Bir antrem bile yok, anlıyor musun?

Evinizin yaratacağı ilk izlenim kapıdan içeri adım attığınız anda karşınıza çıkan ilk bölümden, antreden belli olur. Ayakkabılarınızı yerleştirebileceğiniz, paltonuzu asabileceğiniz bir yer olmamasından anahtarlarınızı nereye bıraktığınızı hatırlamaya çalışmaktan yorulduysanız işte size yalnızca bir hafta sonunuzu ayırarak uygulayabileceğiniz dar alanlarda antre yaratma tüyoları…

1. Şifonyeri yatak odasından çıkarın

Küçük bir şifonyer ortalığa saçılmış dağınıklığın büyük kısmını çekmeceleri içinde gizleyerek, evinizin derli toplu durmasına yardımcı olur. Şifonyerinizi bu yıl çok sık gördüğümüz yuvarlak aynalar, çiçekler, kitaplar veya duvara asılan askılarla dekore edebilirsiniz. Yanına da ayakkabılarınızı giymek için oturabileceğiniz basit bir sandalye ya da ayaklı bir askı koyarak hem kullanışlı, hem de şık bir antre yarattınız bile.

Evde hali hazırda bir şifonyeriniz varsa, boyayarak ya da kulplarını değiştirerek onu baştan yaratın ve evinizin baş köşesine yakışır hale getirin.

2. Raflardan faydalanın

Zemin alanınız darsa, mümkün olan her şeyi duvara çakmak en ideal çözümdür. En küçük evlerde bile kapının yanına dar da olsa bir raf çakacak kadar yer bulunur. Bu rafın üstüne evinizi daha geniş gösterecek bir ayna, altına da ceketlerinizi ya da aksesuarlarınızı asacak birkaç çengel taktınız mı, şipşak antreniz hazır. Rafınızı nasıl dekore edeceğiniz ise size kalmış. İster minik bir saksıyla, ister çerçeveli resim ya da fotoğraflarla…

3. Bankların gücü adına

Bankların gücü bir süredir parkları aştı. Önce yataklarımızın ayak ucunda gördük onları, sonra yemek masalarımıza girdiler. Antrelerde ise en fonksiyonel hallerine ulaşıyorlar. Altına koyacağınız hasır bir sepetle dağınıklığınızı toparlayın, üstüne takacağınız askılara montlarınızı asın. Boşlukları ise resimler, vazolar, orijinal bir şemsiyelik ya da oyma duvar aksesuarlarıyla doldurun. Hızla eve girip çıkarken üzerinizden çıkardığınız her şeyin üst üste yığılmasına izin vermezseniz her şey yolunda gidecektir.

4. Karanlık tarafa geçin

Genellikle koyu renklerin küçük alanları daha da boğduğunu ve sıkışıklık hissi verdiğini düşünürüz. Oysa bu örnekte beyaza boyanmış duvarların üstündeki siyah kapı bir kontrast oluşturarak alanın derinliğini artırıyor. Yerdeki karolar, duvara asılmış askılar ve antreye hareket getiren hayvan desenli tabureyle birlikte neredeyse hiç yer kaplamadan bir antreden beklenebilecek her şeyi bir arada sunabilirsiniz.

5. Pufların içine saklayın!

Puflar hem az yer kaplamaları, hem evin içerisinde kolayca bir yerden diğerine götürülebilmeleri nedeniyle evinizin en çok yönlü parçalarından biri olabilir. Üstelik küçük evler için sandık olarak da kullanılabilen puflar, antrenizdeki ıvır zıvırı saklamak için idealdir. Bir boy aynası, zarif bir askı ve duvara asılı bir resimle tek bir pufun çevresinde bütünlüklü bir görüntü yaratabilirsiniz.