Cep telefonu ve televizyon nasıl birbirine bağlanır?

Covid-19 salgını ve havaların da soğumaya başlamasıyla birlikte iyice evlere kapandığımız şu günlerde en büyük neşe ve eğlence kaynağı hiç kuşkusuz cep telefonu ve televizyon…

Gerçekten de sinemaların kapandığı, tiyatro perdelerinin dijital ortamda açıldığı şu günlerde hem uzun dizi maratonları yapmak, hem birbirinden farklı filmleri izlemek hem de sosyal medyada vakit geçirmek için bir televizyona bakıyoruz sonra canımız sıkıldığında da cep telefonu üzerinden sosyal medyayı adeta tüketiyoruz.

Peki eğlenceli videoları ve içerikleri ya da uzun süredir göremediğiniz akrabalarınız ve arkadaşlarınızla video görüşmeyi televizyonunuzun dev ekranından yapabileceğinizi biliyor musunuz? Gerçekten de teknolojinin gelişmesiyle birlikte cep telefonu ve televizyon bağlantısı ile  kullanıcı deneyiminizi geliştirebilir, daha büyük ekrana bakarak eğlence ve keyif katsayınızı artırabilirsiniz. 

Eğer iPhone kullanıcısıysanız

Öncelikle iOS işletim sistemine sahip iPhone’ların akıllı televizyonlara nasıl bağlandığına bakmakta fayda var… 

Android cep telefonlarına kıyasla genelde daha zorlayıcı ve farklı aksesuarlara ihtiyaç duyacağınız iPhone’ların televizyonlara bağlanmasının en hızlı ve dertsiz yöntemi hiç kuşkusuz AirPlay teknolojisidir. Bu bağlanma yöntemi AirPlay uyumlu bir Apple akıllı telefonunuz ve AirPlay destekleyen bir akıllı telefonunuz varsa kusursuz, acısız ve hızlı çalışır.

iPhone’unuzdan AirPlay özelliğini açtığınız ve akıllı televizyonla da eşleştirdiğiniz takdirde öncelikle ekranda bir kod belirecek. Bu kodu cep telefonunuz üzerinde girdikten sonra cep telefonu ekranınızı televizyonuna yansıtmayı başarmış olacaksınız. Bu teknoloji sayesinde akıllı telefonunuzla izlediğiniz Instagram Reels videolarını anlık olabilir dev ekrandan izleyebilir ya da WhatsApp’tan gönderilmiş video ve fotoğrafaları inceleyebilirsiniz. 

HDMI kablo ile bağlantı

Diyelim iPhone’na sahipsiniz ama televizyon teknolojinin biraz gerisinde kalmış… Bu durumda yapacağınız şey ise HDMI kablo ile iPhone’unuzu televizyona bağlamak. HDMI kablonuzun uygun tarafını televizyonunuza bağladıktan sonra iPhone’unuza öbür tarafını bağlayabilirsiniz.

Fakat burada bir hatırlatma yapmak gerek, zira bu HDMI kablonun en güncel iOS işletim sistemiyle uyumlu olduğunu kontrol etmeniz gerekiyor. Ayrıca Alfais Lightning HDMI Çevirici gibi bir adaptör de kablonun bağlantıyı sağlaması için mutlaka olmalı. 

HDMI kablo ile iPhone ve televizyon arasında bağlantı kurduktan sonra televizyonu açıp kumanda ile HDMI seçeneğine gelmelisiniz. Buraya tıkladıktan sonra artık cep telefonunuzun ekranı televizyonunuza yansıtılıyor olacaktır. 

Apple TV veya benzerleriyle bağlanın

Apple’ın rakipleri ile arasındaki en büyük farklarından biri sahip olduğu ekosistem ve mevcut Apple kullanıcılarının farklı cihazlarla bağlantı sağlarken yaşadığı kolaylık. 

