ÜST
iyengar yoga

Yogaya yeni bir soluk: İyengar yoga

Hem bedenimize hem ruhumuza iyi gelen yoganın farklı bir türü ile tanışın: İyengar yoga. Son yıllarda yükselişe geçen, her geçen gün yeni insanların hayatına dokunan İyengar yoganın tüm detaylarını sizler için araştırdık.

İyengar yoga nedir?

iyengar yoga

Hindistan’da yaşamış Sri B.K.S İyengar’ın Hatha yoga prensiplerini temel alarak geliştirdiği İyengar yoga; birçok farklı yoga uygulamasında olduğu gibi bedenin, zihnin, duyguların ve aklın birleşmesini ve belli bir uyumda kalmasını amaçlıyor.

Bu türü diğer yoga türlerinden ayıran en önemli özellik ise yardımcı gereçler (blok, yastık, sandalye, kemer ve battaniye) kullanarak yoganın, genç, yaşlı, hasta, engelli ayırmaksızın herkese ulaşmasını sağlaması. Uygulanırken duruşlarda uzun süreli kalınır ve duruşlar arası geçişler yavaştır. Böylece her yaştan ve her türlü fiziksel kondisyondaki insanlar İyengar yogayı kolaylıkla uygulayabilir.

1960’larda İngiltere’de popüler olmasının ardından tüm dünyaya yayılan ve uygulama kolaylıkları ile dünyada en fazla uygulanan yoga akımlarından biri olan İyengar yogada vücudun bazı parçalarını gererek, bazı parçalarını rahatlatarak beden ve ruhun harmonisi hedeflenir. Aynı zamanda nefes kontrolü, bedenin gevşemesi ve kan dolaşımının artmasını sağlanır.

İlk uygulayıcısı B.K.S İyengar’ın yoga terapisi diye tanımladığı ve aynı isimle kitaplaştırdığı İyengar Yoga sayesinde yoganın travma ve diğer ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği kabul edilmiş, kadınlar için hamilelikte, adet ve menopoz dönemlerinde rahatlatıcı ve kolaylıkla uygulanabilir duruş sıralaması oluşturulmuştur.

Ağustos 2014 tarihinde vefat eden Yoga ustasının ardından Puna şehrinde anısına kurulan Yoga Enstitüsü’nde kızı Gita Iyengar ve oğlu Prashant Iyengar öğretilerini ve yoga uygulamalarını devam ettirmektedir. Gita Iyengar aynı zamanda kadınları için hayatın her aşamasında kullanabilecekleri ilk yoga çalışması olan Kadınlar İçin Yoga kitabının yazarıdır.

Nasıl uygulanır?

Yogaya yeni başlayan, esnek olmadığını düşünen ve rahat hissetmek isteyenlerin öncelikle tercih ettiği bu yoga çeşidi, dayanıklılığı, esnekliği, gücü, dengeyi ve odaklanmayı geliştirmeye yardımcı olur.

Uygulaması sırasında asanalarda kalışlar uzun, pozlar arası geçişler ise oldukça yavaştır. Sıkça kullanılan yardımcı gereçler (blok, yastık, sandalye, kemer ve battaniye) sayesinde asanalar daha doğru, kolay, güvenli ve etkili bir biçimde uygulanır.

Bu yoga türü yaşam enerjisi olarak tanımlanan pranalar ile beslenir. Duruşların doğru ve olması gereken hizada uygulanması oldukça önemlidir. Tüm duruşları açıkça göstermek ve açıklamak, duruşların doğru yapılıp yapılmadığını dikkatli bir şekilde gözlemlemek İyengar yoga öğretisinin en belirgin özellikleridir. Bu nedenle bu yoga türünün eğitmeni olmak diğer yoga akımlarına göre daha zordur ve daha detaylı bir eğitim almayı gerektirir.

Bu yoga türü her katılımcıya bireysel olarak yaklaşır. Farklı vücut tipleri, travma deneyimi ve hastalıklar, hamilelik ve adet döngülerine göre uygulanan tekniklerde değişikliğe gidilebilir. İyengar yoganın uygulaması için hazırsanız, başlamadan önce yanınızda Hitfonu yoga/pilates bandı bulundurmayı unutmayın.

iyengar yoga

Aynı şekilde Treyoga Ahşap Yoga Bloğu da yanınızda bulundurun.

Bu uygulamada tüm çalışmalar ana duruşla başlar. Zamanla ileri ve geri gerilmeler, bükülme, ters ve düzeltici duruşlar dahil olmak üzere kişinin beden yapısına ve kondisyonuna göre diğer duruşlar eklenir. Her çalışma dinlenme ve gevşeme duruşu Savasana ile bitirilir. Bu şekilde zaman içerisinde bedeninizi kontrol etmeyi, enerji dengesini sağlamayı öğrenecek, aklınızı harekete geçirip hareketlerinize daha fazla bilinç kazandıracaksınız. Aynı zamanda aklınızı sakinleştirecek ve nefesinizi kontrol etmeye başlayacaksınız.