ÜST
twister aleti

Twister aleti nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir?

Twister aleti, ayakta durup üzerinde dönebileceğiniz bir tür ev içi egzersiz ekipmanıdır. Marka tipine göre farklı yuvarlak şekillere sahiptirler ve altları kavislidir. Ayrıca twister veya denge diskleri olarak da adlandırılırlar. Bir televizyon dizisinde ilk kez görüldüğünden beri popülerlik kazanmış ucuz bir egzersiz aletidir.

Twister aleti bazıları için eğlenceli ve iyi bir egzersiz şeklidir ancak herkes için doğru alet olmayabilir. Bu yazımızda twister aletinin faydalarını, kullanımını ve risklerini ele alacağız.

Twister aletinin faydaları

twister aleti

 

Twister aleti, fiziğinizi şekillendirmek ve dengeyi geliştirmek için tasarlanmıştır. Bunu, tüm core bölgenizi veya vücudunuzun orta bölümünüzü çalıştırarak yaparlar. Çekirdek bölge denilen core bölgesi, vücudunuzu destekleyen ve stabilize eden kaslardan oluşur. Bunlar, alt sırt kaslarını, kalçaları, karnı ve pelvisi içerir. İnsanlar ayrıca kalori yakmaya destek olması için twister disklerini bir egzersiz şekli olarak kullanırlar.

Twister aleti, core bölgenizi güçlendirerek sırt yaralanmalarını önlemenize yardımcı olabilirler. Güçlü bir core, fiziksel güç ve denge için de önemlidir. Twister aletleri, belli bir kas kütlesi elde etmenize ve orta bölgenizdeki yağları eritmenize yardımcı olabilir.

Delta Egzersiz Lastikli Twister Spor Aleti tercihlerin arasında yer alan ürünlerden bir tanesi.

Twister aleti nasıl kullanılır?

  • Hazırlanma aşaması

Herhangi bir aerobik antrenmanında olduğu gibi, ısınma hareketleri ile başlayın. Twister aletine binmek ve üzerinde kalmak için belirli bir miktar denge gereklidir. Aşağıdakileri yaparak bu tür bir egzersiz için hazır olduğunuzdan emin olun:

Kendinizi test edin: Gözleriniz kapalıyken yarım dakika ila bir dakika arasında sallanmadan tek ayak üzerinde durabiliyorsanız, muhtemelen bu dönen spor aletini denemeye hazırsınız demektir.

Yanınızda bir gözetmen olsun: İyi bir dengeye sahip olsanız bile, ilk kullandığınızda yanınızda birinin olması mantıklı olabilir.

Düz, sabit bir yüzeyde olun: Aletin sizinle birlikte hareket etmesi mümkündür, bu nedenle üzerinde bulunduğunuz zeminin düz olduğundan emin olun. Hareket edebilecek, bükülebilecek veya kayabilecek bir alan üzerinde çalışmayın.

Bir duvar kullanın: Dengenizi kaybediyormuş gibi hissediyorsanız, bir duvarın veya elinizi koyabileceğiniz sabit bir şeyin yakınında egzersiz yapın.

  • Egzersiz aşaması

Sabit hissedene kadar bir ayağınızı aletin bir tarafına sıkıca yerleştirin. Bazı twister aletlerinde kaymaz alanlar bulunur. İkinci ayağınızı aletin diğer tarafına koyun. Dizlerinizi hafifçe bükün ve sırtınızı düz tutun. Yavaşça bir yandan diğer yana sallayın. Ardından, alet üzerinde denge sağlama yeteneğinizden emin olana kadar önden arkaya sallamayı deneyin.

Gövdenizi ileri geri bükün, kollarınızı ters yönde sallayın. Gittikçe hızınızı artırın. Kendinize güvendiğinizde antrenmanınıza el ağırlıkları eklemeyi deneyin. Alıştıktan sonra, üst bacağınızı çalıştırmak için dizinizin bükülme derinliğini derinleştirmek isteyebilirsiniz. Ayrıca sonunda squat yapmak için de kendinizi geliştirebilirsiniz.

Clifton Twister Disk seçeneklerinizden bir diğeri olarak Hepsiburada’da yer alıyor.

Twister aletinin zorlukları ve riskleri

twister aleti

Bu egzersiz şeklinin size uygun olup olmadığından emin değilseniz, denemeden önce bir doktor, fizyoterapist veya bir fitness koçuyla konuşun. Twister’ın potansiyel risklerinden bazıları şunlardır:

  • Aşırı kullanımı bel yaralanmasına neden olabilir. Tekrarlayan burulma veya çok geniş hareket aralığı, sırt incinmelerine veya burkulmalara neden olabilir.
  • Dizlerde bükülme, gerilmeye veya menisküs yırtılmasına neden olabilir. Kalçalarınızı kullanmayı ve belinizi bükmeyi unutmayın.
  • Düşmeler mümkündür. Sizin için uygun bir hızda döndüğünüzden ve yakınınızda gerektiğinde kendinizi destekleyebileceğiniz bir şey olduğundan emin olun.
  • Baş dönmesine neden olan bir rahatsızlığınız varsa twister size uygun olmayabilir. Kan dolaşımı zayıf olan veya kan basıncında ani düşüşlere yatkın kişiler doktor onayı olmadan bu aleti kullanmamalıdır.

Twister kategorimize göz atarak bütün seçeneklerinizi daha detaylı inceleyebilirsiniz.