ÜST
yatak seçiminde

Yatak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda yatak seçeneği varken yeni bir tane satın almak çok zor olabilir. Özellikle sırt ve boyun ağrıları çeken kişiler için bu önemlidir. Doğru veya yanlış yatak seçimi, günün geri kalanında iyi hissetmeniz ile ağrı çekmeniz arasında büyük fark yaratacaktır. Bu yazımızda yatak seçiminde dikkat etmeniz gereken noktaların ne olduğuna beraber bakacağız.

Rahatlığa odaklanın

yatak seçiminde

Yatak seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kendi konfor seviyenizdir. En pahalı yatağı alsanız bile, üzerinde rahat değilseniz, hayatınızın en iyi uyku deneyimini yaşayamazsınız. Bu, yatak boyutu, sertlik ve malzeme türü gibi diğer birkaç faktöre bağlıdır. Herkese göre, herkese uygun gibi sloganlarla satılan bir yatağı satın almak yerine sizin için en iyi olan yatağı satın alın.

Hangi yatak boyutu?

İhtiyaçlarınız için doğru boyutu bulmaya çalışın. Dar bir yatak kullanıyor ve kendinizi kısıtlanmış hissediyorsanız, daha geniş bir çift kişilik yatağa ihtiyacınız var demektir. Büyük boy bir yatak, bir kişi için biraz büyük olabilir, ancak ekstra alanı seviyorsanız bu sizin için harika olacaktır. Daha büyük boyuttaki yataklar ebeveyn yatak odaları oldukça uygundur. Ancak, bu kadar büyük bir yatağı gerektiğinde hareket ettirmenin, bazı zorluklar doğurabileceğini unutmayın.

Uyku pozisyonunuz ve yatak sertliği

İnsanlar çoğu gece farklı uyku pozisyonları arasında gidip gelme eğiliminde olsa da belirli uyku pozisyonlarını mutlaka diğerlerine tercih ederler. Belki de sırt üstü yatmayı ve daha sonra tek tarafa dönmeyi seven birisiniz. Ya da belki de gecenin çoğunu yan yatarak geçiriyorsunuz ve sabaha karşı sırt üstü yatmaya geçiyorsunuz. Tercih ettiğiniz uyku pozisyonlarını daha önce hiç düşünmediyseniz, önümüzdeki hafta nasıl uyuduğunuza dikkat edin. Bu bilgi önemlidir, çünkü yatış pozisyonlarına göre size uygun sertlikle bir yatak seçmeniz gerekir.

Örnek olarak sırt üstü uyuyanlar dengeye ihtiyaç duyarken, yan uyuyanlar omuzlarda ve kalçalarda basınç rahatlamasına ihtiyaç duyarlar. Bu, genellikle geceleri rahatsız edici sıkışmaları önlemeye yardımcı olmak için vücudun kıvrımlarına uyan daha yumuşak bir yatak kullanmak isteyecekleri anlamına gelir. Yüz üstü uyuyanlar ise kalçaları omuzlarla aynı hizada tutacak daha sert bir yatağa ihtiyaç duyacaklardır.

Tabi yatak sertliğine ayrı bir parantez açmakta fayda var. Omurganızı ve vücudunuzun diğer kısımlarını uygun şekilde desteklemek için yeterli bir sertliğe ihtiyacınız var. Ancak aşırı sertlik, rahatsız edici baskı noktalarına neden olabilir ve siz uyurken omurganızın doğal eğrisini korumasını engelleyebilir. Bunun yanı sıra çok fazla yumuşaklık, omurganın orta bölgesinin pozisyonunu etkileyebilir, bu da duruş bozukluğuna ve sırt ağrısına neden olabilir.

Tüm seçenekleri göz önünde bulundurun

Hangi yatak tipinin size en uygun olduğunu seçerken yaylı yatak, şişme yatak, su yatağı, hafızalı sünger, lateks gibi seçeneklerinizin olduğunu unutmayın.

En popüler ve yaygın olarak kullanılan yatak türlerinden biri olan yaylı yataklar, kabarık, destekleyici ve sağlamdır. Ancak gürültülü olması ve zıplama etkisi yaratması herkesi memnun etmeyebilir.

Yataş Projects PREMİER 500 DHT Yaylı Seri Yatak (Çift Kişilik – 160×200 cm) güçlü omurga desteği ve akıllı uyku ile yüksek konfor sağlıyor.

yatak seçiminde

Lateks süngerler hızlı tepki verir, bu nedenle kabarık ve yumuşaktır. Aynı zamanda tamamen doğal bir malzemedir, bu nedenle organik bir yatak arayan çevre dostu uykucular için mükemmel bir seçim olabilir. İdaş Boston Late Lateks Yatak doğal lateks konfor katmanı ile hava sirkülasyonu da sağlayarak terlemeyi önlüyor, vücut kıvrımlarını tam destekliyor ve ferahlık hissi veriyor.

Hibrit yataklar da son zamanlarda popülerliği artmaya başlayan yatak türleri arasında yer alıyor. İşbir Yatak Energy+ Sportif Yaşamı Destekleyen Hibrit Yatak bunlardan bir tanesi.