmez Ekran Koruyucu da oldukça işlerine yarayacaktır.