Bilgisayar Başında Çalışanların Dikkat Etmesi Gerekenler

 

Modern iş dünyasının önemli bir bileşeni olan bilgisayarlar, ofis çalışanlarının pek çoğunu uzun süre masa başında ve ekran karşısında çalışmak zorunda bırakır. Masa başında bilgisayar ile çalışma, kolay gibi görünse de kurallarına uygun olarak yapılmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bel ve boyun ağrıları, el ve kolda sinir sıkışması, göz ve görme ile ilgili problemler, iskelet sorunları, kamburluk gibi pek çok sorun, masa başı çalışanlarının en fazla yakındıkları sağlık sorunlarını teşkil eder. Ancak, bu sorunları doğru yöntem ve teknikler ile çalışarak aşmak, elbette ki mümkündür. İlerleyen satırlarda, masa başı çalışanlarının bilgisayar kullanırken dikkat etmesi gereken tavsiye niteliğindeki başlıklar sıralanıyor.

Çalışma süresini belirli periyotlara bölerek gözleri ve vücudu dinlendirmek, çalışan sağlığını korumaya yardım eder.

Çalışma Süresi

Kaynak: Delivered Social

Masa başı çalışanlarının dikkat etmesi gereken konuların en önemlilerinden bir tanesi, çalışma süresidir. Çalışma süresi konusu; yoğun iş temposu, yetiştirilmesi gereken onlarca iş gibi gerekçelerle çalışanların en çok ihmal ettikleri konudur. Uzmanların belirttiklerine göre masa başında sabit olarak kalınan sürenin yarım saat ile sınırlandırılması gerekir. Bundan daha uzun süreler boyunca sabit şekilde çalışmak, kan dolaşımını engelleyebilir ve bu da ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına sebep olabilir. Bu türden olumsuzlukların önüne geçmek için yarım saatlik periyotlarda bir veya iki dakikalık kısa molalar vermek, olumlu sonuçlar doğurur. Mola sürelerini, esneme ve gerilme hareketleri yaparak değerlendirmek de kasların rahatlamasına ve yavaşlayan kan dolaşımının hızlanmasına etki eder. Yine bu süre boyunca belirli süreler ekrana bakılmaması, daha uzak nesnelere odaklanılması ise gözlerin dinlenmesi açısından faydalı sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Doğru Koltuk Seçimi

Kaynak: Klassis

Doğru koltuk seçimi de sağlıklı bir çalışma için önemlidir. Rahat edilemeyen bir koltuk ile çalışmak, diğer tüm tedbirler alınsa bile sorun oluşturabilir. Koltuğun oturma bölgesinin yeterli genişlikte ve arka kısmının sırtı kavrayan bir yapıda olması gerekir. Koltuğun yere olan yüksekliğinin ve kolçak yüksekliğinin ayarlanabilir olması da rahat bir çalışma süreci için önemlidir. Koltuğa oturulduğunda ayakların tam düz şekilde yere basması, bel ve sırt bölgelerinin rahatlığı için önemlidir. Koltuğun, çalışma sırasında beli destekler tarzda olması; koltuk bunu tam sağlayamıyor ise bel yastığı tarzı aparatlar ile sırtın desteklenmesi gerekir.

Çalışma Masası Seçimi

Kaynak: Pochiwinebarde

Çalışma masasının, kullanıcının boyuna uygun olarak seçilmesi gerekir. Yapılan işin gereği olarak kullanılacak bilgisayar, telefon ve diğer ofis malzemelerine rahatlıkla ulaşabilecek genişlikte olması da önemlidir. Çalışma masası seçilirken özellikle yüksekliği ayarlanabilir masalar tercih edilmeli; masa ayak yüksekliği kullanıcının rahat çalışma yüksekliğine göre ayarlanabilir olmalıdır. Boyut olarak kullanıcısına uymayan masalarda uzun süreli çalışmak, kalıcı bel ve sırt ağrılarına yol açabileceği gibi kamburluk gibi tedavisi çok zor olan sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.

