Bembeyaz dişlere sahip olmak için yapmanız gerekenler

Diş macunu reklamı yıldızı olmasak da bembeyaz dişlere sahip olmak mümkün mü? Bu yazımızda, bembeyaz dişlere sahip olmak için yapmanız gerekenleri sizler için listeledik.

Sağlıklı bir ağız ve bembeyaz dişler; kim istemez ki… Ağız dolusu gülebilmenin, ağız kokusu derdi olmadan rahatça davranabilmenin bir çeşit göstergesidir beyaz dişler. Ancak, kimi zaman genetik kimi zaman da çevresel nedenlerden ötürü dişlerimiz zaman içerisinde beyazlığını kaybedebilir.

İleri düzeyde bir lekelenme için mutlaka diş hekimine başvurmak gerekir ancak belli bir düzeye kadar dişleri beyazlatma işlemini belli ipuçlarını takip ederek kendi başınıza da yapabilirsiniz. Beslenme şeklimizi düzenlemek ve ağız hijyenini sağlamak bu anlamda kritik önem taşımakta.

Yediklerimiz ve içtiklerimiz dişlerimizin rengini belirliyor!bembeyaz dişlere

İlk olarak asitli ve dişte leke bırakan içeceklerden uzak durmak gerekiyor. Bunların en bilinenleri;  çay, kahve, kola, şarap ve enerji içecekleri. Eğer sıklıkla tüketiyorsak da en azından pipetle içmek bu anlamda faydalı olacaktır.

Pipet demişken, plastik pipetlerin çevreyi en fazla kirleten ürünlerden biri olduğunu hatırlamakta fayda var; o yüzden cam pipetleri hem çok şık hem de sağlıklı bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz;

İçecekler arasında adaçayının dişleri beyazlatmada pozitif bir etkisi olduğu biliniyor. Adaçayına ek olarak çilek ve elmanın içerisindeki etken maddeler dişleri beyazlatıyor. Etkiyi arttırmak için elma veya çileğin püresini hazırlayıp diş fırçalarken kullanabilirsiniz.

Karbonat ve limonun iddia edildiği gibi dişleri beyazlatmada etkisi büyük ancak aynı oranda dişleri aşındırdığı için diş hekimleri tarafından önerilmiyor. Çünkü aşınmış dişlerin zamanla beyaz rengini geri dönülmez bir şekilde kaybetmesi çok muhtemel. Ancak ağzınızın içindeki asit dengesini düzenlemek için her sabah aç karnına bir bardak suya bir kaç damla elma sirkesi ekleyip tüketebilirsiniz.

bembeyaz dişlere

Soma kadın atölyesi tarafından üretilen doğal elma sirkesini gönül rahatlığıyla kullanabilir, aynı zamanda kadın emeğine destek olabilirsiniz.  

Ağız hijyeni olmazsa olmaz!

Dişlerimizi günde en az iki kez fırçalamamız gerektiği herhalde çocukluğumuzdan beri söylenegelmiştir. Peki, tıpkı dişleriniz gibi dilinizi de fırçalamanız gerektiğini biliyor muydunuz?

Dilinizi diş fırçanızı kullanarak fırçalayabilirsiniz. Ancak bizim daha etkili bir önerimiz var; dil temizleyicisi. Dili temizlemek için özel olarak dizayn edilen bu aparat ile dilinizi bakterilerden arındırarak hem nefesi hem de ağız içini etkin bir şekilde temizlemek mümkün. Bakırdan yapılmış Qax dil sıyırıcı kesinlikle denenmeye değer;

Ağız hijyeninde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta diş fırçanızı düzenli aralıklarla (en geç 3 ayda bir) değiştirmek. Diş fırçanızın kılları eğri büğrü bir hal almışsa değiştirilmesi için alarm veriyor demektir.

Yapılan araştırmalar şarjlı/pilli diş fırçalarının dişleri beyazlatma konusunda pozitif bir etki yarattığını gösteriyor. Eğer siz de şarjlı diş fırçalarını denemek isterseniz Oral B’nin farklı modellerine mutlaka göz atmanızı öneririz;

Diş beyazlatma özelliği olan diş macunlarının bu konuda etkisi olduğu düşünülmekte ancak her kişi için aynı etki gözlenmeyebiliyor. Başka bir deyişle, bir ürün sizde çok iyi sonuç verirken bir başkasında aynı etkiyi göstermeyebilir ya da tersi de mümkün olabilir. Bu nedenle, değişik markalara ait beyazlatıcı diş macunlarını farklı zamanlarda denemek iyi bir çözüm olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra dişlerdeki yapı bozuklukları da dişlerin rengini etkileyebilir. Bu yüzden diş hekiminizin tavsiyesi ile uygulanacak bir ortodonti tedavisi ile sorunu aşabilir, dişlerinizi daha kolay temizleyip bu temizliği uzun süre koruyarak daha beyaz dişlere kavuşabilirsiniz.

Diş bakımı hakkında daha fazla öneriye ulaşmak için  “Diş bakımınızı tamamlayacak yepyeni öneriler” başlıklı yazımıza bekleriz.