ÜST

Teknolojinin yükselen trendi: NFT Oyunlar

NFT oyunlar yükselişe geçmesi kaçınılmaz bir şekilde hayatımızda yer almaya başladı. NFT’ler 2021’in sonunda oyun dünyasının sözlüğüne de girdi ve hiç şüphesiz 2022’de çok sayıda endüstride en sıcak konulardan biri haline gelecek. Oyunun neden blok zincirinde ilerlediği veya bunun oyunlar ve oyuncular için iyi mi yoksa kötü bir şey mi olduğu konusu hala belirsiz olsa da endüstrinin en kafa karıştırıcı yeni trendinin ne anlama geldiğini şimdi kavramak iyi bir fikir olabilir.

NFT’lerin ne olduğunu, oyunlarda nasıl yer alabileceklerini ve EA ve Ubisoft gibi şirketlerin tasarım portföylerinde bunlara yer vermek hakkında ne düşündüklerine bakacağız.

Oyunlarda NFT nedir?

nft oyunlar

Oyunda veya başka bir yerde kullanılmasından bağımsız olarak, NFT’nin kısaltması, dijital bir öğe için “değiştirilemeyen” veya “takas edilemez” token anlamına gelir. Adı biraz karmaşık geliyor, ancak fikir aslında oldukça basit. NFT, sınırlı miktarda üretilmesi gereken dijital bir malın mülkiyet belgesidir.

Özellikle oyun söz konusu olduğunda, büyük şirketler NFT’leri dijital içerikten sürekli bir gelir akışı sağlamanın bir yolu olarak görüyor. Örneğin, NFT olarak nadir bir Fortnite skini teklif edildiyse, bir oyuncu kaplamayı oyun içinde ilk açan ve ardından sahipliğini alan oyuncu olabilir. Daha sonra skin için kullanılan token büyük paralar karşılığında en yüksek teklifi verene yeniden satılabilir.

Kripto paralarınızı güvenli bir şekilde saklamak istiyorsanız Ledger Nano S Bitcoin Kripto Para Cüzdanını tercih edebilirsiniz.

NFT oyunlar nasıl ortaya çıktı?

Gerçek dünya değerine sahip oyun öğelerine sahip olmak yeni bir kavram değil. Örneğin World of Warcraft, kaynakların, öğelerin ve varlıkların karşılaştırılabilir bir dolar değerine sahip olduğu, hatta karaborsada alınıp satıldığı ve oyuncular arasında satıldığı bir oyun.

Geliştiriciler tarafından oyun içi varlıklardan para kazanılması da yeni bir şey değil, oyuncuların en yeni varlıkları ve en güçlü karakterleri elde etmelerini sağlayan oyun paketlerini satın alarak elde edilebilen karakterler ve öğeler uzun zamanadır var. NFT oyunlarını farklı kılan şey, sanal varlıkların tamamının geliştiricinin sahip olduğu blok zincirlerine kaydedilmesi ve öğelere kesin bir değer koyan pazar yerlerinde açıkça alınıp satılabilmesidir.

NFT oyununa mükemmel bir örnek, oyuncuların NFT olarak kaydedilen ve “Axies” olarak bilinen yaratıkları topladığı, geliştirdiği, savaştığı ve takas ettiği Axie Infinity’dir. Diğer birçok NFT oyununda olduğu gibi, oyuncuların oyunu oynamaya başlamak için karakter satın almaları gerekiyor. Oyuncular, gerçek dünya değeri olan oyun içi para birimi kazanabilir, karakterler, bölge ve nesneler gibi sanal varlıklar da biriktirilebilir, ardından kripto para birimi ticaret platformlarında diğer sanal para birimleriyle takas edilebilir.

Dev şirketler ne düşünüyor?

Oyun endüstrisinin en büyük yayıncılarından bazıları son günlerde NFT’ler hakkında oldukça sık konuşmaya başladı. Ubisoft, yalnızca Ghost Recon Breakpoint için NFT satan Quartz adlı kendi NFT girişiminden bahsetti. Teknolojiye yönelik olumsuz düşüncenin nereden geldiğini anladıklarını ve yolun her adımını dikkate alarak devam etmeleri gerektiklerini belirttiler.

EA ise yarattığı oyunlar ve sunduğu canlı hizmetler bağlamında, tahsil edilebilir dijital içeriğin geleceklerinde anlamlı bir rol oynayacağını düşünüyor. Söylemek için henüz erken olduğunu ama NFT oyunlar dünyasında gerçekten iyi bir konumda olduklarını belirtiyorlar.

Birçok sektörde yavaş yavaş NFT’lerin etkisini hissetmeye başladık ve bu etki gelişerek devam edecek gibi görünüyor. NFT oyunlar için olan ilgi de aynı şekilde yükselebilir.

MSI GP66 Leopard 11UG-046XTR Taşınabilir Bilgisayar NFT oyunlarınızı oynamak veya kripto paralarınızı yönetmek için harika bir seçenek! İncelemeyi unutmayın.