Göz ve sırt sağlığını korumak için ekranın mutlaka doğru şekilde konumlandırılması gerekir.

Ekranın Doğru Konumlandırılması

Kaynak: YouTube

Ekran ve klavyenin, çalışana göre doğru olarak konumlandırılması gerekir. Ekranın doğru konumu, dik oturulduğunda göz hizasından beş santimetre yukarıda olduğu konumdur. Bu ideal ayarın dışındaki ayarlamalar, uzun süreli kullanımda boyun, sırt ve gözde yorulmalara sebep olabilir. Yükseklik kadar monitörün kullanıcı gözüne olan mesafesi de önemlidir. Uygun monitör mesafesi, 50 ila 75 santimetre arasında olmalıdır. Ekranlar, güneş ışığı ile tavan veya duvar aydınlatmalarını yansıtmayacak şekilde konumlandırılmalıdır. Görüşü engelleyecek kir veya tozlanmaya karşı ekranların belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir.

Klavyenin Doğru Konumlandırılması

Kaynak: Mobile Fun

Uzun süreler yazmak zorunda olanlar için klavye seçimi ve konumlandırılması da önemlidir. Rahat yazmayı sağlayacak ergonomik yapıya sahip, yüksekliği ve eğimi ayarlanabilir bir klavye, yorulmadan uzun süreli çalışmaya yardım eder. Klavye, omuzları germeden kullanılabilecek pozisyonda ve vücudun tam önüne gelecek şekilde konumlandırılmalıdır. Dirseklerin yaklaşık yüz derecelik açılar ile klavyeye uzandığı duruşlar, ideal duruş olarak değerlendirilir. Uzun süreli kullanımlar için el bileğine bilek dinlendirici aparatlar takmak da faydalı olabilir.

Masa başı çalışanlarının bel ve sırt ile ilgili şikâyetleri, doğru oturma biçimi ile azaltılabilir.

Oturma Biçimi

Kaynak: Fast Company

Koltuk seçimi, klavye ve ekranın konumlarının doğru ayarlanması kadar önemli olan bir diğer konu ise oturma biçiminin doğru olmasıdır. Yanlış oturma biçimleri, başta bel ve sırt ağrıları olmak üzere birtakım sağlık sorunlarına yol açabilir. Sırt ve bel sağlığını korumak için koltukta dik olarak oturmalı; sırt eğik olarak kesinlikle çalışmamalıdır. Dik oturmanın sağlanması ve belin desteklenmesi için destek yastıkları kullanılabilir. Otururken mutlaka dengeli bir oturma şekli seçilmelidir. Dengeli oturma, bele yüklenen ağırlığı azaltacaktır. Bu oturuşu sağlamak için kalçaların ve dizlerin dik açı yapacak şekilde olması ve bacakların yükleri eşit paylaşacak şekilde ayrık olması gerekir. Sürekli oturarak çalışanlarda bel ve sırt kasları zayıflayacağından, uzun süreli çalışma sonunda ani hareketlerden kaçınmak, bel sağlığı açısından önemlidir. Ayakların altına bir destek konması, oturma sırasında ayakların dinlenmesine yardımcı olacaktır.

Telefonu da Unutmayın

Kaynak: Office Designs Blog

Masa başı çalışanlarının bilgisayar kadar sık kullandıkları bir diğer ofis aracı da telefonlardır. Gün içerisinde onlarca kez ve uzun süreler telefon ile konuşmak zorunda olanların da kulak ve boyun rahatsızlıkları ile karşılaşmaları mümkündür. Özellikle telefonun baş ile omuz arasında sıkıştırılarak uzun süre kullanılması, boyun bölgesinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Dolayısıyla bu hareketten kaçınmak gerekir. Özellikle uzun süreli telefon kullanıcılarının kulaklık kullanmaları, bu türden problemlerin önüne geçecektir.

Evden çalışanlar dikkat! Home office için ilham vereci fikirler