Akıllı Telefonlar İçin En İyi Bulmaca Oyunları

 

Akıllı telefonlar üzerinde aksiyon, yarış, strateji türlerinde oynanan yüzlerce mobil oyun bulunuyor ve her bir oyun, farklı hedef kitlelere hitap ediyor. Aksiyon ve yarış türü, daha çok genç bir kitleye hitap ederken, strateji türü ise daha çok orta yaş grubuna hitap ediyor. Fakat, bazı oyunlar var ki bunlar, yediden yetmişe tüm yaş grupları tarafından sevilerek oynanıyor. Genel tanımı “bulmaca türü” olan bu oyun grubu, gelişen mobil oyun teknolojisi sayesinde mükemmel grafikler içeren oyunlar da sunuyor. İlerleyen satırlarda bu türe giren ve dünya çapında beğenilerek oynanan oyunlardan bazıları sıralanıyor.

The Room Old Sins, gizemli atmosferi ve mükemmel grafikleri ile dikkat çekiyor.

The Room: Old Sins

Kaynak: YouTube

Fireproof Games firması tarafından üretilen oyun, hem macera hem de bulmaca ve gizem unsurları içeriyor; kurgusu ve grafikleri ile göz dolduruyor. Hikâye olarak da son derece etkileyici olan oyun, aynı zamanda akıcı bir oyun deneyimi de sunuyor. Oyunun müzikleri de kullanıcıları tarafından beğenilen özelliklerden biri oluyor. Oyun, bir mühendis ile eşinin kaybolmalarındaki gizemi çözmek için Waldegrave Malikânesinde başlıyor ve ipuçlarını bulmak için yapılan çalışmalar şeklinde devam ediyor.

Monument Valley

Kaynak: Ustwo

Ustwo firması tarafından üretilen ve kahramanının adı Ida olan oyun, perspektif oyunları ve optik yanılsama faktörleri içeriyor. Oyun, Ida isimli karakterin gitmesi gereken yolların açılması için bulmaca ve gizemlerin çözülmesi ile devam ediyor. Oyunda grafik tasarımı yanında ses de etkileyici bir güzellikte kullanılıyor. Bu tarzdan hoşlanan ve geometri ile arası iyi olan oyunculara farklı bir oyun deneyimi sunuyor.

Lara Croft Go

Kaynak: Square Enix

Gizem ve macera türünde bir oyun olan Lara Croft Go, eski ve unutulmuş bir medeniyete ait olan harabelerde Queen of Venom’un sırrını çözmeye uğraşan Lara Croft’un maceralarını ele alıyor. Etkileyici bir grafik tasarımına sahip olan oyun, son derece kolay oynanmayı sağlayacak kontroller içeriyor. Müzikleri de beğeni toplayan oyun, bu tür oyunları sevenlerin hoşça vakit geçirmelerini sağlıyor.

Roll the Ball: Slide Puzzle

Kaynak: YouTube

Bulmaca türünün basit ama eğlenceli örneklerinden olan oyun, zaman geçirmek için harika bir seçenek sunuyor. Oyunda, topun önündeki engelleri kaydırmak, topun yolunu açmak ve kırmızı renkteki hedef bloğuna ulaşmak amaçlanıyor. Basit gibi görünmekle beraber kullanıcısına biraz beyin jimnastiği yaptırıyor.

Doors, bulunan ipuçları ve çözülen bulmacalar ile özgürlüğe kaçış deneyimi yaşatıyor.

Doors

Kaynak: YouTube

Oyun, bir zamanların meşhur odadan kaçış oyunlarına benzer bir konsept içeriyor ve bu tür oyunlardan hoşlananlara keyifli ve heyecanlı bir oyun deneyimi vadediyor. Oyun, bu tür oyunların klasik başlangıç şekli olarak, sıkışıp kalınan bir odada başlıyor. Süreç, oda içerisinde yer alan materyalleri toplamak ve bunları da kullanarak ipuçlarını ele geçirmek ve çözmek şeklinde devam ediyor. Toplamda 80 adet oda içeren oyun, ipuçlarını değerlendiren, şifre ve gizemli bulmaca çözmeye meraklı, dedektif ruhlular için mükemmel bir deneyim sunuyor.