Gerçekten iPhone’u televizyona bağlamanın en kolay yöntemlerinden biri Apple TV’dir. Uyumlu televizyonunuza Apple TV’nizi ya da AirPlay teknolojisini destekleyen başka bir markanın cihazını bağladıktan sonra iPhone’unuzu kolaylıkla televizyon ekranına yansıtabilirsiniz. 

Bu cihaz sayesinde müzik dinleyebilir, sunumlarınızı izleyebilir, fotoğraf paylaşabilir ve video görüntüleyebilirsiniz. Bu şekilde telefonunuzu televizyonunuza bağlamak için iPhone’unuzun Apple TV ile aynı Wi-Fi ağında olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde bağlantı sağlayamazsınız. 

Android telefonu televizyona yansıtma

Android kullanıcıları için de aslında aşağı yukarı televizyona bağlama işlemi aynı iPhone cihazlarında olduğuna benziyor. Buradaki tek fark, iPhone’ların Lightning girişi Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda olmadığı için arada başka bir adaptör satın almanıza gerek kalmıyor. 

Android telefonunuzu akıllı televizyonunuza bağlamak için öncelikle kablosuz bağlantı seçeneğini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Zira hem oturduğunuz yerden kalkmadan telefonunuzdaki içerikleri görüntüleyebilirsiniz hem de zaman kaybetmezsiniz. 

Özellikle son model Android cep telefonları ile akıllı televizyonlar arasında hiçbir kablo ya da Google Chromecast ya da AirTV gibi bir cihaza ihtiyaç olmadan televizyonunuza telefondan içerik yansıtabilirsiniz. 

Yanlış anlaşılma olmaması için tekrarlamakta fayda var, Samsung’un bu teknolojiye Smart View adını veriyor. Bu teknoloji aracılığıyla kolaylık ekranınızı televizyona yansıtabilirsiniz. 

Chromecast seçeceği

Eğer akıllı televizyonunuzun içinde dahili bağlantı uygulaması ve özelliği yoksa, Google’ın geliştirdiği Chromecast’ı tercih edebilirsiniz. Çinli Xiaomi’nin de geliştirdiği bu akıllı aparat sayesinde, telefonunuz televizyonunuza bağlanabiliyor. Hem Apple hem de Android ürünleriyle uyumlu çalışan bu ara aparat sayesinde içeriğinizi dev ekranda görüntüleyebilirsiniz. 

Google Chromecast, 4k kalitesinde görüntü aktarma yeteneğiyle ve kompakt boyutlarıyla dikkat çekiyor.

Android telefonları kabloyla bağlamak da mümkün

Sahip olduğunuz Android işletim sistemine sahip akıllı telefonu telefonunuza HDMI kablo ile bağlamak da mümkün. Bu yolu tercih etmek isteyenlerin HDMI kablonun yanı sırabir USB girişli adaptör de satın almaları gerekiyor. 

Fakat eğer televizyonunuzun USB girişi varsa, iki ucu da USB çıkışlı olan bir kablo da işinizi görür. Bu durumda cihazlarla uyumlu kablo bulmak kadar kullanım amacınızı da belirlemek önemli olur. Telefonu kabloya taktıktan sonra televizyonunuzun yanında bırakmak isterseniz çok uzun bir kablo satın almanıza gerek yok. 

Fakat eğer kanepenizden kalkmadan telefonunuzdaki içeriği sürekli değiştirmek ve içerikleri izlemek istiyorsanız birkaç metrelik bir USB kablo işinize daha çok yarayacaktır. 

Son dönemde piyasayı domine etmeye başlayan akıllı telefonlar, cep telefonlarını bağlamaya gerek bırakmadan bünyesindeki uygulamalar ve Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısı gibi özellikler sayesinde kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor. Eğer “Ben cep telefonumu bağlamakla uğraşamam, benim akıllı televizyon almam daha mantıklı olur” diyorsanız sizin için hazırladığımız akıllı televizyon dosyasına göz atmanızı öneririz.