Unblock Me

Kaynak: Dailymotion

Çok fazla bölüm içeren bu oyun, yine zekâyı zorlayan bir bulmaca oyunu olarak dikkat çekiyor. Oyunda, hedef tahtayı, diğer tahtaları oynatarak dışarıya çıkarmak amaçlanıyor. Bunu için de hedef tahtanın önündeki tahtaları kendi yönlerinde hareket ettirerek yol açmak gerekiyor. Oyunda dikey tahtaların, sadece dikey yönde; yatay tahtaların ise sadece yatay yönde hareket edebileceklerine dikkat etmek gerekiyor.

Paperama, kâğıt katlamaktan hoşlanalar için mükemmel ve eğlenceli bir alternatif sunuyor.

Paperama

Kaynak: YouTube

Bir kâğıt katlama oyunu olan Paperama, oyuncularına çok eğlenceli; fakat bir o kadar da zor bir oyun sunuyor. Oyun istenen şekilleri elde etmek için kâğıtları uygun yerlerinden katlama esasına dayanıyor. Sınırlı hareketler ile sonuca ulaşmanız gereken oyun, geometrik düşünme gücü istiyor ve aslında ilerleyen bölümlerinde zekâyı biraz zorluyor. Paperama, zor bulmacaları sevenlerin tercihleri arasında yer alıyor.

Kelimelik

Kaynak: YouTube

Türkçe bir ada sahip olması şaşırtmasın; ancak, Kelimelik oyunu, tüm dünyanın tanıdığı ve oynadığı Scrabble adlı oyunun Türkçe sürümü olma özelliği taşıyor. Oyun, arkadaşlar ile oynama fırsatı yanında oyunda yer alan diğer oyuncular ile de oynama şansı veriyor. Diğer kelime oyunlarına benzer şekilde, verilen harfler ile oyun tahtası kullanılarak kelime üretme şeklinde oynanıyor. Üretilen kelimeler karşılığında puan kazanılan oyunda ekstra puan veren kareler ile daha fazla puan kazanılabiliyor. Bu yönüyle sadece kelime bilgisi değil; bir parça da strateji bilgisi de gerektiriyor. Kelimelik oyunu, arkadaşlar ile hoşça vakit geçirirken aynı zamanda eğlenmeyi de sağlıyor.

Flow

Kaynak: YouTube

Aranılan gerçek bir beyin egzersizi ise Flow, bu amaca en yakın oyunlardan biri gibi görünüyor. Boruların istenen noktalara götürülmesi şeklinde oynanan oyun, oldukça basit bir başlangıcın ardından git gide zorlaşan bir süreç izliyor. Harfler ile numaralandırılmış noktalar, oyun ilerledikçe çoğalıyor ve oyunun zorluk seviyesi de sürekli artıyor. Bu hâliyle oyun, zoru sevenler tarafından çokça tercih ediliyor.

2048

Kaynak: Faqphone

2048 oyunu, matematikten ve sayılardan hoşlananların severek oynayacakları oyunlar arasında yer alıyor. Oyun, 2 ve 2’nin kuvvetleri olan sayıların birbirleriyle birleştirilmek suretiyle 2048 sayısına ulaşılması amacını taşıyor. Bu sayıya ulaştıktan sonra istenirse bir sonraki hedefe 4096 sayısına ulaşmak için yola devam edilebiliyor. Tabii ki süreç, sonraki katlar şeklinde işlemeye devam ediyor.

Linken

Kaynak: Doors Geek

Oyun, ekranda verilen şekillerin birleştirilerek yolun tamamlanması esasına göre oynanıyor. Oldukça kaliteli bir grafik yapısına sahip olan oyun, geçilen her bölüm ile birlikte daha zor ve daha karışık şekillerden oluşmuş bir bölümü çözmenizi istiyor.